Atbildētāji (kriminālprocesā)

Slovākija

Saturu nodrošina
Slovākija

A) Kur notiks tiesa?

Galvenais tiesas process parasti notiek rajona tiesā. Dažkārt tiesas process var norisināties Specializētajā krimināltiesā (Špecializovaný trestný súd) vai rajona tiesā, kas atrodas reģiona galvaspilsētā.

Lietu izskata tiesa, kuras piekritības teritorijā noticis noziegums.

Ir arī iespējams, ka lietu izskata tiesa, kuras piekritības teritorijā dzīvo, strādā vai parasti uzturas apsūdzētais, vai tiesa, kuras jurisdikcijā prokurors cēlis apsūdzību.

B) Vai apsūdzību var mainīt? Kādas šādā gadījumā ir manas tiesības saņemt informāciju?

Ja prokurors vēlas nodarījumu klasificēt citā noziegumu kategorijā nekā policija, viņam pirms apsūdzības celšanas ir jūs par to jāinformē un jāpiedāvā jums papildināt izmeklēšanu.

Ja pēc galvenā tiesas procesa sākuma atklājas, ka jūs esat izdarījis vēl kādu kriminālpārkāpumu, tiesa nodod lietu atpakaļ prokuroram, lai tiktu veikta papildu pirmstiesas sagatavošanās un papildu izmeklēšana, ja prokurors to pieprasa.

Ja tiesa plāno notiesāt jūs par noziegumu pēc stingrākas tiesību normas nekā prokurora ierosinātā, tai ir tiesības to darīt. Tomēr tiesai ir par šo iespēju jūs jāinformē, pirms tā paziņo, ka pierādījumu vākšana ir beigusies.

Tiesa jums noteikts termiņu jūsu aizstāvības sagatavošanai un pēc jūsu pieprasījuma atliks galveno procesu krimināllietā uz vismaz 5 darbdienām.

C) Kādas ir manas tiesības tiesas sēžu laikā?

i) Vai man obligāti jāierodas tiesā? Ar kādiem nosacījumiem varu neierasties tiesā?

Jums ir tiesības (nevis pienākums) būt klāt lietas izskatīšanā. Tiesa var lietu izskatīt bez jūsu klātbūtnes, ja tam piekrītat vai atsakāties ierasties vai citu tiesību aktos noteiktu iemeslu dēļ. Tas pats attiecas uz apelācijas procesiem.

ii) Kādas ir manas tiesības uz tulka pakalpojumiem un rakstiskiem tulkojumiem?

Ja nerunājat procedūras valodā, jums ir tiesības saņemt tulka pakalpojumus. Ja būs nepieciešams iztulkot kādus svarīgus dokumentus, izrakstus vai nolēmumus, procedūrā tiks iesaistīts arī tulkotājs.

iii) Vai man ir tiesības uz advokātu?

Visā kriminālprocesa gaitā jums ir tiesības uz to, ka jūs pārstāv jūsu izvēlēts vai jums norīkots aizstāvības advokāts.

Jums ir jābūt aizstāvības advokātam no brīža, kad jums tiek izvirzīta apsūdzība, vai arī tad, ja tiekat aizturēts, izciešat cietumsodu vai jūs novēro veselības aprūpes iestādē, ja jums ir ierobežota tiesībspēja, ja lieta attiecas uz īpaši smagu noziegumu, ja jūs esat nepilngadīgs vai ja tiekat tiesāts kā bēglis.

Ja jums nav aizstāvības advokāta gadījumos, kad tas ir obligāti, jums tiks dots laiks advokāta izvēlei. Ja noteiktajā laikā to neizdarīsiet, jums bez kavēšanās norīkos aizstāvības advokātu.

Ja jums trūkst līdzekļu aizstāvības advokāta algošanai un jūs piesakāties advokāta norīkošanai, tiesai ir pienākums norīkot advokātu jūsu aizstāvībai pat gadījumos, kad piesaistīt aizstāvības advokātu nav obligāti. Šādā gadījumā jums ir jāpierāda, ka jums nav pietiekamu līdzekļu.

iv) Par kādām citām procesuālajām tiesībām man būtu jāzina (piemēram, saistībā ar aizdomās turēto ierašanos tiesā)?

Tiesvedības sākumā jums ir tiesības atzīt vai neatzīt vainu. Ja vainu atzīstat, tiesa izskatīs tikai tos pierādījumus, kas ietekmē lēmumu par sodu un/vai kaitējuma kompensēšanu.

Tiesvedības laikā prokurors iztaujā atbildētāju, lieciniekus un ekspertus. Arī jums vai jūsu aizstāvības advokātam ir tiesības uzdot jautājumus. Jūsu pieaicinātos lieciniekus iztaujāsiet jūs vai jūsu aizstāvības advokāts. Jums ir tiesības iebilst pret to, kā notiek iztaujāšana.

