Kas ma võin esitada apellatsiooni kohtuotsuse/menetluse käigus karistuse kohta tehtud määruse peale?
Teie puudumisel või kui teid ei esinda advokaat, tehakse otsus tagaselja. Eksisteerib spetsiaalne kaebeõigus – taotlus kohtuotsuse tühistamiseks –, mis on alati kättesaadav. Samuti on võimalik esitada apellatsioon.
Kui kohtuotsus tehti teie juuresolekul, on otsus tehtud mõlema osapoole kohalolekul. Kaebeõigus on edasikaebamisvõimalus, mida saab kasutada vaid siis, kui otsuse on teinud kohus. Edasikaebamisvõimalust ei ole seega apellatsioonikohtu ja vandekohtu otsuste puhul.
Kuidas? Kellele?
Kui teid hoitakse vahi all, võib kohtuotsuse vaidlustamise tühistamise taotluse ja apellatsiooni esitada vanglas asuvale kohtu kantseleile. Kui olete vabaduses, esitatakse kohtuotsuse tühistamise taotlus kohtuteenistuja abiga, kuid apellatsioon tuleb esitada selle kohtu kantseleile, kes otsuse tegi.
Millised on tähtajad?
Apellatsioon tuleb esitada 15 päeva jooksul.
Millised on apellatsiooni alused?
Mittenõustumine kindlaksmääratud asjaoludega või õiguslikud alused.
Mis juhtub, kui ma olen apellatsiooni esitamise ajal vanglas?
Kui apellatsioon on seotud selle juhtumiga, mille eest teid kinni peetakse, ja teile on määratud vabadusekaotus, jääte kuni uue otsuse tegemiseni vanglasse. Uue menetluse ajal võib esitada taotluse ajutiseks vabastamiseks kautsjoni vastu.
Kui teid peetakse kinni teises asjas, ei mõjuta apellatsioon teie vanglas viibimist.
Kui kaua võtab aega apellatsiooni läbivaatamine?
Kui olete vabaduses, hakatakse kohtuotsuse tühistamise taotlust arutama 15 päeva jooksul pärast taotluse esitamist, või kui olete kinni peetud, siis kolme päeva jooksul. Apellatsioon lahendatakse 60 päeva jooksul pärast selle esitamist.
Kas ma võin apellatsioonimenetluses esitada uusi tõendeid?
Jah.
Milliseid eeskirju kohaldatakse?
Kohaldatakse samu eeskirju, mida esimese kohtuniku ees (vt teabelehte nr 3).
Kõigepealt kontrollib kohtunik, kas apellatsioon esitati õigeaegselt, ja seejärel otsustab ta uuesti esitatud asjaolude ja määratava karistuse üle.
Mis juhtub, kui apellatsioon rahuldatakse või kui seda ei rahuldata?
Kui kohtuotsuse tühistamise taotlus või apellatsioon rahuldatakse, võib asi lõppeda kahel viisil:
Kui apellatsiooni ei rahuldata:
Kas on võimalik esitada apellatsioon kõrgema kohtu / muu kohtu otsuse peale?
Apellatsiooni on võimalik esitada apellatsioonikohtule kohtuotsuse tühistamise taotluse kohta tehtud kohtuotsuse peale. Apellatsiooni kohta tehtud otsuse peale võib 15 päeva jooksul esitada kassatsioonikohtule kassatsioonkaebuse, esitades avalduse apellatsioonikohtu kantseleisse. See ei lükka süüdimõistva kohtuotsuse täitmist edasi.
Millistel tingimustel?
Kassatsioonkaebus on õigustatud vaid seaduse või menetluse rikkumise korral.
Kas ma saan hüvitist, kui esimene otsus oli vale?
Jah, kui teid selle juhtumiga seoses kinni peeti.
Millises summas?
Sellises ulatuses, millega hüvitatakse kinnipidamise tulemusel kantud kahjud.
Kuidas?
Selleks tuleb esitada kirjalik taotlus föderaalsele õigusosakonnale.
Kui minu apellatsioon rahuldatakse, siis kas süüdimõistev kohtuotsus jääb minu karistusregistri andmetesse?
Ei.
Kui 15 päeva jooksul pärast tagaselja tehtud süüdimõistva kohtuotsuse teatavakstegemisest ei ole esitatud taotlust kohtuotsuse tühistamiseks.
