Optuženik (kazneni postupak)

Malta

Sadržaj omogućio
Malta

A. Imam li pravo podnijeti žalbu protiv odluke suda?

Osoba koja je proglašena krivom prema optužnici može u svim slučajevima podnijeti žalbu na osudu ili na kaznu izrečenu na temelju osude, osim ako je kazna propisana zakonom. Žalba ne smije nikad dovesti do teže kazne. Optuženik isto tako može podnijeti žalbu na osuđujuću presudu na temelju neubrojivosti. U nekim slučajevima sud može i naložiti ponovno suđenje.

B. Koji mi drugi pravni lijekovi stoje na raspolaganju?

Nakon osude možete zatražiti predsjedničko pomilovanje. Riječ je o vrlo moćnom diskrecijskom sredstvu, koje je uređeno člankom 93. Ustava Malte i povjereno izvršnoj vlasti, točnije malteškom predsjedniku. U okviru predsjedničkog pomilovanja predsjedniku se dopušta da, preko Kabineta, preuzme ovlasti koje su inače dodijeljene državnom pravosuđu.

Pomilovanje obično može zaustaviti učinke kaznene osude, primjerice tako da se naloži trenutno puštanje zatvorenika koji odslužuje zatvorsku kaznu. U skladu s člankom 93. Ustava predsjednik može zamijeniti kaznu manje strožom ili poduzeti druge mjere na temelju zakonske promjene, pri čemu se relativna kazna smanjuje.

C. Koje su posljedice ako sam osuđen?

Posljedice kaznene osude uključuju novčanu kaznu ili odsluživanje zatvorske kazne, upis u kaznenu evidenciju i štetu po ugled osobe.

i. Kaznena evidencija

Svaka osuda koju donese nadležni kazneni sud bilježi se u kaznenoj evidenciji osuđenika, osim:

  1. ako se osuda odnosi na prekršaj
  2. ako je osuđenik koji je proglašen krivim za kazneno djelo imao manje od 18 godina u vrijeme počinjenja kaznenog djela
  3. ako je osuđenika u vezi s tom osudom pomilovao malteški predsjednik
  4. ako je izdan nalog na temelju Zakona o uvjetnoj kazni
  5. ako je osoba proglašena krivom za prekršaj koji se kažnjava kaznom od najviše 200 EUR i ako je ta kazna plaćena, pod uvjetom da ta osoba prethodno nije osuđivana.

Neće se bilježiti nikakva osuda nakon isteka razdoblja utvrđenog u drugom popisu Uredbe o potvrdama o ponašanju (poglavlje 77.) od donošenja presude.

Mogućnost nebilježenja osude, kako je prethodno navedeno, nije dostupna počiniteljima koji su opetovano osuđeni za krađu, prevaru ili prodaju ili nezakonito trgovanje lijekovima suprotno odredbama Uredbe o opasnim lijekovima ili Uredbe o zdravstvenim i srodnim djelatnostima ili osobama osuđenima za kaznena djela navedena u trećem popisu Uredbe (kao što su kaznena djela kojima se ugrožava sigurnost vlade), davanje lažnog iskaza i krivokletstvo ili bilo koje drugo kazneno djelo kojim se narušava povjerenje javnosti.

v. Izvršenje kazne, premještaj zatvorenika, uvjetna kazna i alternativne sankcije

Osim osuda na kaznu zatvora i/ili novčanu kaznu postoje i alternativne sankcije. To su uvjetna zatvorska kazna, uvjetna osuda i rad za opće dobro.

Strani državljanin koji je osuđen na zatvorsku kaznu u Malti može, u određenim okolnostima, odslužiti kaznu u državi boravišta na temelju Europske konvencije o transferu osuđenih osoba (ETS br. 112)Okvirne odluke Vijeća 2008/909/PUP, ovisno o slučaju.

Posljednji put ažurirano: 03/05/2023

Verziju ove stranice na nacionalnom jeziku održava odgovarajuća država članica. Prijevode je napravila služba Europske komisije. Moguće promjene u originalu koje su unijela nadležna nacionalna tijela možda još nisu vidljive u drugim jezičnim verzijama. Europska komisija ne preuzima nikakvu odgovornost za informacije ili podatke sadržane ili navedene u ovom dokumentu. Pogledajte pravnu obavijest kako biste vidjeli propise o autorskim pravima države članice odgovorne za ovu stranicu.