Atbildētāji (kriminālprocesā)

Malta

Saturu nodrošina
Malta

Vai man ir tiesības pārsūdzēt tiesas lēmumu?

Persona, kas atzīta par vainīgu izvirzītajā apsūdzībā, visos gadījumos var pārsūdzēt notiesājošo spriedumu vai sodu, kas piespriests saistībā ar tās notiesāšanu, ja vien šis sods nav noteikts ar likumu. Pārsūdzības rezultātā nekad nevar tikt piespriests bargāks sods. Apsūdzētais var arī pārsūdzēt spriedumu, ar kuru tas atzīts par vainīgu, pamatojoties uz nepieskaitāmību. Dažos gadījumos tiesa var arī izdot rīkojumu par lietas atkārtotu izskatīšanu.

B. Kādi citi tiesiskās aizsardzības līdzekļi ir pieejami?

Pēc notiesāšanas jūs varat lūgt prezidentam apžēlošanu. Tas ir ļoti spēcīgs diskrecionārs instruments, ko reglamentē Maltas Konstitūcijas 93. pants, un tas ir uzticēts valsts izpildvarai, konkrēti – Maltas prezidentam. Prezidenta veikta apžēlošana nozīmē, ka prezidents ir tiesīgs ar Ministru kabineta starpniecību pārņemt pilnvaras, kas parasti piešķirtas valsts tiesu varai.

Parasti apžēlošana var apturēt notiesājoša sprieduma sekas, piemēram, nosakot ieslodzītā, kas izcieš cietumsodu, nekavējošu atbrīvošanu. Prezidents saskaņā ar Konstitūcijas 93. pantu var arī aizstāt sodu ar mazāk bargu sodu vai rīkoties citādi saskaņā ar izmaiņām likumā, ar kurām attiecīgais sods ir samazināts.

C. Kādas ir notiesāšanas sekas?

Notiesājoša sprieduma sekas ietver naudas sodu vai cietumsodu, ierakstu sodāmības reģistrā un kaitējumu personas reputācijai.

i. Sodāmības reģistrs

Katru krimināltiesu pasludinātu notiesājošu spriedumu reģistrē Sodāmības reģistrā tās personas lietā, kas atzīta par vainīgu, izņemot šādus gadījumus:

  1. persona ir notiesāta par pārkāpumu;
  2. notiesātā persona, kas atzīta par vainīgu noziedzīgā nodarījumā, nozieguma izdarīšanas brīdī bija jaunāka par astoņpadsmit gadiem;
  3. Maltas prezidents ir apžēlojis notiesāto personu attiecībā uz minēto notiesājošo spriedumu;
  4. ir izdots rīkojums saskaņā ar Probācijas likumu;
  5. persona ir atzīta par vainīgu pārkāpumā, par kuru ir jāmaksā naudas sods, kas nepārsniedz 200 EUR, un šī persona nav bijusi iepriekš notiesāta.

Notiesājošs spriedums netiks reģistrēts, ja būs beidzies Sodāmības reģistra izziņu rīkojuma (77. nodaļa) otrajā pielikumā noteiktais laikposms no šāda sprieduma pasludināšanas brīža.

Notiesājoša sprieduma nereģistrēšana, kā minēts iepriekš, netiek piemērota recidīvistiem par zāļu zādzību, krāpšanos ar tām, to pārdošanu vai nelikumīgu tirdzniecību, pārkāpjot Rīkojuma par bīstamām narkotiskajām vielām vai Rīkojuma par medicīnas profesijām un radniecīgām profesijām noteikumus, vai personām, kas notiesātas par noziedzīgiem nodarījumiem, kuri uzskaitīti Sodāmības reģistra rīkojuma trešajā pielikumā (piemēram, noziegumiem pret valdības drošību), nepatiesu liecību sniegšanu un nepatiesu zvērestu vai jebkādiem citiem noziegumiem, kas grauj sabiedrības uzticēšanos.

v. Soda izciešana, ieslodzīto nodošana, probācija un alternatīvi sodi

Papildus notiesājošiem spriedumiem par brīvības atņemšanu un/vai naudas sodiem ir arī citi alternatīvi sodi. Tās ir probācija, nosacīts sods un norīkošana sabiedriskos darbos.

Ārvalstnieks, kam Maltā piespriests brīvības atņemšanas sods, ievērojot noteiktus apstākļus un atkarībā no konkrētā gadījuma var izciest sodu savā dzīvesvietas valstī saskaņā ar Eiropas Konvenciju par notiesāto personu nodošanu soda izciešanai (ETS Nr. 112) un Padomes Pamatlēmumu 2008/909/TI.

Lapa atjaunināta: 23/03/2023

Šīs lapas dažādās valodu versijas uztur attiecīgās dalībvalstis. Tulkojumu veic Eiropas Komisijas dienestā. Varbūtējās izmaiņas, ko oriģinālā ieviesušas kompetentās valsts iestādes, iespējams, nav atspoguļotas tulkojumos. Eiropas Komisija neuzņemas nekādas saistības un atbildību par datiem, ko satur šis dokuments, vai informāciju un datiem, uz kuriem šajā dokumentā ir atsauces. Lūdzam skatīt juridisko paziņojumu, lai iepazītos ar autortiesību noteikumiem, ko piemēro dalībvalstī, kas ir atbildīga par šo lapu.