Обвиняеми (наказателни производства)

Italija

Sadržaj omogućio
Italija

A. Къде ще се проведе съдебният процес?

По принцип съдебният процес се провежда по мястото на съда с териториална и материална компетентност по отношение на въпросното престъпление.

Б. Може ли обвинението да бъде променено? Ако е възможно, какво право на информация имам в това отношение?

По принцип, ако в рамките на съдебното производство се докаже, че фактите се различават от описаните в акта за отнасяне на делото към съда и не са от компетентността на по-висшестоящ съд, прокурорът изменя обвинението и пристъпва към ново уведомяване; същото важи и ако в хода на съдебния процес бъдат установени множество престъпления и отегчаващи вината обстоятелства. По принцип прокурорът действа по общия ред, ако по време на съдебния процес бъде установено ново обстоятелство по отношение на обвиняемия, което не е било посочено в първоначалното определение и което трябва да бъде разгледано служебно. Въпреки това, ако прокурорът направи искане, съдията може да разреши уведомяването за измененото обвинение да се извърши в рамките на същото заседание, при положение че обвиняемият е съгласен и не се засягат процесуалните срокове. Ако прокурорът пристъпи директно към новото обвинение, по правило обвиняемият може да поиска отлагане на съдебния процес и допускане на нови доказателства.

В. Какви са правата ми по време на съдебните заседания?

i. Трябва ли да присъствам в съда? При какви условия мога да отсъствам по време на съдебното дело?

Подсъдимият има право — а не задължение — да присъства на съдебния процес. Съдът обаче може да разпореди принудително довеждане на отсъстващия подсъдим, ако явяването му е необходимо за събирането на доказателства, различни от разпита.

Имам ли право на устен преводач и на писмен превод на документите?

Да, съгласно член 143 от Наказателно-процесуалния кодекс.

iii. Имам ли право на адвокат?

Подсъдимият има право да назначи не повече от двама защитници; заподозряно лице/обвиняем, което/който не е назначил(о) защитник или няма такъв, се подпомага от служебно назначен защитник.

iv. С какви други процесуални права следва да се запозная? (напр. явяване на заподозрени лица пред съда)

В това отношение следва да се отбележи, че съгласно член 523 от Наказателно-процесуалния кодекс на подсъдимия и неговия защитник във всички случаи трябва да се предостави право на последна дума в съдебното заседание, в случай че поискат това, като в противен случай производството ще бъде недействително. Освен това следва да се отбележи, че на всеки стадий и на всяка инстанция от производството страните и техният защитник могат да представят писмени изложения или искания до съда.

Г. Възможни наказания

Съдията постановява осъдителна присъда, ако подсъдимият бъде признат за виновен за престъплението, в което е обвинен, без каквото и да е основателно съмнение, като с решение съдията налага наказание и евентуални превантивни мерки. При постановяването на присъдата съдията се произнася и по всички искове с реституционен характер и за обезщетение за вреди. Ако съдията установи, че подсъдимият трябва да плати обезщетение за вреди, той определя и размера му, освен ако това не е от компетентността на друг съд.

Последна актуализация: 22/03/2023

Версията на националния език на тази страница се поддържа от съответната държава-членка. Преводите са направени от Европейската комисия. Възможно е евентуални промени, въведени в оригинала от компетентните национални органи, все още да не са отразени в преводите.Европейската комисия не поема каквато и да е отговорност по отношение на информация или данни, които се съдържат или споменават в този документ. Моля, посетете рубриката „Правна информация“, за да видите правилата за авторските права за държвата-членка, отговорна за тази страница.