Optuženik (kazneni postupak)

Italija

Sadržaj omogućio
Italija

A. Ako sam strani državljanin, utječe li to na istragu?

Da, uglavnom zato što su relevantna neka dodatna prava i jamstva (vidjeti i u nastavku).

B. Koje su faze istrage?

i. Faza prikupljanja dokaza / ovlasti istražitelja

Aktivnosti policije u kaznenim istragama predviđene su člancima 347. do 357. Zakonika o kaznenom postupku, dok su aktivnosti javnog tužitelja uređene člancima 358. do 378. Zakonika o kaznenom postupku.

ii. Policijski pritvor

Na temelju članka 384. Zakonika o kaznenom postupku, osim u očitim slučajevima u kojima kriminalistička policija provodi obvezno ili fakultativno uhićenje osumnjičenika pri počinjenju kaznenog djela, a u kojima postoje posebni čimbenici koji, čak i u odnosu na nemogućnost identifikacije osumnjičenika upućuju na osnovanu opasnost od bijega, javni tužitelj nalaže privremeno uhićenje ili, prije nego što javni tužitelj preuzme istragu, kriminalistička policija na vlastitu inicijativu provodi privremeno uhićenje osobe zbog ozbiljne sumnje u kazneno djelo za koje je zakonom predviđena kazna doživotnog zatvora ili kazna zatvora u trajanju od najmanje dvije, a najviše šest godina ili u kazneno djelo koje uključuje ratno oružje i eksplozive ili u kazneno djelo počinjeno u svrhu terorizma, uključujući međunarodni terorizam, ili subverzije demokratskog poretka.

iii. Ispitivanje

Osoba koja je predmet istrage, čak i ako se nalazi u pritvoru ili je zadržana zbog drugog razloga, dobrovoljno sudjeluje u ispitivanju, podložno nužnim zaštitnim mjerama kako bi se spriječila opasnost od bijega ili nasilja. Ne smiju se upotrebljavati metode ili tehnike koji bi mogle utjecati na slobodu samoodređenja ili mogućnost prisjećanja i ocjene činjenica, čak ni uz pristanak osobe koju se ispituje.

iv. Privremeni pritvor

Pritvor prije suđenja i druge mjere osobnog nadzora predviđene su člancima od 272. do 315. Zakonika o kaznenom postupku. Sustav mjera osobnog nadzora uređen je načelima prikladnosti i proporcionalnosti na temelju kojih sudac u pravilu pri određivanju mjera mora uzeti u obzir, s jedne strane, konkretnu prikladnost svake mjere u odnosu na prirodu i stupanj zahtjeva predostrožnosti koji moraju biti ispunjeni u određenom slučaju, a s druge strane, proporcionalnost svake mjere s obzirom na opseg činjenica i kazne koja je izrečena ili se može izreći.

C. Koja su moja prava za vrijeme istrage?

i. Imam li pravo na tumača i prijevode?

Da, u skladu s člankom 143. Zakonika o kaznenom postupku.

ii. Koja su moja prava na informacije i uvid u spis predmeta?

U tom pogledu općenito valja napomenuti da obavijest o završetku prethodne istrage koja se dostavlja osumnjičeniku i njegovu odabranom zastupniku sadržava kratak prikaz činjenica zbog kojih je postupak pokrenut, zakonske odredbe koje su navodno prekršene te datum i mjesto akta, pri čemu se naglašava da su dokumenti koji se odnose na provedenu istragu položeni u uredu javnog tužitelja i da ih osumnjičenik i njegov zastupnik imaju pravo pregledati i kopirati. Osim toga, predviđena su posebna pravila o pravu na informiranost i pravu na pristup dokumentima iz spisa predmeta, osobito u pogledu provedbe ispitivanja ili izricanja mjere osobne zaštite.

iii. Imam li pravo na odvjetnika i na obavješćivanje treće strane o mojoj situaciji?

Osumnjičena/optužena osoba ima pravo imenovati najviše dva zastupnika. Službeno imenovani zastupnik pruža pomoć osumnjičenoj/optuženoj osobi koja nije odredila zastupnika ili nema zastupnika. Na inspekcijske preglede i pretraživanja primjenjuju se posebne odredbe, uključujući, kad je riječ o predmetnoj osobi, pravo na pomoć zastupnika ako je odmah dostupna i prikladna.

iv. Imam li pravo na pravnu pomoć?

