Defendants (criminal proceedings)

Grčka

These factsheets explain what happens when a person is suspected or accused of a crime which is dealt with by a trial in court.

Sadržaj omogućio
Grčka

Summary of criminal proceedings

Pre-trial / institution of criminal proceedings

This part of the process begins when the Prosecutor is notified that a crime has probably been committed. It continues with criminal proceedings being launched and ends either with the accused person being committed to stand trial or any charges being withdrawn.

This stage is aimed at clarifying the case as far as possible in order to determine whether there are strong indications that the defendant has committed the crime, so as to commit them or not for trial by the competent court.

Court hearing

At this stage, the case is tried until a verdict is reached and handed down.

Remedies

This refers to the legal means provided to a person to enable them to challenge a ruling of a criminal court.

Such means are:

  • an appeal, with a view to amending or quashing the disputed ruling on factual or legal grounds;
  • a fresh trial of the case, and a partial or full annulment of the disputed ruling on legal grounds.

You can find more detailed information on all of these stages in the process and on your rights in the following factsheets. This information is not a substitute for legal advice and is intended to be for general guidance only.

If you are the victim of a crime, you can find full information on your rights here.

Role of the European Commission

The European Commission plays no part in the procedures for criminal prosecutions adopted in the various Member States and cannot assist you if you wish to file a complaint. Information is provided in these factsheets on how to complain and to whom.

Click on the links below to find the information that you need.

1 - My rights during an investigation

2 - My rights during trial

3 - My rights after trial

Last update: 29/02/2024

The national language version of this page is maintained by the respective Member State. The translations have been done by the European Commission service. Possible changes introduced in the original by the competent national authority may not be yet reflected in the translations. The European Commission accepts no responsibility or liability whatsoever with regard to any information or data contained or referred to in this document. Please refer to the legal notice to see copyright rules for the Member State responsible for this page.

1 - Moje práva počas vyšetrovania

A. Ak som cudzí štátny príslušník, má to vplyv na vyšetrovanie?

Nie. Všetky osoby v Grécku požívajú plnú ochranu života, cti a slobody bez diskriminácie na základe štátnej príslušnosti, rasy, jazyka a náboženského či politického presvedčenia.

B. Aké sú fázy vyšetrovania?

i) Fáza zhromažďovania dôkazov/právomoc vyšetrovateľov

Účelom predbežného preskúmania je zhromaždiť potrebné dôkazy s cieľom rozhodnúť, či by sa malo začať trestné stíhanie.

ii) Zadržanie

Každý, kto bol zadržaný pri páchaní trestného činu alebo na základe rozkazu, musí byť do 24 hodín od zadržania predvedený pred príslušného vyšetrujúceho sudcu. Ak k zadržaniu došlo na mieste inom, než je sídlo vyšetrujúceho sudcu, osoba musí byť pred súd predvedená v lehote, ktorá je nevyhnutne potrebná na jej presun. Vyšetrujúci sudca musí zadržanú osobu do troch dní od jej predvedenia pred súd prepustiť alebo vydať príkaz na väzbu. Túto lehotu možno na žiadosť osoby predvedenej pred súd predĺžiť o dva dni.

iii) Vypočutie

Účelom hlavného vyšetrovania je získať potrebné dôkazy s cieľom určiť, že došlo k spáchaniu trestného činu, a rozhodnúť, či sa má osoba za tento trestný čin postaviť pred súd.

iv) Vyšetrovacia väzba

Dočasná väzba je povolená iba v prípade, že obvinený je trestne stíhaný za zločin a nemá žiadne známe miesto pobytu v krajine, podnikol prípravné kroky s cieľom utiecť, v minulosti utiekol alebo bol uznaný vinným z úteku z väzby alebo z porušenia pobytových obmedzení a vzhľadom na tieto okolnosti je zrejmé, že má v úmysle utiecť, alebo sa na základe jeho predchádzajúcich právoplatných odsúdení za podobné trestné činy odôvodnene predpokladá, že v prípade prepustenia s veľkou pravdepodobnosťou spácha ďalšie trestné činy. Ak za trestný čin, z ktorého je osoba obvinená, možno podľa zákona uložiť trest odňatia slobody na doživotie alebo dočasný trest odňatia slobody až na 15 rokov, ak bol trestný čin spáchaný opakovane alebo v kontexte zločineckej alebo teroristickej skupiny alebo ak existuje veľký počet poškodených, dočasnú väzbu možno nariadiť aj v prípade, že sa vzhľadom na konkrétne charakteristiky činu odôvodnene predpokladá, že dotknutá osoba v prípade prepustenia s veľkou pravdepodobnosťou spácha ďalšie trestné činy. Právna závažnosť činu sama osebe nie je dostatočná na nariadenie dočasnej väzby.

