Šajā faktu lapā izklāstītas jūsu tiesības tiesas procesā.
Pamattiesības
Kriminālprocesā jums ir šādas tiesības:
Tiesas process
Iepriekšējās apspriedes par apsūdzību
Ja ir izvirzīta apsūdzība, to izskata galvenais tiesnesis un nolemj, vai ir jāveic iepriekšējās apspriedes. Pretējā gadījumā var uzreiz sākt tiesas procesu.
Pabeidzot iepriekšējās apspriedes par apsūdzību, tiesa var pieņemt šādu lēmumu:
Kur notiek tiesas process?
Pirmās instances tiesas process notiek apgabala vai reģionālajā tiesā atkarībā no tā, cik smags ir noziedzīgs nodarījums, turklāt jurisdikciju nosaka pēc vietas, kurā noticis noziedzīgs nodarījums, kur dzīvo apsūdzētais vai kurā tika atklāts noziedzīgs nodarījums.
Vai tiesas process ir atklāts?
Jā, tiesas process notiek atklāti. Tomēr dažos gadījumos sabiedrība tajā nedrīkst piedalīties.
Kas pieņem spriedumu lietā?
Lietu izskata vai nu tiesneši koleģiāli, vai viens tiesnesis.
Vai drīkstu izteikt iebildumus tiesnesim?
Jā, sk. 2. faktu lapu.
Vai tiesas procesa laikā drīkst mainīt apsūdzību?
Tiesas procesa mērķis ir pieņemt spriedumu vienīgi par apsūdzībā uzrādīto rīcību. Tomēr, ja kļūst zināms, ka jūs esat veikuši citus noziedzīgus nodarījumus, laikā, kad notiek iepriekšējās apspriedes par apsūdzību, vai tiesas procesa noslēgumā var nolemt, ka šī lieta ir jānosūta atpakaļ prokuroram papildu izmeklēšanai.
Pārskatītajā apsūdzībā būs iekļautas jaunās apsūdzības. Tiesa var pieņemt lēmumu par to, vai rīcībai, par kuru ierosināts tiesas process, ir jāizvirza mērenāka vai stingrāka apsūdzība, nekā to ir noteicis prokurors.
Kas notiek, ja tiesas procesā es atzīstu savu vainu visās apsūdzībās vai dažās no tām?
Ja jūs atzīstat savu vainu, tiesa tik un tā pārbauda un izvērtē to cilvēku sniegtos pierādījumus, kuri liecina jums par labu.
Kādas tiesības man ir tiesas procesā?
Skatiet šīs faktu lapas sākumā iedaļu par pamattiesībām. Noteiktās procesuālās situācijās pastāv virkne citu īpašu tiesību.
Vai man ir jāpiedalās tiesas procesā? Vai tas var notikt bez manas klātbūtnes?
Tiesas process var notikt bez jūsu klātbūtnes, izņemot gadījumu, ja:
Gadījumā, ja ir obligāti jānodrošina aizstāvība (sk. 1. faktu lapu), tiesas process var notikt tikai tad, ja tajā piedalās aizstāvības advokāts.
Ja dzīvoju citā dalībvalstī, vai varu piedalīties ar videokonferences starpniecību?
Šādā veidā nav iespējams piedalīties tiesas procesā.
Vai man jāpiedalās visā tiesas procesā?
Jums jāpiedalās visā tiesas procesā, tomēr procedūrās, kas notiek ārpus tiesas procesa, jūsu klātbūtne nav obligāta, tomēr jums vai jūsu advokātam ir tiesības tajās piedalīties, ja jūs to vēlaties.
Vai man ir tiesības uz tulku, ja neprotu valodu?
Jā, skatiet šīs faktu lapas sākumā iedaļu par pamattiesībām.
Vai man ir jāizraugās advokāts? Vai man tiks nodrošināts advokāts? Vai varu mainīt advokātus?
Kriminālprocesa kodeksā noteikts, kuros gadījumos obligāti jānodrošina aizstāvība. Sk. 1. faktu lapu.
Vai drīkstu izteikties tiesas procesā? Vai man tas ir obligāti jādara?
