Süüdistatavad (kriminaalmenetlused)

Malta

Sisu koostaja:
Malta

A. Kas mul on õigus kohtuotsus edasi kaevata?

Süüdimõistetu võib igal juhul edasi kaevata süüdimõistva kohtuotsuse või talle seoses süüdimõistva kohtuotsusega määratud karistuse, välja arvatud juhul, kui see karistus on ette nähtud õigusnormides. Edasikaebamisega ei saa kunagi kaasneda rangemat karistust. Süüdistatav võib süüdimõistva otsuse edasi kaevata ka süüdimatusele tuginedes. Teatavatel juhtudel võib kohus saata asja uuesti läbivaatamisele.

B. Milliseid muid õiguskaitsevahendeid ma võin kasutada?

Pärast süüdimõistmist võite paluda presidendilt armuandmist. See on väga võimas kaalutlusõigusel põhinev vahend, mis on reguleeritud Malta põhiseaduse artikliga 93 ning mida saab kasutada riigi täidesaatev võim, täpsemalt Malta president. Armuandmise õigus annab presidendile valitsuse kaudu võimu, mis muidu on riigi kohtuvõimul.

Üldjuhul võib armuandmine peatada süüdimõistva kohtuotsuse mõju, näiteks kui nõutakse vanglakaristust kandva isiku viivitamatut vabastamist. President võib ka kooskõlas põhiseaduse artikliga 93 asendada karistuse leebema karistusega või võtta meetmeid kooskõlas õigusakti muudatusega, millega on asjaomast karistust vähendatud.

C. Millised on karistuse määramise tagajärjed?

Süüdimõistva kohtuotsuse tagajärjed on rahaline karistus või vangistus, karistusregistrisse kandmine ja mainekahju.

i. Karistusregister

Iga kriminaalasju arutava kohtu tehtud süüdimõistev kohtuotsus registreeritakse süüdimõistetud isiku karistusregistri andmete hulgas, välja arvatud juhul, kui:

  1. toimepandu on väärtegu;
  2. süüdimõistetu oli kuriteo toimepanemise ajal alla 18aastane;
  3. Malta president annab süüdimõistetule seoses selle süüdimõistva kohtuotsusega armu;
  4. välja on antud kriminaalhooldusseaduse kohane määrus;
  5. isik on süüdi mõistetud kuriteos, mille eest on ette nähtud kuni 200 euro suurune rahaline karistus, ja see on tasutud, tingimusel et isiku kohta pole varem tehtud ühtegi süüdimõistvat kohtuotsust.

Süüdimõistvat kohtuotsust ei registreerita pärast karistusregistrikande puudumise tõendite määruse (77. peatükk) teises lisas kehtestatud aja möödumist süüdimõistva kohtuotsuse tegemisest.

Eespool mainitud võimalus, et süüdimõistev kohtuotsus jäetakse registreerimata, puudub isikute puhul, kes on korduvalt toime pannud varguse või pettuse või müünud uimasteid või tegelenud ebaseadusliku uimastikaubandusega, rikkudes ohtlike uimastite määruse või meditsiini- ja seotud valdkondade töötajate määruse sätteid, või isikute puhul, kes on süüdi mõistetud määruse kolmandas lisas loetletud kuritegudes (näiteks valitsuse julgeoleku vastased kuriteod), valeütluste või valevande andmises või muus kuriteos, millega rikuti üldsuse usaldust.

v. Karistuse täideviimine, kinnipeetavate üleviimine, kriminaalhooldus ja alternatiivsed karistused

Lisaks vangistusele ja/või rahalistele karistustele on võimalik määrata ka alternatiivseid karistusi. Need on kriminaalhooldus, karistusest tingimisi vabastamine ja üldkasulik töö.

Välismaalane, kellele on Maltal määratud vabadusekaotuslik karistus, võib teatavatel asjaoludel kanda oma karistuse oma elukohariigis, tuginedes olenevalt juhtumist kohtulikult karistatud isikute üleandmise Euroopa konventsioonile (ETS nr 112) või nõukogu raamotsusele 2008/909/JSK.

Viimati uuendatud: 23/03/2023

Käesoleva veebilehe asjaomaseid keeleversioone haldavad asjaomased liikmesriigid. Tõlked on teostanud Euroopa Komisjoni teenistused. Originaali tehtavad võimalikud muudatused asjaomase riikliku ametiasutuse poolt ei pruugi kajastuda tõlkeversioonides. Euroopa Komisjon ei võta vastutust selles dokumendis sisalduva ega viidatud teabe ega andmete eest. Palun lugege õiguslikku teadaannet lehekülje eest vastutava liikmesriigi autoriõiguste kohta.