Atbildētāji (kriminālprocesā)

Austrija

Saturu nodrošina
Austrija

A. Vai man ir tiesības pārsūdzēt tiesas lēmumu?

Apsūdzētais var jebkuru tiesas lēmumu par notiesājošu spriedumu pārsūdzēt augstākas instances tiesā. Spriedumus, ko pasludinājušas rajona tiesas un vienpersoniski tiesneši apgabaltiesās, var pilnībā pārsūdzēt. Pārsūdzības mērķis ir apstrīdēt gan notiesājošo spriedumu, gan lēmumu. Šajā procedūrā varat arī pieprasīt jaunu pierādījumu iegūšanu vai iesniegt jaunus pierādījumus.

Ja spriedumu ir pasludinājusi tiesa vairāku tiesnešu sastāvā vai zvērināto tiesa, jūs varat pārsūdzēt tikai nolēmumu, nevis notiesājošo spriedumu. Šos spriedumus var apstrīdēt tikai, iesniedzot pieteikumu par spēkā neesamības atzīšanu, kurā jūs varat atsaukties uz procesuālām kļūdām lēmuma pamatojumā un tiesību normu piemērošanā.

Tiesneša veikto pierādījumu novērtējumu nevar apstrīdēt. Nedrīkst iesniegt jaunus pierādījumus.

Jums jāpaziņo par nodomu pārsūdzēt spriedumu vai nu nekavējoties pēc sprieduma pasludināšanas, vai ne vēlāk kā trīs dienu laikā. Pēc tam tiesa izdod spriedumu rakstiski un nosūta to jums vai jūsu aizstāvim. Pēc tam jūsu aizstāvim četru nedēļu laikā ir jāiesniedz rakstiska sūdzība.

Prokuratūrai ir tādas pašas pārsūdzības tiesības.

B. Kādi citi tiesiskās aizsardzības līdzekļi ir pieejami?

Apsūdzētais var jebkuru tiesas lēmumu par notiesājošu spriedumu pārsūdzēt augstākas instances tiesā. Spriedumus, ko pasludinājušas rajona tiesas un vienpersoniski tiesneši apgabaltiesās, var pilnībā pārsūdzēt. Pārsūdzības mērķis ir apstrīdēt gan notiesājošo spriedumu, gan nolēmumu. Šajā procedūrā varat arī pieprasīt jaunu pierādījumu iegūšanu vai iesniegt jaunus pierādījumus.

Ja spriedumu ir pasludinājusi tiesa vairāku tiesnešu sastāvā vai zvērināto tiesa, jūs varat pārsūdzēt tikai nolēmumu, nevis notiesājošo spriedumu. Šos spriedumus var apstrīdēt tikai, iesniedzot pieteikumu par spēkā neesamības atzīšanu, kurā Jūs varat atsaukties uz procesuālām kļūdām lēmuma pamatojumā un tiesību normu piemērošanā.

C. Kādas ir notiesāšanas sekas?

i. Sodāmības reģistrs

Vīnes Federālā policijas pārvalde uztur Sodāmības reģistru, kas aptver visu Austriju. Tajā iekļauta jo īpaši šāda informācija:

  • visi Austrijas krimināltiesu pasludinātie galīgie spriedumi;
  • visi galīgie spriedumi, ko ārvalstu tiesas pasludinājušas attiecībā uz ārvalstniekiem un personām, kuras pastāvīgi dzīvo vai uzturas Austrijā, kā arī
  • visi lēmumi, ko saistībā ar šiem notiesājošiem spriedumiem pieņēmušas valsts un ārvalstu krimināltiesas.

Ierakstus Sodāmības reģistrā nevar pārsūdzēt. Atkarībā no nodarījuma smaguma ierakstus Sodāmības reģistrā pēc noteikta laikposma dzēš.

v. Soda izciešana, ieslodzīto nodošana

Pastāv iespēja brīvības atņemšanas sodu izciest izcelsmes valstī, ja jūs to vēlaties vai ja jūs tam piekrītat. Piemērojamie noteikumi ir atrodami Konvencijā par notiesāto personu nodošanu soda izciešanai (jo īpaši tās 3. pantā).

Lapa atjaunināta: 01/06/2023

Šīs lapas dažādās valodu versijas uztur attiecīgās dalībvalstis. Tulkojumu veic Eiropas Komisijas dienestā. Varbūtējās izmaiņas, ko oriģinālā ieviesušas kompetentās valsts iestādes, iespējams, nav atspoguļotas tulkojumos. Eiropas Komisija neuzņemas nekādas saistības un atbildību par datiem, ko satur šis dokuments, vai informāciju un datiem, uz kuriem šajā dokumentā ir atsauces. Lūdzam skatīt juridisko paziņojumu, lai iepazītos ar autortiesību noteikumiem, ko piemēro dalībvalstī, kas ir atbildīga par šo lapu.