Süüdistatavad (kriminaalmenetlused)

Austria

Sisu koostaja:
Austria

A. Kus toimub kohtumenetlus?

Kohtumenetlus toimub kohtus, kuhu prokuratuur esitas lõpliku süüdistuse. Tavaliselt on selleks kohus, mille alluvusse kuulub piirkond, kus kuritegu toime pandi. Üksikute eranditega on kohtumenetlused avalikud.

Olenevalt karistuse laadist võib otsuse teha ainukohtunik, kohtukaasistujatega kohus või vandekohtuga kohus. Kohtukaasistujatega või vandekohtuga kohtutes osalevad ka tavainimesed.

B. Kas süüdistust saab muuta? Kui see on võimalik, siis millised on minu õigused saada selle kohta teavet?

Kui süüdistus on teie vastu esitatud, pole enam võimalik piirata juurdepääsu toimikutele. Hiljemalt alates sellest hetkest on teil juurdepääs kogu toimikule, mis kohtule kättesaadavaks tehti. Kohus teeb ettevalmistused kohtumenetluse jaoks.

Soovi korral võite taotleda tõendeid, mis aitavad teil kohtumenetluseks valmistuda. Eelkõige võite taotleda luba tunnistajate küsitlemiseks. Kui taotlete tõendeid, peate märkima, milliseid fakte soovite asjaomaste tõendite abil tõendada. Samuti võidakse teil paluda põhjendada, miks te leiate, et teie taotletud tõendid on asjakohased.

Kui kohtumenetluse käigus süüdistatakse teid veel ühe süüteo toimepanemises, võib prokuratuur teie vastu esitatud süüdistusi laiendada ja kohtumenetlust võidakse uute süüdistuste arvessevõtmiseks laiendada, välja arvatud juhul, kui nendega kaasneb karmim karistus kui algsete süüdistustega.

Oma otsuse langetamisel lähtub kohus üksnes süüdistusaktis kirjeldatud faktidest ja mitte ühestki prokuratuuri esitatud õiguslikust hinnangust. Kohus võib liigitada süütegu, milles teid süüdistatakse, erinevalt sellest, kuidas prokuratuur on selle süüdistusaktis liigitanud.

C. Millised õigused on mul kohtuistungi ajal?

Nagu kogu kriminaalmenetluse ajal, on teil õigus ka kohtumenetluse ajal vaikida. Te ei pea teie vastu esitatud süüdistustele vastama.

Kui tunnistate end kohtumenetluse ajal süüdi, võetakse seda ühtlasi arvesse kergendava asjaoluna karistuse määramisel. Enda süüdi tunnistamine ei muuda siiski kohtumenetluse käiku. Teid ei karistata, kui te ei räägi tõtt.

Kohtukaasistujatega ja vandekohtuga kohtud ei tohi menetleda ilma teie kohalolekuta. Samuti peab teid sellistes menetlustes alati esindama kaitsja. Puuduvad sätted, mis võimaldaksid kohtumenetlust videokonverentsina läbi viia.

Kui te ei saa saksa keelest piisavalt hästi aru, tuleb kohtumenetluses kasutada tõlgi teenuseid. Tõlk tõlgib kohtumenetluse põhisündmused teile arusaadavasse keelde.

Teil on ka kohtumenetluse ajal õigus esitada taotlusi, eelkõige tõendite taotlusi.

Kohtukaasistujatega ja vandekohtuga kohtumenetluses peab teid esindama kaitsja, kuid muude menetluste puhul on kaitsja määramine vabatahtlik.

Võite enda valitud kaitsja igal ajal välja vahetada. See ei tohi aga menetlust ebamõistlikult pikendada.

i. Kas ma pean kohtus kohal olema? Millistel tingimustel võin ma jätta kohtusse ilmumata?

Te ei ole kohustatud kogu uurimise ajal Austrias viibima. Soovi korral võite ka paluda, et teie advokaat tagaks uurimise ajal teie õiguste kaitse.

Üldjuhul peate tulema Austriasse mis tahes küsitlemise jaoks. Uurimise ajal võib kasutada videolinki üksnes juhul, kui Austria prokuratuur seda taotleb, kui nõustute sellise menetlusega ja kui teie riik võimaldab süüdistatavate küsitlemist videolingi kaudu. Süüdistatavat ei tohi aga küsitleda telefoni teel.

ii. Kas mul on õigus kasutada tõlki ja lasta dokumente tõlkida?

Kui te ei saa saksa keelest piisavalt hästi aru, tuleb kohtumenetluses kasutada tõlgi teenuseid. Tõlk tõlgib kohtumenetluse põhisündmused teile arusaadavasse keelde.

iii. Kas mul on õigus kaitsjale?

Kohtukaasistujatega ja vandekohtuga kohtutes toimuvas kohtumenetluses peab teid esindama kaitsja, kuid muude menetluste puhul on kaitsja määramine vabatahtlik.

Võite enda valitud kaitsja igal ajal välja vahetada. See ei tohi aga menetlust ebamõistlikult pikendada.

Viimati uuendatud: 01/06/2023

Käesoleva veebilehe asjaomaseid keeleversioone haldavad asjaomased liikmesriigid. Tõlked on teostanud Euroopa Komisjoni teenistused. Originaali tehtavad võimalikud muudatused asjaomase riikliku ametiasutuse poolt ei pruugi kajastuda tõlkeversioonides. Euroopa Komisjon ei võta vastutust selles dokumendis sisalduva ega viidatud teabe ega andmete eest. Palun lugege õiguslikku teadaannet lehekülje eest vastutava liikmesriigi autoriõiguste kohta.