Defendants (criminal proceedings)

Malta

These factsheets explain what happens when a person is suspected or accused of a crime which is dealt with by a trial in court.

Sisu koostaja:
Malta
If you are the victim of a crime, you can find full information about your rights here.

Summary of the criminal process

You will always be arraigned before the Court of Magistrates. If you are arraigned under arrest, the Court must first decide whether your continued detention is founded on a provision of law and then inform you that you may request bail. If you are not arraigned under arrest, you will be notified of the charges and of the date when you must appear in court for the first hearing.

There are three different types of trials depending on the seriousness of the charges brought against you:

Summary proceedings before the Court of Magistrates

  • Arraignment
  • Prosecution's case conducted by the Executive Police
  • Defence's case
  • Final Submissions
  • Judgement

Proceedings before the Court of Magistrates following the compilation of evidence

  • Arraignment
  • Prosecution's case conducted by the Executive Police and the Attorney General
  • Defence's case
  • Final Submissions
  • Judgement

Trial by jury

  • Preliminary pleas and pleas relating to the admissibility of evidence
  • Reading out of the bill of indictment
  • Address by the Prosecution
  • Prosecution's case conducted by the Attorney General
  • Defence's case
  • Reply by the Prosecution
  • Rejoinder by the Defence
  • Summing-up
  • Verdict
  • Sentence

Details about all of these stages in the process and about your rights can be found in the factsheets. This information is not a substitute for legal advice and is intended to be for guidance only.

Role of the European Commission

Please note that the European Commission has no role in criminal proceedings in Member States and cannot assist you if you have a complaint.  Information is provided in these factsheets about how to complain and to whom.

Click on the links below to find the information that you need

1 - My rights during investigation

2 - My rights during trial

3 - My rights after trial

Last update: 23/03/2023

The national language version of this page is maintained by the respective Member State. The translations have been done by the European Commission service. Possible changes introduced in the original by the competent national authority may not be yet reflected in the translations. The European Commission accepts no responsibility or liability whatsoever with regard to any information or data contained or referred to in this document. Please refer to the legal notice to see copyright rules for the Member State responsible for this page.

1 - Minu õigused uurimise ajal

A. Kas uurimist mõjutab see, et ma olen välisriigi kodanik?

Kriminaalmenetluse võib algatada iga isiku suhtes, kes paneb toime kuriteo ja kes kuulub Malta ametiasutuste jurisdiktsiooni alla. Uurimise käigus kasutatavad menetlused on samad nii Malta kui ka välisriigi kodanike puhul. Isikutele, kes ei ole Malta kodanikud või elanikud, on õigusnormidega siiski tagatud teatavad õigused, eelkõige õigus kasutada tõlki, kui kahtlustatav ei mõista või ei räägi malta keelt, ning isiku õigus suhelda vabaduse võtmise ajal konsulaarasutustega.

B. Millised on uurimise etapid?

i. Tõendite kogumise etapp / uurijate volitused

Kriminaalmenetlus algatatakse, kui politsei saab teate, teabe või kaebuse. Kui politseid on neil viisidel teavitatud, alustab ta uurimist, kogudes tõendeid, et teha kindlaks, kas kuritegu on toime pandud ja keda tuleb pidada selle toimepanemise eest vastutavaks.

Seepärast on politseile antud seadusega õigus kohustada iga isikut, kellel võib olla teavet uuritava kuriteo kohta, seda teavet esitama. See hõlmab tõendite kogumist ja tunnistajate ütluste võtmist.

ii. Kahtlustatavana kinnipidamine

Kui kindlaks on tehtud, et teatavat isikut on põhjust kahtlustada kuriteo toimepanemises, võib politsei paluda, et kohtunik annaks kahtlustatava suhtes välja vahistamismääruse. Teatavatel asjaoludel võib politsei isiku uurimise eesmärgil vahistada ilma kohtuniku välja antud vahistamismääruseta.

Kohe, kui kahtlustatav vahistatakse, teavitatakse teda talle arusaadavas keeles tema õigustest, sealhulgas tema vahistamise põhjusest, tema õigusest vaikida ja õigusest konsulteerida enda valitud kaitsjaga. Samuti antakse talle koopia kirjast, milles on märgitud tema õigused.