Kad tiesa ir pabeigusi izskatīt pierādījumus, jūs varat teikt pēdējo vārdu. Pēc prokurora pēdējā vārda tiesa var dot iespēju izteikties arī cietušajam, jūsu advokātam un citām personām. Jūsu paziņojums vienmēr ir pēdējais, ko tiesa uzklausa. Jums cita starpā ir tiesības apstrīdēt izvirzīto apsūdzību, savāktos pierādījumus un pārkāpumu, par kuru jūs apsūdz, kā arī norādīt uz atbildību mīkstinošiem apstākļiem un apstrīdēt sodu. Tiesa jūsu pēdējo vārdu var pārtraukt vienīgi tad, ja jūsu izteikumi ir nesaistīti ar izskatāmo lietu. Pēc pēdējo vārdu teikšanas jums ir arī tiesības sniegt noslēdzošo paziņojumu, kura laikā jūs nedrīkst pārtraukt.

D) Iespējamie sodi

Ieslodzījums — atkarībā no nozieguma smaguma, līdz pat mūža ieslodzījumam. Nāvessods nav iespējams. Ja jums piespriež 2 vai 3 gadu cietumsodu, tiesa var jums piemērot nosacītu sodu ar probāciju vai bez tās un tiesa noteiks 1–5 gadu periodu, kurā jums jāievēro likumpaklausība Ja pārkāpsiet tiesas noteiktos pienākumus un ierobežojumus, jums būs jāizcieš cietumsods ieslodzījumā.

Mājas arests — līdz 1 gadam par sīku kriminālpārkāpumu. Jūs nedrīkstat pārvietoties ārpus savas dzīvesvietas, un jums jāievēro likumpaklausība. Ja pārkāpsiet minētos nosacījumus, jums būs jāizcieš cietumsods ieslodzījumā.

Sabiedriskais darbs — no 40 līdz 300 stundām par sīku kriminālpārkāpumu, taču tikai ar jūsu iepriekšēju piekrišanu. Sabiedriskais darbs jums jāveic savā brīvajā laikā un bez atlīdzības. Ja neveiksiet sabiedrisko darbu noteiktajā laikā un apmērā, tiesa par katrām divām neveiktā sabiedriskā darba stundām piemēros jums vienu dienu ieslodzījumā.

Naudassods vai īpašuma konfiskācija — tiesa piemēro mantas konfiskāciju par tīšiem kriminālpārkāpumiem, kuru rezultātā esat ieguvis īpašumu vai izraisījis zaudējumus. Naudassoda apmērs ir no 160 EUR līdz 331 930 EUR. Īpašuma konfiskācija attiecas uz visiem īpašumiem, kas iegūti nelikumīgā ceļā. Mantas konfiskāciju var piemērot, ja attiecīgo mantu izmantojāt nozieguma izdarīšanai.

Darbības aizliegums — no 1 līdz 10 gadiem. Jums var liegt nodarboties ar noteiktiem darbības veidiem, piemēram, strādāt noteiktā profesijā, darbavietā vai amatā, vai veikt kādu citu darbību (piemēram, vadīt transporta līdzekli), kuras laikā jūs izdarījāt noziegumu.

Uzturēšanās aizliegums — 1–5 gadu periodā jums var liegt uzturēties noteiktās vietās.

Aizliegums piedalīties sabiedriskos pasākumos — no 1 līdz 10 gadiem. Jums var liegt piedalīties sporta, kultūras vai citos sabiedriskos pasākumos, ja šādā pasākumā izdarījāt noziegumu.

Goda titulu un apbalvojumu atņemšana — šāda soda gadījumā jūs zaudēsiet apbalvojumus un citus goda titulus, kas piešķirti saskaņā ar īpašiem tiesību aktiem.

Militārās dienesta pakāpes vai citas pakāpes pazemināšana vai atņemšana.

Izraidīšana no Slovākijas Republikas teritorijas — jūs var sodīt ar 1–15 gadu izraidīšanu, taču ne tad, ja esat Slovākijas pilsonis, kādas citas ES dalībvalsts pilsonis vai Līguma par Eiropas Ekonomikas zonu dalībvalsts pilsonis vai ja jums ir piešķirts patvērums. Šie izņēmumi nav spēkā, ja jūs radāt draudus valsts drošībai vai sabiedriskajai kārtībai. Jūs nevar izraidīt uz valsti, kurā jūsu rases, tautības, reliģiskās piederības, politisko uzskatu vai līdzīgu iemeslu dēļ būtu apdraudēta jūsu personiskā brīvība vai dzīvība.

Lapa atjaunināta: 02/03/2022

Šīs lapas dažādās valodu versijas uztur attiecīgās dalībvalstis. Tulkojumu veic Eiropas Komisijas dienestā. Varbūtējās izmaiņas, ko oriģinālā ieviesušas kompetentās valsts iestādes, iespējams, nav atspoguļotas tulkojumos. Eiropas Komisija neuzņemas nekādas saistības un atbildību par datiem, ko satur šis dokuments, vai informāciju un datiem, uz kuriem šajā dokumentā ir atsauces. Lūdzam skatīt juridisko paziņojumu, lai iepazītos ar autortiesību noteikumiem, ko piemēro dalībvalstī, kas ir atbildīga par šo lapu.