Optuženik (kazneni postupak)

Grčka

Sadržaj omogućio
Grčka

A. Ako sam strani državljanin, utječe li to na istragu?

Ne. Sve osobe u Grčkoj imaju pravo na zaštitu života, časti i slobode, bez diskriminacije na temelju državljanstva, rase, jezika te vjerskih ili političkih uvjerenja.

B. Koje su faze istrage?

i. Faza prikupljanja dokaza / ovlasti istražitelja

Svrha je preliminarnog ispitivanja prikupiti potrebne dokaze radi donošenja odluke o tome treba li pokrenuti kazneni postupak.

ii. Policijski pritvor

Svaka osoba koja je uhićena jer je uhvaćena u počinjenju kaznenog djela ili na temelju uhidbenog naloga mora se privesti nadležnom istražnom sucu najkasnije u roku od 24 sata od uhićenja. Ako je uhićenje izvršeno u mjestu koje nije sjedište istražnog suca, osoba mora biti izvedena pred sud u roku koji je nužno potreban za njezin premještaj. Istražni sudac dužan je u roku od tri dana od izvođenja uhićenika pred sud pustiti uhićenika na slobodu ili izdati nalog za zatvor. Na zahtjev osobe koja je izvedena pred sud taj se rok može produljiti za dva dana.

iii. Ispitivanje

Svrha je glavnog ispitivanja prikupiti potrebne dokaze radi utvrđivanja počinjenja kaznenog djela i donošenja odluke o tome treba li uhićenika izvesti pred sud zbog tog kaznenog djela.

iv. Istražni zatvor

Privremeni pritvor dopušten je samo ako se optuženika kazneno goni za teže kazneno djelo i nema poznato boravište u zemlji ili je poduzeo pripremne radnje za bijeg ili je ranije bio bjegunac ili je proglašen krivim za bijeg iz pritvora ili za kršenje ograničenja boravka te, s obzirom na takve okolnosti, očito namjerava pobjeći ili se opravdano smatra, na temelju njegovih prethodnih pravomoćnih osuda za slična kaznena djela, da je vrlo vjerojatno da će, ako bude pušten na slobodu, ponovno počiniti kaznena djela. Ako je za kažnjivo djelo za koje se optuženik tereti propisana kazna doživotnog zatvora ili privremena kazna zatvora u trajanju do 15 godina ili je optuženik to kažnjivo djelo počinio više puta ili u kontekstu kriminalne ili terorističke organizacije ili postoji velik broj oštećenika, privremeni pritvor može se odrediti i ako se, s obzirom na određena obilježja djela, opravdano smatra da postoji velika vjerojatnost da će optuženik, ako bude pušten na slobodu, ponovno počiniti kaznena djela. Sama pravna ozbiljnost djela nije dovoljna da bi se odredio privremeni pritvor.

C. Koja su moja prava tijekom istrage?

i. Koja su moja prava u pogledu tumačenja i prevođenja?

Osumnjičenici ili optuženici koji ne govore ili ne razumiju dovoljno dobro grčki jezik imaju pravo na usmeno i pismeno prevođenje svih bitnih postupovnih dokumenata.

ii. Koja su moja prava u pogledu informiranja i uvida u spis predmeta?

Odmah po pozivanju optuženika na pojavljivanje pred sudom kako bi se mogao braniti istražni sudac dužan je upoznati optuženika sa sadržajem optužnice i istražnim spisima. Optuženik ili njegov branitelj isto tako ima pravo proučiti optužnicu i istražne spise. Na njegov pisani zahtjev i o njegovu trošku optuženiku se mogu dati preslike optužnice i istražnog spisa.

iii. Koja su moja prava u pogledu pristupa odvjetniku i obavješćivanja treće strane o mojoj situaciji?

Optuženici imaju pravo na to da ih zastupa branitelj, čak i u unakrsnom ispitivanju sa svjedocima ili drugim optuženicima. Optuženiku se ni u kakvim okolnostima ne može zabraniti komunikacija s njegovim braniteljem. Takva je komunikacija strogo povjerljiva.

iv. Koja su moja prava u pogledu besplatne pravne pomoći?

Osumnjičenici ili optuženici imaju pravo na besplatnu pravnu pomoć, uključujući pravni savjet i pomoć te zastupanje pred sudom, u skladu s relevantnim zakonskim odredbama.

v. Što je važno znati u vezi sa sljedećim:

a. Pretpostavka nedužnosti

Osumnjičenici i optuženici smatraju se nedužnima dok im se ne dokaže krivnja u skladu sa zakonom.

b. Pravo na obranu šutnjom i pravo osobe da samu sebe ne izloži kaznenom progonu

Osumnjičenici ili optuženici imaju pravo braniti se šutnjom i pravo na to da sami sebe ne izlože kaznenom progonu. Ostvarivanje tog prava ne može se koristiti protiv predmetnog osumnjičenika ili optuženika.

c. Teret dokaza

Optuženici nisu dužni pružiti dokaze o činjenicama na koje se pozivaju u svojoj obrani. Suci i tužitelji dužni su pažljivo ispitati sve činjenice ili dokaze na koje se optuženik poziva ako se na temelju njih može utvrditi istina. Svaka sumnja u krivnju mora biti u korist osumnjičenika ili optuženika.

vi. Koje su posebne zaštitne mjere za djecu?

Maloljetnik koji je bio žrtva određenih kažnjivih djela protiv osobne ili spolne slobode ima pravo nazočiti svim istražnim radnjama i pristupiti cjelokupnom sudskom spisu, čak i ako se ne pojavi na sudu kako bi potkrijepio optužbu.

vii. Koje su posebne zaštitne mjere za ranjive osumnjičenike?

Ranjive osobe obavješćuje se o njihovim pravima, uzimajući u obzir njihove specifične potrebe. U svakom ih se slučaju obavješćuje o posljedicama odricanja od takvih prava.

D. Koja su zakonska vremenska ograničenja tijekom istrage?

Određeno je da u razdoblju od 1. listopada do 31. ožujka noć traje od 20:00 do 6:00, a u razdoblju od 1. travnja do 30. rujna od 21:00 do 5:00.

E. Koje se mjere provode u istražnom postupku, uključujući alternative istražnom zatvoru i mogućnosti premještaja u matičnu državu (Europski nalog za nadzor)?

Može se odrediti kućni pritvor uz elektronički nadzor. Tom se mjerom optuženiku zabranjuje napuštanje određene zgrade (ili kompleksa zgrada), kako je navedeno u nalogu istražnog suca, za koju je dokazano da je njegovo mjesto boravka ili boravište.

Posljednji put ažurirano: 29/02/2024

Verziju ove stranice na nacionalnom jeziku održava odgovarajuća država članica. Prijevode je napravila služba Europske komisije. Moguće promjene u originalu koje su unijela nadležna nacionalna tijela možda još nisu vidljive u drugim jezičnim verzijama. Europska komisija ne preuzima nikakvu odgovornost za informacije ili podatke sadržane ili navedene u ovom dokumentu. Pogledajte pravnu obavijest kako biste vidjeli propise o autorskim pravima države članice odgovorne za ovu stranicu.