Sel ajavahemikul võib politsei vahi all oleva isiku läbi otsida kuriteoga seotud tõendite leidmiseks või kui kahtlustatakse, et isik võib olla ohtlik endale või teistele või et tal võib olla kaasas midagi, mida ta võib kasutada vahi alt põgenemiseks.

Politsei võib võtta ka bioloogilised proovid ja sõrmejäljed. Asjakohase nõusoleku alusel võidakse võtta ja registreerida DNA-proov. Kui isik keeldub sõrmejälgi andmast, võidakse teda selleks kohustada kohtuniku välja antud määrusega. DNA registreerimine ei saa aga olla kohustuslik.

iii. Küsitlemine

Politsei võib kahtlustatavat seoses uuritava kuriteoga küsitleda. Küsitlemise käigus võib politsei küsida mis tahes küsimusi, mis võivad tal aidata teavet koguda ja mis võidakse esitada tõenditena nii kahtlustatava poolt kui ka tema vastu. Kahtlustatav võib paluda, et küsitlemise ajal oleks kohal tema valitud kaitsja.

iv. Eelvangistus

Kooskõlas Malta seadustekoguga ei tohi isikut hoida vahi all kauem kui vaja ja igal juhul mitte kauem kui nelikümmend kaheksa (48) tundi. Vahi all hoidmise ajal peaks politsei tegema kindlaks, kas ta kavatseb vahi all oleva kahtlustatava otse kohtu ette saata või vabastab isiku, kuna põhjendatud kahtlust enam ei ole või kuna ta peab juhtumit enne asja kohtusse saatmise otsuse tegemist veel uurima.

C. Millised õigused on mul uurimise ajal?

i. Kas mul on õigus kasutada tõlki ja lasta dokumente tõlkida?

Kui te ei räägi või ei mõista politseis või muus pädevas asutuses kasutatavat keelt, on teil õigus kasutada tõlgi abi tasuta.

Tõlk võib aidata teil rääkida kaitsjaga ning ta on kohustatud hoidma selle vestluse sisu konfidentsiaalsena.

Teil on õigus saada tõlge vähemalt oluliste dokumentide asjakohastest lõikudest, sealhulgas kohtuniku või magistraadi määrusest, mille alusel teid vahistati või vahi all hoitakse, süüdistusest, süüdistusaktist ja kohtuotsusest. Teatavatel juhtudel võite saada suulise või kokkuvõtva tõlke.

ii. Kas mul on õigus saada teavet ja tutvuda toimikuga?

Kui teid vahistatakse või kinni peetakse, on teil või teie kaitsjal õigus saada juurdepääs olulistele dokumentidele, mis on vajalikud vahistamise või kinnipidamise vaidlustamiseks.

Kui teie juhtum jõuab kohtusse, on teil või teie kaitsjal õigus tutvuda teid toetavate või teie vastu kogutud tõendusmaterjalidega.

iii. Kas mul on õigus kaitsjale ja õigus teavitada kolmandat isikut oma olukorrast?

Teil on kinnipidamise ajal õigus kaitsjale. See õigus hakkab kehtima kohe, kui teid kinni peetakse, ja enne teie küsitlemist.

Teil on õigus saada kaitsjate ja õigusnõustajate nimekiri, kust võite valida kellegi end abistama, või võite otsustada kasutada tasuta õigusabi andva kaitsja abi. Viimasel juhul on õigusabi tasuta.

Politsei ei saa nimeliselt soovitada ühtegi kaitsjat, keda te saate vahi all olles või kinnipidamise ajal kasutada.

Teil ja teie kaitsjal on õigus saada vähemalt tund aega enne küsitlemise algust teavet väidetava kuriteo kohta, millega teie küsitlemine seotud on. See teave tuleks teha teile kättesaadavaks vähemalt üks tund enne küsitlemise algust.

Kinnipidamise ajal on teil õigus teid esindava kaitsjaga privaatselt kohtuda ja suhelda, ka enne teie küsitlemist politseis.

Teil on õigus kaitsja kohalolekule ja tõhusale osalemisele teie küsitlemisel.