C. Aké práva mám počas vyšetrovania?

i) Aké mám práva, pokiaľ ide o tlmočenie a preklad?

Podozrivé alebo obvinené osoby, ktoré nehovoria grécky ani gréčtine dostatočne dobre nerozumejú, sú oprávnené na tlmočenie a písomný preklad všetkých základných procesných dokumentov.

ii) Aké mám práva, pokiaľ ide o informácie a prístup k spisu?

Hneď ako je obvinená osoba predvolaná, aby sa obhajovala, vyšetrujúci sudca ju musí informovať o obsahu obvinenia a o dokumentoch z vyšetrovania. Obvinená osoba alebo jej obhajca majú takisto právo preštudovať si obvinenie aj dokumenty z vyšetrovania. Na písomnú žiadosť obvinenej osoby a na jej náklady možno poskytnúť kópie obvinenia aj dokumentov z vyšetrovania.

iii) Aké mám právo, pokiaľ ide o prístup k advokátovi a informovanie tretej strany o mojej situácii?

Obvinené osoby majú právo na zastupovanie obhajcom, a to aj pri krížovom výsluchu so svedkami alebo s inými obvinenými osobami. Obvinenej osobe za žiadnych okolností nemožno zakázať komunikáciu s jej obhajcom. Táto komunikácia je prísne dôverná.

iv) Aké mám právo, pokiaľ ide o právnu pomoc?

Podozrivé alebo obvinené osoby majú právo na bezplatnú právnu pomoc vrátane právneho poradenstva a pomoci, ako aj zastupovania na súde v súlade s príslušnými právnymi ustanoveniami.

v) Dôležité informácie o:

a) prezumpcii neviny

Podozrivé a obvinené osoby sa považujú za nevinné, až kým sa v súlade s právom nepreukáže ich vina.

b) práve odoprieť výpoveď a práve nevypovedať vo vlastný neprospech

Podozrivé alebo obvinené osoby majú právo odoprieť výpoveď a nevypovedať vo vlastný neprospech. Uplatnenie tohto práva nemožno použiť proti danej podozrivej alebo obvinenej osobe.

c) dôkaznom bremene

Obvinené osoby nemusia predkladať dôkazy o skutočnostiach, na ktoré sa odvolávajú vo svojej obhajobe. Sudcovia a prokurátori sú povinní starostlivo preskúmať všetky skutočnosti alebo dôkazy, na ktoré sa odvoláva obvinená osoba, ak sú užitočné z hľadiska zistenia pravdy. Akékoľvek pochybnosti spojené s vinou pôsobia v prospech podozrivej alebo obvinenej osoby.

vi) Aké sú osobitné záruky v prípade detí?

Maloletá osoba, ktorá sa stala obeťou určitých trestných činov proti jej osobnej alebo sexuálnej slobode, má právo byť prítomná pri všetkých vyšetrovacích úkonoch a mať prístup ku všetkému spisovému materiálu, aj keď sa neobjaví na súde na podporu obžaloby.

vii) Aké sú osobitné záruky v prípade zraniteľných podozrivých?

Zraniteľné osoby sú informované o svojich právach, pričom sa náležite zohľadnia ich osobitné potreby. Vždy sa im poskytnú informácie o dôsledkoch vzdania sa týchto práv.

D. Aké sú zákonné lehoty počas vyšetrovania?

Noc sa v čase od 1. októbra do 31. marca vymedzuje ako obdobie od 20.00 do 6.00 a v čase od 1. apríla do 30. septembra ako obdobie od 21.00 do 5.00.

E. Aké sú prípravy pred súdnym konaním vrátane alternatív k vyšetrovacej väzbe a možnosti odovzdania do domovského štátu (európsky príkaz na dohľad)?

Možno nariadiť domáce väzenie pomocou elektronického sledovania. Obvinená osoba má v jeho rámci zakázané opustiť konkrétnu budovu alebo komplex budov, ktoré sa vymedzujú v príkaze vyšetrujúceho sudcu a pri ktorých sa preukázalo, že predstavujú miesto pobytu danej osoby.

