Atbildētāji (kriminālprocesā)

Malta

Sadržaj omogućio
Malta

A. Kur notiks tiesas process?

Tiesas process notiek Valetas tiesās. Atkarībā no tā, cik smagas ir pret jums izvirzītās apsūdzības, pret jums tiks sākts process miertiesā kā krimināllietu tiesā, ja nodarījums ir tās piekritībā, vai miertiesā kā izmeklēšanas tiesā, ja nodarījums nav piekritīgs miertiesai kā krimināllietu tiesai.

Kad būs pabeigta izmeklēšana miertiesā kā izmeklēšanas tiesā, tiks izlemts, vai par nodarījumu ir jālemj miertiesai kā krimināllietu tiesai vai krimināltiesai, t. i., zvērināto tiesai. Jebkurā gadījumā tiks pasludināts spriedums, ar kuru personu, kas atzīta par vainīgu, notiesās un piespriedīs viņai attiecīgo sodu, vai attaisnos viņu.

B. Vai apsūdzību var grozīt? Ja jā, kādas ir manas tiesības uz informāciju šajā sakarā?

Jā, apsūdzību var grozīt. Ja tas principā notiek un izmaiņas ir būtiskas, pret personu tiks celta jauna apsūdzība un tiesā veiks jaunu pierādījumu pārbaudi. Pierādījumus iesniedz vēlreiz, ja vien persona nav no tā atteikusies.

C. Kādas ir manas tiesības, piedaloties tiesas procesā?

Piedaloties tiesas procesā, jums ir tiesības uz jūsu izvēlēta advokāta palīdzību un, ja jums nav līdzekļu, jums ir tiesības uz advokātu, kas iecelts juridiskās palīdzības ietvaros. Jūs varat arī izvēlēties pats nodrošināt aizstāvību. Tāpat jums ir tiesības uz to, ka tiekat uzskatīts par nevainīgu, kamēr tiesa nav atzinusi jūsu vainu. Jums ir tiesības saņemt tulka palīdzību, kā arī nopratināt prokuratūras lieciniekus un izjautāt savus lieciniekus. Jums ir arī tiesības neliecināt pret sevi tiesas procesā, kas uzsākts pret jums.

i. Vai man ir jābūt klāt tiesā? Ar kādiem nosacījumiem varu nebūt klāt tiesas procesā?

Jā, jums vienmēr vajadzētu piedalīties tiesas sēdēs, jo mūsu sistēma neatzīst tiesas procesus in absentia. Ja nevarat ierasties slimības vai ceļojuma vai kāda cita iemesla dēļ, jums ar jūsu advokāta starpniecību jāiesniedz pieteikums tiesā.

ii. Kādas ir manas tiesības saņemts tulka pakalpojumus un dokumentu tulkojumus?

Ja miertiesnesis pārvalda valodu, kurā runā liecinieks, viņš var pārtulkot liecību valodā, kurā notiek rakstiskā tiesvedība; visos pārējos gadījumos vai pēc jūsu pieprasījuma tiks pieaicināts zvērināts tulks.

iii. Vai man ir tiesības uz advokātu?

Tiesvedības laikā jums ir tiesības saņemt palīdzību no jūsu izvēlēta advokāta (uz jūsu rēķina) vai advokāta, ko tiesa iecēlusi juridiskās palīdzības ietvaros.

Ja jums nav finanšu līdzekļu, lai samaksātu jūsu izvēlētajam advokātam, jums jāiesniedz pieprasījums vai nu tiesnesim, kurš to reģistrēs lietas materiālos, vai Maltas Juridiskās palīdzības aģentūrai, kas jūsu vārdā iesniegs pieteikumu par advokāta juridiskās palīdzības ietvaros nodrošināšanu.

Administratīvo pārkāpumu lietās tiesnesis pēc jūsu lūguma uzklausīšanas norīkos jums advokātu juridiskās palīdzības ietvaros no to advokātu vidus, kuri strādā tiesā attiecīgajā dienā.

Pierādījumu vākšanas procesa un/vai kriminālprocesa gadījumā lūgumu nodrošināt advokātu juridiskās palīdzības ietvaros var iesniegt tiesnesim, kurš nodos lūgumu Juridiskās palīdzības aģentūrai, kas savukārt sniegs izziņu, kurā norādīts advokāts, kurš jums sniegs palīdzību. Pretējā gadījumā varat lūgt Juridiskās palīdzības aģentūru iesniegt pieteikumu jūsu vārdā.  Advokātu juridiskās palīdzības ietvaros nevar mainīt, ja vien nepastāv leģitīmi šķēršļi.

iv. Kādas citas procesuālās tiesības man būtu jāzina? (piemēram, aizdomās turēto ierašanās tiesā)

Personai ir tiesības uzaicināt lieciniekus liecināt. Jebkuru rīcībspējīgu personu var uzaicināt kā liecinieku, ja vien netiek celts iebildums par tās kompetenci.

Plašāka informācija par aizdomās turētu vai apsūdzētu personu tiesībām ir pieejama Kriminālkodeksa 534.A-534.AG pantā, Maltas likumu krāj. 9. nodaļa. Papildus visam iepriekš minētajam attiecībā uz personas apcietināšanu vai aizturēšanu jebkurā kriminālprocesa stadijā, apcietinātajai personai vai tās advokātam vajadzētu būt pieejamiem visiem policijas rīcībā esošajiem dokumentiem, kas attiecas uz konkrēto lietu un kas ir būtiski, lai efektīvi apstrīdētu apcietināšanas vai aizturēšanas likumību.

D. Iespējamie sodi

Ja jūs atzīst par vainīgu, var piespriest šādus sodus:

  1. ieslodzījums,
  2. ieslodzīšana vieninieku kamerā,
  3. aizliegums,
  4. naudas sods.

Ja jūs atzīst par vainīgu pārkāpumā, var piespriest šādus sodus:

  1. aizturēšana,
  2. naudas sods,
  3. rājiens vai brīdinājums.

Var noteikt arī alternatīvus sodus, piemēram: probācija, nosacīts sods un sabiedriskais darbs.

Lapa atjaunināta: 23/03/2023

Šīs lapas dažādās valodu versijas uztur attiecīgās dalībvalstis. Tulkojumu veic Eiropas Komisijas dienestā. Varbūtējās izmaiņas, ko oriģinālā ieviesušas kompetentās valsts iestādes, iespējams, nav atspoguļotas tulkojumos. Eiropas Komisija neuzņemas nekādas saistības un atbildību par datiem, ko satur šis dokuments, vai informāciju un datiem, uz kuriem šajā dokumentā ir atsauces. Lūdzam skatīt juridisko paziņojumu, lai iepazītos ar autortiesību noteikumiem, ko piemēro dalībvalstī, kas ir atbildīga par šo lapu.