Kogu küsitlemine, kõik antud vastused ja kahtlustatava või süüdistatava küsitlemisega seotud menetlused tuleks audiovisuaalselt salvestada, kui küsitlev ametnik peab seda võimalikuks; teil on õigus saada pärast küsitlemise lõppu salvestise koopia.

Teil on õigus kaitsja kohalolekule järgmiste uurimise ja tõendite kogumise toimingute ajal:

  1. kahtlustatavate ülesrivistamine tuvastamise eesmärgil;
  2. vastastamine;
  3. kuriteopaiga rekonstrueerimine.

Kui kasutate oma õigust kaitsjale, tuleks austada teie ja teie kaitsja vahelise suhtluse konfidentsiaalsust.

Teie vahistamise korral tuleks teid teavitada teie õigusest lasta oma vabadusekaotusest teada anda vähemalt ühele isikule, näiteks sugulasele, õpetajale või muule teie valitud isikule.

Teatavatel seadusega ettenähtud juhtudel võidakse ajutiselt piirata teie õigust teavitada teisi isikuid oma kinnipidamisest.

Sel juhul annab politsei teile sellest teada.

Kui olete välisriigi kodanik, võite teatada politseile, et soovite lasta oma kinnipidamisest teavitada oma riigi konsulaarasutust või saatkonda.

Samuti võite politseile teada anda, kui soovite ühendust võtta mõne oma riigi konsulaarasutuse või saatkonna ametnikuga.

iv. Kas mul on õigus saada tasuta õigusabi?

Politsei küsib teilt, millise kaitsja või õigusnõustaja abi te soovite kasutada. Politsei küsib teilt ka, kas soovite kasutada tasuta õigusabi andva kaitsja abi. Kui soovite kasutada tasuta õigusabi andva kaitsja abi, pakutakse teile seda abi tasuta.

Vahi all olles on teil enne küsitlemist õigus ühetunnisele õigusnõustamisele. Võite valida ka telefoni teel nõustamise.

v. Mida on oluline teada seoses järgmisega:

a. süütuse presumptsioon

Olenemata võimalikest õigusemõistmise huvides võetavatest ennetusmeetmetest peetakse igaüht süütuks seni, kuni asja arutav kohus teeb lõpliku kohtuotsuse selle kohta, kas isik on kuriteo toime pannud või mitte;

b. õigus vaikida ja õigus ennast mitte süüstada

Politseis või muudes pädevates asutustes küsitlemise ajal on teil õigus vaikida ja ennast mitte süüstada.

Teie kaitsja saab aidata teil selle üle otsustada;

c. tõendamiskohustus

Kahtlustatava või süüdistatava süü tõendamise kohustus lasub prokuratuuril, välja arvatud neil konkreetsetel juhtudel, kus õigusnormides nõutakse teatavate konkreetsete asjaolude tõendamist sellelt isikult.

Kahtlustatava või süüdistatava puhul tuleks arvesse võtta mis tahes põhjendatud kahtlust tema süüs, sealhulgas juhtudel, kui kohus hindab, kas süüdistatav tuleks õigeks mõista.

Kahtlustatav või süüdistatav võib tema vastu esitatud tõendeid vaidlustada. Kui tõendiks on tunnistaja ütlused, võib kahtlustatav või süüdistatav tunnistajat ristküsitleda või kutsuda tema ütluste vaidlustamiseks oma tunnistajaid.

Kui tõendiks on dokumendid, võib kahtlustatav või süüdistatav ristküsitleda tunnistajaid või kohtueksperte, kes need dokumendid esitasid, või kutsuda tõendite vaidlustamiseks oma tunnistajaid. Te ei või aga ise eksperdiarvamust esitada. Eksperdiarvamust saab vaidlustada üksnes sel teel, et ristküsitleda kohtueksperti seoses tema järelduste või pädevusega.

Kahtlustatav või süüdistatav võib ka kutsuda tunnistajaid ja esitada dokumentaalseid tõendeid oma kaitseväidete tõendamiseks.

Kui kohtumenetlus toimub kriminaalkohtus, on seadusega ette nähtud tähtaeg, mis hakkab kulgema alates süüdistatavale süüdistusakti kättetoimetamisest ning mille jooksul peab süüdistatav andma teada tunnistajatest ja kõigist muudest tõenditest, mida ta kavatseb kohtumenetluse ajal enda kaitsmiseks kasutada. Magistraadikohtus sellist tähtaega ei ole.

vi. Millised on laste menetluslikud eritagatised?