Posledná aktualizácia: 17/11/2021

Obsah pôvodných vnútroštátnych jazykových verzií na tejto webovej lokalite spravujú príslušné členské štáty. Preklady týchto textov zabezpečila Európska komisia. V prekladoch preto ešte môžu chýbať možné úpravy pôvodných textov, ktoré neskôr vykoná príslušný štátny orgán členského štátu. Európska komisia vylučuje akúkoľvek zodpovednosť za akékoľvek informácie alebo údaje obsiahnuté alebo uvedené v tomto dokumente. Právne normy v oblasti autorských práv členského štátu zodpovedných za túto stránku nájdete v právnom oznámení.

2 - Moje práva počas súdneho konania

A. Kde bude súdne konanie prebiehať?

Súdne konanie bude prebiehať v priestoroch miestne príslušného súdu. Miesto súdneho konania možno zmeniť v prípade závažného ohrozenia verejného poriadku.

B. Možno body obžaloby zmeniť? Ak áno, aké mám v tejto súvislosti právo na informácie?

Body obžaloby nemožno zmeniť. Obžalovaná osoba alebo jej obhajca majú právo preštudovať si obžalobu aj dokumenty z vyšetrovania.

C. Aké práva mám počas súdneho pojednávania?

i) Vyžaduje sa moja prítomnosť na súde? Za akých podmienok je možné nezúčastniť sa na súdnom konaní?

Obžalovaná osoba sa musí na pojednávaní zúčastniť osobne a môže si takisto ustanoviť advokáta, ktorý ju bude v konaní obhajovať, a to v prípade prečinov aj zločinov.

ii) Aké mám práva, pokiaľ ide o tlmočníka a preklad dokumentov?

Ak sa má v ktorejkoľvek fáze trestného konania vypočuť podozrivý, obžalovaná osoba alebo svedok, ktorí grécky nehovoria alebo gréčtine dostatočne dobre nerozumejú, bezodkladne sa musí zabezpečiť tlmočenie. V prípade potreby je vo všetkých fázach trestného konania k dispozícii tlmočenie komunikácie medzi obžalovanými osobami a ich obhajcami.

iii) Mám právo na advokáta?

V prípade zločinov musí predseda súdu vymenovať obhajcu tým obžalovaným osobám, ktoré ho nemajú. Sudca pre mladistvých musí rovnako postupovať v prípadoch, keď je maloletá osoba obžalovaná z činu, ktorý by v prípade dosiahnutia plnoletosti predstavoval zločin. Obžalované osoby nemôžu odmietnuť zastupovanie obhajcami vymenovanými predsedom súdu. V prípadoch, keď bol vymenovaný viac ako jeden obhajca, však môžu podať odôvodnenú žiadosť, ktorou súd požiadajú o zrušenie vymenovania jedného obhajcu, pričom ich budú ďalej obhajovať ostatní.

iv) O akých ďalších procesných právach by som mal/-a vedieť? (napr. dostavenie sa podozrivých na súd)

V prípadoch, keď sa neprítomný svedok nemôže dostaviť na súd, sa na súde prečíta jeho svedectvo dané pod prísahou v predsúdnej fáze za predpokladu, že obžalovaná osoba alebo jej obhajca s tým výslovne súhlasili, a to vo vyhlásení zaznamenanom v zápisnici.

D. Možné tresty

Trest odňatia slobody je dočasný. Vo výnimočných prípadoch výslovne stanovených zákonom je doživotný. Trvanie dočasného trestu odňatia slobody sa pohybuje v rozpätí od päť do pätnásť rokov. Trvanie väzby sa pohybuje v rozpätí od desať dní do päť rokov. Ak nie je stanovené inak, trvanie verejnoprospešných prác sa pohybuje v rozpätí do 100 hodín do 720 hodín. Peňažné sankcie nemôžu byť vyššie ako: a) 90 denných jednotiek v prípade, že je táto sankcia jediným hlavným trestom alebo sa nariadi v spojení s trestom verejnoprospešných prác; b) 180 denných jednotiek v prípade, že sa táto sankcia nariadi v spojení s trestom odňatia slobody a c) 360 denných jednotiek v prípade, že sa táto sankcia nariadi kumulatívne s trestom odňatia slobody. Ak sa v osobitných ustanoveniach nestanovuje inak, suma jednotlivých denných jednotiek sa pohybuje v rozpätí od 1 EUR do 100 EUR.