Kui teie ega prokuratuur ei ole esitanud apellatsiooni 25 päeva jooksul pärast süüdimõistva otsuse tegemist.
Jah.
Kas väljasaatmine toimub automaatselt?
Ei, kõikide juhtumite korral on selleks vaja Belgia ja teise liikmesriigi nõusolekut.
Millistel tingimustel?
a) teie nõusolekul, vaid siis, kui teil on Belgia elamisluba. Vt Euroopa konventsioon;
b) ilma teie nõusolekuta, kui teil ei ole või enam ei ole Belgia elamisluba (vt Euroopa konventsioon) või kui teie suhtes on Belgias välja antud Euroopa vahistamismäärus koos tagatisega, et teid saadetakse teie päritoluriiki.
Kas ma võin esitada apellatsiooni minu väljasaatmisotsuse peale?
Jah, välja arvatud juhul, kui teile on antud võimalus vabatahtlikult välismaale asuda.
Seoses naasmisega, et kanda Belgias määratud karistus oma päritoluriigis (juhtum nr 1), võib 60 päeva jooksul esitada taotlused Riiginõukogule kohtuotsuse tühistamiseks ja peatamiseks ja ka kiireloomuliste taotluste kohtunikule kohtuliku kontrolli tegemiseks.
Seoses teie päritoluriigi välja antud Euroopa vahistamismääruse täitmisega (juhtumid nr 2 ja 3) teeb kiireloomuliste taotluste kohtunik esialgse kontrolli ja läbivaatuse 15 päeva jooksul pärast vahistamist kohtunike kolleegiumi poolt. Apellatsiooni võib esitada süüdistuskolleegiumile 24 tunni jooksul pärast kohtunike kolleegiumi tehtud otsust (vt teabelehte nr 3). Selle otsuse võib omakorda edasi kaevata kassatsioonikohtule 24 tunni jooksul pärast süüdistuskolleegiumi tehtud otsust.
Ei.
Kas teave minu süüdimõistmise ja sellega seotud süüdistuste kohta kantakse minu karistusregistri andmetesse?
Jah.
Kuidas ja kus seda teavet hoitakse?
Seda hoitakse karistusregistri andmebaasis, mida haldab föderaalne õigusosakond.
Kui kaua seda teavet hoitakse?
Süüdimõistmisi koos politsei määratud karistusega (1–7 päeva vangistust, 1–25 euro suurune rahatrahv, 20–45 tundi üldkasulikku tööd) ei märgita karistusregistri väljavõttele pärast kolme aastat.
Teised süüdimõistmised jäävad sinna alatiseks. Neid on siiski võimalik lasta sealt kustutada rehabilitatsioonimenetluse abil.
Kas seda teavet võib hoida ilma minu nõusolekuta?
Jah.
Kas ma võin esitada vastuväiteid selle teabe hoidmise suhtes?
Ei.
Kellel on juurdepääs minu andmetele?
Kohtu- ja politseiasutustel on piiramatu juurdepääs.
Karistusregistri andmeid ei tohi segamini ajada karistusregistri andmete väljavõttega, mida taotlevad mõned riigiasutused või teatavad isikud (tööandja jne) ja millele ei märgita kõiki karistusregistri andmeid. Näiteks lihtsamaid süüditunnistamisi, kuni 6 kuu pikkuseid vangistusi ja kuni 500 euro suuruseid rahatrahve või sellised rahatrahve, mis on määratud liikluseeskirja rikkumise eest, kui juhiluba ei ole ära võetud kauemaks kui 3 aastaks, ei kanta karistusregistri väljavõttele pärast 3 aastat ja 25 päeva alates süüdimõistva otsuse tegemisest. Lisaks ei märgita kunagi väljavõttele tingimisi karistust, olgu see siis tavaline või katseajaga.
Käesoleva veebilehe asjaomaseid keeleversioone haldavad asjaomased liikmesriigid. Tõlked on teostanud Euroopa Komisjoni teenistused. Originaali tehtavad võimalikud muudatused asjaomase riikliku ametiasutuse poolt ei pruugi kajastuda tõlkeversioonides. Euroopa Komisjon ei võta vastutust selles dokumendis sisalduva ega viidatud teabe ega andmete eest. Palun lugege õiguslikku teadaannet lehekülje eest vastutava liikmesriigi autoriõiguste kohta.