Kui väidetava kuriteo tunnistaja või ohver on alaealine, on nii politsei kui ka kohtute praktika, et kui võimalik, siis alaealisi kohtusse ei kutsuta; alati see aga võimalik ei ole. Alaealiste ütluste võtmiseks kasutavad kohtud tavaliselt videokonverentsi võimalust. Kui alaealine on ohver, räägib kohtunik – keda abistab lastepsühholoog – temaga selleks ette nähtud ruumis, mis võib asuda kohtuhoones, videokonverentsi teel nii, et alaealine ei ole samas ruumis süüdistatavaga. Õiguslikult on kohtutel, eelkõige alaealiste asjade kohtul, õigus määrata ka lasteadvokaat (peatüki 602 artikkel 25 ja täiendav õigusakt 12.20), kes kaitseb alaealise õigusi olenemata sellest, kas alaealine on ohver või süüdistatav. See õigus tuleneb selgelt ka Malta seadustekogu peatükist 602 ja veel enam lasteseadusest. Nimetatud peatükis on ette nähtud ka mujal kui kohtuhoones asuv vajaliku varustusega koht, mida kutsutakse lastemajaks – seal võivad haavatava alaealise ohvriga rääkida nii kohtunik kui ka rühm väljaõppega eksperte, keda kutsutakse lasteküsitlejateks.

vii. Millised on haavatavate kahtlustatavate menetluslikud eritagatised?

Kui kahtlustatava psühholoogilise või füüsilise seisundi või kuriteo laadi tõttu peetakse vajalikuks hoida vahistatut uurimise ajal politseis vahi all, pannakse ta pideva järelevalve alla, mis tähendab, et politseinik valvab kongi vahistatu tervise huvides kohapeal ööpäev läbi. Nagu kõigile kahtlustatavatele või vahistatutele, tagatakse isikule viivitamata mis tahes arstiabi, kui ta seda palub, sealhulgas olenevalt asjaoludest transport kliinikusse või haiglasse. Kui arst teatab pärast selle haavatava kahtlustatava läbivaatamist, et teda ei tohiks hoida kongis, teavitatakse viivitamata uurimisametnikku ja võetakse vastavad parandusmeetmed (näiteks kautsjoni vastu vabastamine).

D. Millised on seaduses sätestatud tähtajad uurimise ajal?

Seaduses sätestatud tähtajad uurimise ajal sõltuvad eelkõige kuriteo laadist. Iga kuriteo eest on karistusseadustikus ette nähtud karistus. Kuritegude aegumise kohta on Malta seadustekogu 9. peatüki artiklis 688 sätestatud nende õiguslike tähtaegade standardparameetrid, mille jooksul saab kuritegu uurida. Tähtaja möödudes kuritegu aegub ja politsei ei saa seda konkreetset kuritegu enam uurida. Samuti tuleks märkida, et kui kriminaalasjas on kuriteo väidetava toimepanija isik teadmata ja selle põhjuseks ei ole puudujäägid uurimisametniku töös, siis Malta seadustekogu 9. peatüki artikli 692 kohaselt aegumisperioodi arvestama ei hakata. See võib nii olla näiteks mõrvajuhtumi korral, kui leitud on ohver, aga miski ei võimalda mõrvarit tuvastada.

E. Milliseid ettevalmistusi tehakse kohtueelse menetluse ajal, kaasa arvatud eelvangistuse alternatiivid ja võimalus kinnipeetava üleviimiseks päritoluriiki (Euroopa järelevalvekorraldus)?

Ettevalmistused, mida politsei peaks tegema, enne kui juhtumit saab kohtus arutama hakata, hõlmavad järgmist:

  • juhtumi tunnistajate kutsumine;
  • kui isikule esitatakse süüdistus kohtukutsega, peaks prokurör tagama, et süüdistatavale esitatud süüdistusi sisaldav kohtukutse toimetatakse kätte õigusnormide kohaselt;
  • kui tegemist ei ole kuriteoga, mis puudutab otseselt peaprokuratuuri, peaks prokurör arutama juhtumit ja täpsemalt süüdistusi peaprokuratuuriga, eriti kui juhtum on keerukas;
  • kui isikule esitatakse süüdistus vahi all olemise ajal, peaks prokurör teavitama sellest süüdistatava kaitsjat ning politsei saadab süüdistatava kohtusse.

