Optuženik (kazneni postupak)

Italija

Sadržaj omogućio
Italija

A. Imam li pravo na žalbu protiv presude?

Da, žalba se u pravilu može podnijeti protiv osuđujućih presuda, podložno iznimkama propisanima zakonom (vidjeti članak 593. Zakonika o kaznenom postupku). Druga je mogućnost podnošenje žalbe izravno Kasacijskom sudu protiv prvostupanjskih presuda koje podliježu žalbi.

B. Koji su mi drugi pravni lijekovi na raspolaganju?

Protiv presuda donesenih u žalbenom postupku ili presuda koje ne podliježu žalbi može se podnijeti žalba u kasacijskom postupku na temelju razloga utvrđenih zakonom (vidjeti članak 606. Zakonika o kaznenom postupku) i u slučajevima predviđenima posebnim odredbama.

C. Koje su posljedice presude?

i. Kaznena evidencija

Općenito se pravomoćne presude za kaznena djela bilježe, među ostalim, u izvatku iz kaznene evidencije predmetnog pojedinca.

v. Izvršenje presude, premještaj pritvorenika, uvjetne kazne i alternativne sankcije

Uvjetna odgoda kazne: u pravilu, Sud pri izricanju kazne zatvora ili kazne oduzimanja slobode na razdoblje od dvije godine ili manje ili novčane kazne koja je, sama ili zajedno s odgovarajućom kaznom oduzimanja slobode na temelju zakona, istovjetna kazni koja uključuje oduzimanje slobode na ukupno dvije godine ili manje, može naložiti odgodu izvršenja kazne na razdoblje od pet godina ako je presuda izrečena za teško kazneno djelo i na razdoblje od dvije godine ako je presuda izrečena za lakše kazneno djelo. Za maloljetnike i mlade do 21 godine propisana su veća ograničenja kazni (tri godine odnosno dvije i pol godine).

Alternativne sankcije: Sud može na temelju članka 53. Zakona br. 689 od 24. studenoga 1981. pri izricanju osuđujuće presude, ako smatra da razdoblje pritvora ne smije biti dulje od dvije godine, zamijeniti tu kaznu kaznom ograničavanja slobode; ako smatra da razdoblje ne smije biti dulje od jedne godine, tu kaznu može zamijeniti sudskim nadzorom (libertà controllata); ako smatra da razdoblje ne smije biti dulje od šest mjeseci, tu kaznu također može zamijeniti razmjernom novčanom kaznom.

Izvršenje kazne: općenito, osim u slučaju osobe koja se, s obzirom na djelo zbog kojeg je izvršena osuđujuća presuda, u vrijeme izricanja pravomoćne presude već nalazi u pritvoru u zatvoru, izvršenje kazne oduzimanja slobode, uključujući sve preostalo vrijeme dulje kazne, čije trajanje nije dulje od četiri godine i koja nije izrečena zbog određenih teških kaznenih djela (navedenih u članku 656. stavku 9. točki (a) Zakonika o kaznenom postupku i članku 4. bis Zakona br. 354/1975), odgađa Ured javnog tužitelja dekretom donesenim u tu svrhu koji se dostavlja osuđenoj osobi i njezinu odvjetniku i u kojem se navodi, među ostalim, da se u roku propisanom zakonom može podnijeti zahtjev za alternativnu sankciju redovnom oduzimanju slobode u zatvoru. O tim zahtjevima odlučuju suci koji nadziru izvršenje kazni (Magistratura di Sorveglianza).

Premještaj osoba u pritvoru: primjenjuju se odredbe utvrđene Zakonodavnim dekretom br. 16 od 7. rujna 2010., koji je donesen u skladu s Delegiranim zakonom br. 88 od 7. srpnja 2009. (Zakon Zajednice iz 2008.) kako bi se talijansko nacionalno pravo uskladilo s Okvirnom odlukom Vijeća 2008/909/PUP od 27. studenoga 2008. (o primjeni načela uzajamnog priznavanja presuda u kaznenim predmetima kojima se izriču kazne zatvora ili mjere koje uključuju oduzimanje slobode radi njihova izvršenja u Europskoj uniji), ili odredbe bilateralnih međunarodnih ugovora koje je Italija sklopila u tom području.

Posljednji put ažurirano: 22/03/2023

Verziju ove stranice na nacionalnom jeziku održava odgovarajuća država članica. Prijevode je napravila služba Europske komisije. Moguće promjene u originalu koje su unijela nadležna nacionalna tijela možda još nisu vidljive u drugim jezičnim verzijama. Europska komisija ne preuzima nikakvu odgovornost za informacije ili podatke sadržane ili navedene u ovom dokumentu. Pogledajte pravnu obavijest kako biste vidjeli propise o autorskim pravima države članice odgovorne za ovu stranicu.