Atsakovai (baudžiamosios bylos)

Malta

Turinį pateikė
Malta

Ar turiu teisę apskųsti teismo sprendimą?

Asmuo, pripažintas kaltu dėl jam pareikštų kaltinimų, visais atvejais gali apskųsti apkaltinamąjį nuosprendį arba pagal apkaltinamąjį nuosprendį paskirtą bausmę, išskyrus atvejus, kai ta bausmė nustatyta įstatymu. Pateikus apeliacinį skundą niekada negali būti skiriama griežtesnė bausmė. Kaltinamasis taip pat gali apskųsti apkaltinamąjį nuosprendį motyvuodamas nepakaltinamumu. Tam tikrais atvejais teismas taip pat gali nurodyti bylą nagrinėti iš naujo.

B. Kokiomis kitomis teisių gynimo priemonėmis galima naudotis?

Priėmus apkaltinamąjį nuosprendį, galite prašyti Prezidento suteikti malonę. Tai didelės galios diskrecinė priemonė, kurią reglamentuoja Maltos Konstitucijos 93 straipsnis ir kuria gali pasinaudoti valstybės vykdomosios valdžios atstovas – Maltos Prezidentas. Prezidento malonė leidžia Prezidentui per kabinetą pasinaudoti įgaliojimais, kurie paprastai suteikiami valstybės teisminei institucijai.

Paprastai malonė gali sustabdyti apkaltinamojo nuosprendžio pasekmes, pavyzdžiui, nurodant nedelsiant paleisti laisvės atėmimo bausmę atliekantį kalinį. Pagal Konstitucijos 93 straipsnį Prezidentas taip pat gali pakeisti bausmę švelnesne arba imtis kitų veiksmų pagal įstatymo pakeitimą, kuriuo sumažinama santykinė bausmė.

C. Kokios yra nuteisimo pasekmės?

Apkaltinamojo nuosprendžio pasekmės – bauda arba tam tikros trukmės įkalinimas, įrašas apie teistumą ir žala asmens reputacijai.

i. Duomenys apie teistumą

Kiekvienas baudžiamosios jurisdikcijos teismų priimtas apkaltinamasis nuosprendis įtraukiamas kaip informacija apie asmens, kuris pripažintas kaltu, teistumą, išskyrus atvejus, kai:

  1. apkaltinamasis nuosprendis priimtas dėl įstatymų pažeidimo;
  2. nuteistasis, pripažintas kaltu padaręs nusikaltimą, nusikaltimo metu buvo jaunesnis nei aštuoniolikos metų;
  3. nuteistajam Maltos Prezidentas suteikia malonę atleisdamas nuo bausmės pagal apkaltinamąjį nuosprendį;
  4. išduodamas įsakymas pagal Probacijos įstatymą;
  5. asmuo pripažįstamas kaltu padaręs nusikalstamą veiką, už kurią skiriama ne didesnė kaip 200 EUR bauda, jeigu tas asmuo anksčiau nebuvo teistas.

Po apkaltinamojo nuosprendžio praėjus Potvarkio dėl elgesio pažymų (77 skyrius) antrame priede nustatytam laikotarpiui asmuo nebelaikomas teistu.

Kaip nurodyta pirmiau, galimybė panaikinti teistumą nesuteikiama asmenims, pakartotinai nusikaltusiems už vaistų vagystę, pardavimą, neteisėtą prekybą arba su vaistais susijusį sukčiavimą, kai pažeidžiamos Pavojingų vaistų potvarkio arba Potvarkio dėl medikų ir giminingų profesijų nuostatos, taip pat asmenims, nuteistiems už Potvarkio trečiame priede išvardytus nusikaltimus (pvz., nusikaltimus Vyriausybės saugumui), priesaikos sulaužymą ir melagingą priesaiką ar bet kokį kitą nusikaltimą, pažeidžiantį visuomenės pasitikėjimą.

v. Bausmės vykdymas, kalinių perdavimas, lygtinis nuteisimas ir alternatyviosios bausmės

Be laisvės atėmimo bausmių ir (arba) baudų, yra ir kitų alternatyvių bausmių. Tai lygtinis nuteisimas, bausmės vykdymo atidėjimas ir viešieji darbai.

Užsienietis, kuriam Maltoje paskirta laisvės atėmimo bausmė, tam tikromis aplinkybėmis gali atlikti bausmę savo gyvenamosios vietos šalyje pagal Europos konvenciją dėl nuteistųjų asmenų perdavimo (Nr. 112) ir Tarybos pamatinį sprendimą 2008/909/TVR (priklausomai nuo bylos).

Paskutinis naujinimas: 23/03/2023

Šio puslapio turinį nacionaline kalba tvarko atitinkamos valstybės narės. Vertimus atliko Europos Komisijos tarnyba. Į kompetentingos nacionalinės institucijos originale įvestus pakeitimus vertimuose gali būti neatsižvelgta. Europos Komisija neprisiima jokios atsakomybės ar teisinių įsipareigojimų už šiame dokumente pateiktą ar nurodomą informaciją ar duomenis. Daugiau informacijos apie už šį puslapį atsakingos valstybės narės autorių teisių taisykles rasite puslapyje „Teisinė informacija“.