Eelvangistuse alternatiive saab kasutada, kui isikule esitatakse süüdistus kohtukutsega või kui isik vabastatakse kautsjoni vastu seniks, kuni uurimisametnik viib lõpule oma uurimise, ja isikule esitatakse hiljem süüdistus kas vahi all olemise ajal või kohtukutsega.

Päritoluriiki üleviimise võimalus hõlmab ad hoc menetlusi, mis kuuluvad peaprokuratuuri pädevusse. Neid menetlusi kohaldatakse üksnes erijuhtudel, nt kui esitatakse väljaandmistaotlus või kui vanglakaristust kandev süüdimõistetu esitab kohalikele pädevatele asutustele ja oma elukohariigi ametiasutustele taotluse jätkata karistuse kandmist oma riigis.

Viimati uuendatud: 04/05/2021

Käesoleva veebilehe asjaomaseid keeleversioone haldavad asjaomased liikmesriigid. Tõlked on teostanud Euroopa Komisjoni teenistused. Originaali tehtavad võimalikud muudatused asjaomase riikliku ametiasutuse poolt ei pruugi kajastuda tõlkeversioonides. Euroopa Komisjon ei võta vastutust selles dokumendis sisalduva ega viidatud teabe ega andmete eest. Palun lugege õiguslikku teadaannet lehekülje eest vastutava liikmesriigi autoriõiguste kohta.

2 - Minu õigused kohtumenetluse ajal

A. Kus toimub kohtumenetlus?

Kohtumenetlus toimub Valletta kohtutes. Olenevalt teie vastu esitatud süüdistuste tõsidusest algatatakse teie suhtes menetlus kas magistraadikohtus kriminaalkohtuna, kui kuritegu kuulub selle pädevusse, või magistraadikohtus eeluurimiskohtuna, kui magistraadikohus kriminaalkohtuna ei ole pädev seda arutama.

Kui magistraadikohtus eeluurimiskohtuna on uurimine lõpule viidud, otsustatakse, kas kuriteo kohta teeb otsuse magistraadikohus kriminaalkohtuna või kriminaalkohus, st vandekohus. Igal juhul tehakse kohtuotsus, millega kas mõistetakse isik süüdi ja määratakse asjakohane karistus või mõistetakse isik õigeks.

B. Kas süüdistust saab muuta? Kui see on võimalik, siis millised on minu õigused saada selle kohta teavet?

Jah, süüdistust saab muuta. Kui seda tehakse ja muudatused on märkimisväärsed, siis üldjuhul esitatakse isikule uus süüdistus ja kohus viib ellu uue uurimise. Tõendid esitatakse uuesti, välja arvatud juhul, kui isik sellest võimalusest loobub.

C. Millised õigused on mul kohtuistungi ajal?

Kohtuistungi ajal on teil õigus saada abi enda valitud kaitsjalt ja kui teil puuduvad selleks vahendid, siis õigus lasta määrata endale tasuta õigusabi andev kaitsja. Samuti võite otsustada end ise kaitsta. Lisaks on teil õigus sellele, et teid peetakse süütuks seni, kuni kohus pole teinud teie kohta süüdimõistvat otsust. Teil on õigus saada abi tõlgilt ning ristküsitleda prokuröri tunnistajaid ja küsitleda enda tunnistajaid. Samuti on teil õigus keelduda teie vastu algatatud kohtumenetluses tunnistuste andmisest.

i. Kas ma pean kohtus kohal olema? Millistel tingimustel võin ma jätta kohtusse ilmumata?

Jah, peaksite alati kohtuistungitel kohal olema, kuna meie süsteemis ei tunnistata tagaseljaotsuseid. Kui teil pole võimalik kohtusse ilmuda haiguse, reisi või muu põhjuse tõttu, peaksite esitama oma kaitsja kaudu kohtule taotluse.

ii. Kas mul on õigus kasutada tõlki ja lasta dokumente tõlkida?