Tiesas procesā jums ir tiesības uz aizstāvību — jūs varat personīgi sevi aizstāvēt vai uzticēt to aizstāvības advokātam. Visā procesa gaitā tiesa ļauj jums vai jūsu aizstāvības advokātam izteikt viedokli par jebkuru īstenoto procesuālo darbību. Jums nav obligāti jāizmanto tiesības uz aizstāvību, un jūs drīkstat atteikties sniegt liecību.
Kādas ir sekas nepatiesai liecībai tiesas procesā?
Apsūdzētajam nav obligāti jāsniedz tiesā patiesa liecība. Tomēr, ja jūs tīšām izklāstāt nepatiesus faktus, lai panāktu kādas citas personas kriminālvajāšanu, jūs vēlāk var apsūdzēt apmelošanā.
Kādas ir manas tiesības attiecībā uz pierādījumiem pret mani?
Jums ir tiesības izteikt viedokli par pierādījumiem un iesniegt papildu pierādījumus vai arī tādus pierādījumus, kas pamato jūsu aizstāvību.
Sniedzot noslēguma paziņojumu, jums ir iespēja izteikt viedokli par pierādījumiem pēc tam, kad tie ir izskatīti tiesas procesā.
Kādus pierādījumus drīkstu sniegt savā labā un ar kādiem nosacījumiem?
Jūs drīkstat sniegt ne tikai liecību, bet arī ierosināt iegūt pierādījumus, kas mazina jūsu vainu vai apliecina, ka neesat vainīgs, tostarp, piemēram, liecinieku liecības, pierādījumu apstrīdēšanu, liecinieku identificēšanu, nozieguma ainas atveidošanu, ekspertu uzklausīšanu, rakstveida pierādījumus, kratīšanu u.c.
Jums ir tiesības pieprasīt, lai tiesa izskata šādus pierādījumus. Tiesa, savukārt, pieņem lēmumu, to darīt vai ne. Tiklīdz galvenais tiesnesis paziņo, ka visi vajadzīgie pierādījumi tiesas procesā ir iegūti, vairs nevar iesniegt jaunus pierādījumus.
Vai drīkstu izmantot privātdetektīva pakalpojumus pierādījumu iegūšanai?
Jā, jūs varat izmantot privātdetektīva pakalpojumus, taču viņam jārīkojas saskaņā ar tiesību aktiem, lai iegūtos pierādījumus varētu izmantot tiesas procesā. Privātdetektīvam nav atļauts ietekmēt lieciniekus.
Vai drīkstu lūgt lieciniekiem runāt manā labā?
Jūs varat ierosināt, lai tiesa uzklausa kādu noteiktu personu, ja uzskatāt, ka tās liecība var palīdzēt jūsu lietā. Tomēr jūs nedrīkstat ietekmēt lieciniekus.
Vai tiek ņemtas vērā ziņas par manu sodāmību?
Piespriežot sodu, var tikt ņemta vērā jūsu sodāmība gadījumā, ja tā vēl nav dzēsta.
Kāds ir tiesas procesa noslēgums?
Tiesas procesa noslēgums var būt šāds:
Spriedumi — cietušā tiesības
Kādu sodu man var piespriest?
Ja izdarīts noziedzīgs nodarījums, saskaņā ar Kriminālkodeksu jums var piespriest šādu sodu:
Kāda ir cietušā (personas, kurai nodarīts kaitējums) loma tiesas procesā?
Cietušajam jeb personai, kurai noziedzīga nodarījuma rezultātā ir nodarīts materiāls, morāls vai cita veida kaitējums, ir tiesības:
Šīs lapas dažādās valodu versijas uztur attiecīgās dalībvalstis. Tulkojumu veic Eiropas Komisijas dienestā. Varbūtējās izmaiņas, ko oriģinālā ieviesušas kompetentās valsts iestādes, iespējams, nav atspoguļotas tulkojumos. Eiropas Komisija neuzņemas nekādas saistības un atbildību par datiem, ko satur šis dokuments, vai informāciju un datiem, uz kuriem šajā dokumentā ir atsauces. Lūdzam skatīt juridisko paziņojumu, lai iepazītos ar autortiesību noteikumiem, ko piemēro dalībvalstī, kas ir atbildīga par šo lapu.