Da, ako su ispunjeni uvjeti propisani odgovarajućim odredbama na snazi.

v. Što je važno znati o:

a. pretpostavci nedužnosti

Člankom 27. talijanskog Ustava određuje se da se optužene osobe ne smatraju krivima sve dok se ne izreče pravomoćna presuda.

b. pravu braniti se šutnjom i pravu osobe da samu sebe ne izloži kaznenom progonu

U tom pogledu valja napomenuti, među ostalim, da se osobe prije početka ispitivanja moraju obavijestiti o tome da se njihove izjave uvijek mogu upotrijebiti protiv njih i da, podložno obvezi pružanja svojih podataka, imaju pravo na šutnju, ali da će se postupak nastaviti. Ako se te odredbe ne poštuju, nije moguće upotrijebiti nijednu izjavu osobe koja se ispituje.

c. teretu dokaza

Općenito je teret dokaza u pogledu činjenica povezanih s optužnicom, kaznenom odgovornošću i određivanjem kazne ili preventivnih mjera na javnom tužitelju.

vi. Koje su posebne zaštitne mjere za maloljetnike?

Pravila koja se odnose na kazneni postupak protiv djece i mladih utvrđena su u Predsjedničkom dekretu br. 448 od 22. rujna 1988., kojim se općenito propisuje sustav koji je i u prethodnoj istrazi i u sudskom postupku povoljniji za osumnjičenu/optuženu osobu.

vii. Koje su posebne zaštitne mjere za ranjive osobe?

Obično se primjenjuju opća pravila o zaštiti relevantnih prava pojedinaca.

D. Koji su zakonski rokovi istraga?

Općenito, ako javni tužitelj ne zatraži da se predmet odbaci, kazneni postupak mora pokrenuti u roku od šest mjeseci od datuma na koji je ime osobe kojoj se kazneno djelo pripisuje upisano u registar prijavljenih kaznenih djela. Taj se rok produljuje na jednu godinu za sva kaznena djela navedena u članku 407. stavku 2. točki (a) Zakonika o kaznenom postupku (organizirani kriminal, terorizam, kaznena djela povezana s vatrenim oružjem ili drogom i druga teška kaznena djela). U svakom slučaju, javni tužitelj može prije isteka roka zatražiti od suca nadležnog za prethodnu istragu da na temelju opravdanih razloga produlji prethodno navedeno razdoblje. Javni tužitelj u pravilu može zatražiti dodatno produljenje u slučajevima u kojima se provodi iznimno složena istraga ili koje objektivno nije moguće zaključiti u produljenom roku. Sudac nadležan za prethodnu istragu može svako produljenje odobriti na razdoblje od najviše šest mjeseci. Međutim, prethodna istraga, zajedno s eventualnim produljenjima, u pravilu ne smije trajati dulje od 18 mjeseci. Ipak, ako se prethodna istraga odnosi na kaznena djela iz članka 407. stavka 2. točke (a), može trajati najdulje dvije godine, kao i u drugim, ograničenim posebnim slučajevima određenima zakonom.

E. Koje se mjere provode u fazi istrage, uključujući alternative privremenom pritvoru i mogućnosti transfera u matičnu državu (Europski nalog za nadzor)?

Osim pritvora prije suđenja mogu se naložiti i sljedeće prisilne mjere osobnog nadzora: zabrana napuštanja zemlje, obveza javljanja kriminalističkoj policiji koja provodi istragu, izdvajanje iz obiteljskog doma, zabrana posjećivanja mjesta koja često posjećuje žrtva, zabrana i obveza boravka na određenoj adresi, kućni pritvor, privremeni pritvor u institucijama s blažim mjerama pritvora za majke, privremeni pritvor u zdravstvenoj ustanovi za liječenje.

Posljednji put ažurirano: 22/03/2023

Verziju ove stranice na nacionalnom jeziku održava odgovarajuća država članica. Prijevode je napravila služba Europske komisije. Moguće promjene u originalu koje su unijela nadležna nacionalna tijela možda još nisu vidljive u drugim jezičnim verzijama. Europska komisija ne preuzima nikakvu odgovornost za informacije ili podatke sadržane ili navedene u ovom dokumentu. Pogledajte pravnu obavijest kako biste vidjeli propise o autorskim pravima države članice odgovorne za ovu stranicu.