Kui kohtunik valdab tunnistaja räägitavat keelt hästi, võib ta tõlkida ütlused kirjaliku menetluse keelde; kõigil muudel juhtudel või teie taotluse alusel kaasatakse vandetõlk.

iii. Kas mul on õigus kaitsjale?

Kohtuistungi ajal on teil õigus saada abi enda valitud kaitsjalt omal kulul või tasuta õigusabi andvalt kaitsjalt, kelle on määranud kohus.

Kui teil pole rahalisi vahendeid enda valitud kaitsja palkamiseks, peaksite esitama taotluse kas kohtunikule, kes registreerib selle toimikus, või Malta tasuta õigusabi ametile, kes esitab teie nimel taotluse tasuta õigusabi andva kaitsja määramiseks.

Lihtmenetluse korral määrab kohtunik pärast teie taotluse ärakuulamist teid abistama tasuta õigusabi andva kaitsja, kes juhtub tol päeval tööl olema.

Tõendite kogumise menetluse ja/või kriminaalkohtumenetluse korral võib taotluse tasuta õigusabi andva kaitsja määramiseks esitada kohtunikule, kes edastab selle tasuta õigusabi ametile, kes omakorda teeb märke teid abistava kaitsja kohta. Võite paluda ka tasuta õigusabi ametil esitada taotluse teie nimel.  Tasuta õigusabi andvat kaitsjat ei tohi muuta, välja arvatud põhjendatud takistuse korral.

iv. Millistest muudest menetlusõigustest ma peaksin olema teadlik? (nt kahtlustatavate ilmumine kohtusse)

Isikul on õigus kutsuda oma tunnistajad tunnistusi andma. Tunnistajaks võib kutsuda iga vaimselt terve isiku, kui tema pädevuse suhtes pole esitatud vastuväidet.

Kahtlustatavate või süüdistatavate õiguste kohta leiab lisateavet Lingil klikates avaneb uus akenMalta seadustekogu 9. peatükis esitatud karistusseadustiku artiklitest 534A–534AG. Lisaks kõigele, mida on mainitud seoses isiku vahistamise või kinnipidamisega kriminaalmenetluse mis tahes etapis, tuleks teha vahistatule või tema kaitsjale kättesaadavaks kõik politsei valduses olevad dokumendid, mis on seotud asjaomase juhtumiga ja olulised vahistamise või kinnipidamise õiguspärasuse tulemuslikuks vaidlustamiseks.

D. Võimalikud karistused

Teie süüdimõistmise korral võidakse määrata järgmisi karistusi:

  1. vangistus;
  2. üksikvangistus;
  3. keeld;
  4. rahaline karistus.

Väärteo toimepanemise eest võidakse teile määrata järgmisi karistusi:

  1. arest;
  2. trahv;
  3. noomitus või hoiatus.

Määrata võidakse ka alternatiivseid karistusi, nagu: kriminaalhooldus, karistusest tingimisi vabastamine ja üldkasulik töö.

Viimati uuendatud: 04/05/2021

Käesoleva veebilehe asjaomaseid keeleversioone haldavad asjaomased liikmesriigid. Tõlked on teostanud Euroopa Komisjoni teenistused. Originaali tehtavad võimalikud muudatused asjaomase riikliku ametiasutuse poolt ei pruugi kajastuda tõlkeversioonides. Euroopa Komisjon ei võta vastutust selles dokumendis sisalduva ega viidatud teabe ega andmete eest. Palun lugege õiguslikku teadaannet lehekülje eest vastutava liikmesriigi autoriõiguste kohta.

3 - Minu õigused pärast kohtumenetlust

A. Kas mul on õigus kohtuotsus edasi kaevata?

Süüdimõistetu võib igal juhul edasi kaevata süüdimõistva kohtuotsuse või talle seoses süüdimõistva kohtuotsusega määratud karistuse, välja arvatud juhul, kui see karistus on ette nähtud õigusnormides. Edasikaebamisega ei saa kunagi kaasneda rangemat karistust. Süüdistatav võib süüdimõistva otsuse edasi kaevata ka süüdimatusele tuginedes. Teatavatel juhtudel võib kohus saata asja uuesti läbivaatamisele.