Posledná aktualizácia: 17/11/2021

Obsah pôvodných vnútroštátnych jazykových verzií na tejto webovej lokalite spravujú príslušné členské štáty. Preklady týchto textov zabezpečila Európska komisia. V prekladoch preto ešte môžu chýbať možné úpravy pôvodných textov, ktoré neskôr vykoná príslušný štátny orgán členského štátu. Európska komisia vylučuje akúkoľvek zodpovednosť za akékoľvek informácie alebo údaje obsiahnuté alebo uvedené v tomto dokumente. Právne normy v oblasti autorských práv členského štátu zodpovedných za túto stránku nájdete v právnom oznámení.

3 - Moje práva po skončení súdneho konania

A. Mám právo odvolať sa proti rozhodnutiu súdu?

Áno, ak samosudca na súde pre prečiny uložil trest odňatia slobody v trvaní viac ako dva mesiace, trojčlenný senát na súde pre prečiny v trvaní viac ako štyri mesiace alebo súd so zmiešanou porotou v trvaní aspoň dva roky alebo ak samosudca alebo trojčlenný senát na súde pre mladistvých uložil pobyt v osobitnom väzenskom zariadení pre mladistvých alebo nápravné či liečebné opatrenia.

B. Aké ďalšie možnosti nápravy mám?

V lehote 15 dní môžete podať návrh na vyhlásenie konania za neplatné v prípade, že obžalovaná osoba, ktorá bola odsúdená právoplatným rozsudkom, nebola z dôvodov vyššej moci alebo z iných nezvratných príčin žiadnymi prostriedkami schopná v náležitom čase oznámiť súdu neprekonateľnú prekážku svojej účasti na súdnom konaní a požiadať o odklad pojednávania. Takisto môžete podať návrh na zrušenie rozhodnutia, ak bolo miesto, kde sa obžalovaná osoba zdržiavala, neznáme v čase jej odsúdenia, ale známe v čase, keď jej bolo doručené súdne predvolanie.

C. Aké sú dôsledky odsúdenia?

i) Záznam v registri trestov

Všetky právoplatné odsúdenia sú zapísané v registri trestov. Všetky tresty sú zapísané vo verzii, ktorá je dostupná na súdne použitie, zatiaľ čo tresty odňatia slobody v trvaní do šiestich mesiacov sa z verzie, ktorá je dostupná na všeobecné použitie, vymažú po troch rokoch, tresty v trvaní do piatich rokov sa vymažú po ôsmich rokoch a tresty v trvaní viac ako päť rokov sa vymažú po 20 rokoch. Keď osoba dosiahne vek 80 rokov alebo prejde päť rokov od uplynutia lehoty odkladu, záznam sa zničí.

ii) Výkon trestu, odovzdanie väzňov, probácia a alternatívne sankcie

Ak je osoba odsúdená na trest odňatia slobody v trvaní kratšom ako tri roky, súd nariadi odklad výkonu trestu na obdobie jedného až troch rokov s výnimkou prípadu, že sa z konkrétne uvedených dôvodov domnieva, že odňatie slobody je absolútne nevyhnutné v záujme zabránenia tomu, aby odsúdená osoba spáchala nové trestné činy. Grécko môže uznať a vykonať rozsudky, ktoré boli vydané v inom členskom štáte Európskej únie, a uložiť trest odňatia slobody alebo ochranné opatrenie spojené s obmedzením osobnej slobody a môže požiadať o uznanie a výkon zodpovedajúceho rozsudku vnútroštátneho súdu adresovaného Gréckom inému členskému štátu Európskej únie. Odsúdená osoba sa musí nachádzať vo vydávajúcom alebo vykonávajúcom štáte. Musí sa preveriť obojstranná trestnosť s výnimkou niektorých závažných trestných činov, za ktoré možno vo vydávajúcom štáte uložiť trest odňatia slobody v trvaní najviac troch rokov.

Posledná aktualizácia: 17/11/2021

Obsah pôvodných vnútroštátnych jazykových verzií na tejto webovej lokalite spravujú príslušné členské štáty. Preklady týchto textov zabezpečila Európska komisia. V prekladoch preto ešte môžu chýbať možné úpravy pôvodných textov, ktoré neskôr vykoná príslušný štátny orgán členského štátu. Európska komisia vylučuje akúkoľvek zodpovednosť za akékoľvek informácie alebo údaje obsiahnuté alebo uvedené v tomto dokumente. Právne normy v oblasti autorských práv členského štátu zodpovedných za túto stránku nájdete v právnom oznámení.