B. Milliseid muid õiguskaitsevahendeid ma võin kasutada?

Pärast süüdimõistmist võite paluda presidendilt armuandmist. See on väga võimas kaalutlusõigusel põhinev vahend, mis on reguleeritud Malta põhiseaduse artikliga 93 ning mida saab kasutada riigi täidesaatev võim, täpsemalt Malta president. Armuandmise õigus annab presidendile valitsuse kaudu võimu, mis muidu on riigi kohtuvõimul.

Üldjuhul võib armuandmine peatada süüdimõistva kohtuotsuse mõju, näiteks kui nõutakse vanglakaristust kandva isiku viivitamatut vabastamist. President võib ka kooskõlas põhiseaduse artikliga 93 asendada karistuse leebema karistusega või võtta meetmeid kooskõlas õigusakti muudatusega, millega on asjaomast karistust vähendatud.

C. Millised on karistuse määramise tagajärjed?

Süüdimõistva kohtuotsuse tagajärjed on rahaline karistus või vangistus, karistusregistrisse kandmine ja mainekahju.

i. Karistusregister

Iga kriminaalasju arutava kohtu tehtud süüdimõistev kohtuotsus registreeritakse süüdimõistetud isiku karistusregistri andmete hulgas, välja arvatud juhul, kui:

  1. toimepandu on väärtegu;
  2. süüdimõistetu oli kuriteo toimepanemise ajal alla 18aastane;
  3. Malta president annab süüdimõistetule seoses selle süüdimõistva kohtuotsusega armu;
  4. välja on antud kriminaalhooldusseaduse kohane määrus;
  5. isik on süüdi mõistetud kuriteos, mille eest on ette nähtud kuni 200 euro suurune rahaline karistus, ja see on tasutud, tingimusel et isiku kohta pole varem tehtud ühtegi süüdimõistvat kohtuotsust.

Süüdimõistvat kohtuotsust ei registreerita pärast Lingil klikates avaneb uus akenkaristusregistrikande puudumise tõendite määruse (77. peatükk) teises lisas kehtestatud aja möödumist süüdimõistva kohtuotsuse tegemisest.

Eespool mainitud võimalus, et süüdimõistev kohtuotsus jäetakse registreerimata, puudub isikute puhul, kes on korduvalt toime pannud varguse või pettuse või müünud uimasteid või tegelenud ebaseadusliku uimastikaubandusega, rikkudes ohtlike uimastite määruse või meditsiini- ja seotud valdkondade töötajate määruse sätteid, või isikute puhul, kes on süüdi mõistetud määruse kolmandas lisas loetletud kuritegudes (näiteks valitsuse julgeoleku vastased kuriteod), valeütluste või valevande andmises või muus kuriteos, millega rikuti üldsuse usaldust.

v. Karistuse täideviimine, kinnipeetavate üleviimine, kriminaalhooldus ja alternatiivsed karistused

Lisaks vangistusele ja/või rahalistele karistustele on võimalik määrata ka alternatiivseid karistusi. Need on kriminaalhooldus, karistusest tingimisi vabastamine ja üldkasulik töö.

Välismaalane, kellele on Maltal määratud vabadusekaotuslik karistus, võib teatavatel asjaoludel kanda oma karistuse oma elukohariigis, tuginedes olenevalt juhtumist Lingil klikates avaneb uus akenkohtulikult karistatud isikute üleandmise Euroopa konventsioonile (ETS nr 112) või Lingil klikates avaneb uus akennõukogu raamotsusele 2008/909/JSK.

Viimati uuendatud: 04/05/2021

Käesoleva veebilehe asjaomaseid keeleversioone haldavad asjaomased liikmesriigid. Tõlked on teostanud Euroopa Komisjoni teenistused. Originaali tehtavad võimalikud muudatused asjaomase riikliku ametiasutuse poolt ei pruugi kajastuda tõlkeversioonides. Euroopa Komisjon ei võta vastutust selles dokumendis sisalduva ega viidatud teabe ega andmete eest. Palun lugege õiguslikku teadaannet lehekülje eest vastutava liikmesriigi autoriõiguste kohta.