Обвиняеми (наказателни производства)

Испания

Съдържание, предоставено от
Испания

Имам ли право да обжалвам решението на съда?

Да, съдебните решения по наказателни дела винаги могат да бъдат обжалвани. Всяко съдебно решение може да бъде обжалвано пред по-висша инстанция чрез процедура по обжалване (recurso de apelación). Освен това съдебните решения, постановени от този по-висш съд, който се е произнесъл по жалбата, могат да бъдат обжалвани пред Върховния съд (Tribunal Supremo) чрез касационна жалба (recurso de casación) на различни основания в зависимост от първоначалното производство, в което е постановено съдебното решение. По изключение съдебните решения, постановени в рамките на производства за леки престъпления, могат да бъдат обжалвани само чрез процедура по обжалване [не може да се подава касационна жалба].

Крайните срокове за подаване на жалба зависят от прилаганата процедура и се изчисляват от момента на уведомяване за датата на съдебното решение. Например при производствата по общия ред и съкратените производства с участие на съдебни заседатели срокът е 10 дни. В случай на ускорени съдебни производства и производства за леки престъпления този срок ще бъде 5 дни. Касационната жалба трябва да бъде обявена в срок от 5 дни. Последващият срок за подаване на тази жалба е 15, 20 или 30 дни в зависимост от територията, на която се намира съдът, постановил обжалваното съдебно решение.

Какви други възможности имам?

Ако сте осъден в задочен съдебен процес (в случаите, в които е законово възможно да се проведе такъв процес), имате право да обжалвате присъдата, дори ако срокът за това е изтекъл, на същото основание като жалбата, като 10-дневният срок се изчислява от датата, на която сте узнали за съществуването на съдебното решение.

Дори ако присъдата е окончателна, можете да поискате нейната отмяна и постановяване на ново съдебно решение чрез процедурата, известна като преразглеждане на окончателното съдебно решение (recurso de revisión de sentencias firmes), в определени случаи (например когато присъдата се основава на документ или показания, които впоследствие са обявени за неверни, или когато две различни лица са били осъдени за едно и също престъпление, когато само едно от тях е могло да бъде извършител, или когато Европейският съд по правата на човека е постановил благоприятно решение за осъденото лице).

Във всеки случай, след като бъдат изчерпани всички средства за обжалване пред общите съдилища, ако смятате, че е налице нарушение на някое от основните права, можете да обжалвате пред Конституционния съд (Tribunal Constitucional) чрез иск за нарушаване на основните права и свободи (recurso de amparo). След като бъдат изчерпани всички национални средства за защита, можете да се обърнете и към Европейския съд по правата на човека.

Какви са последиците, ако бъда осъден?

В зависимост от извършеното престъпление могат да бъдат наложени различни видове наказания: наказания лишаване от свобода (напр. лишаване от свобода или постоянно проследяване), наказания без лишаване от свобода (напр. забрана за шофиране или общественополезен труд, винаги с Вашето съгласие) и глоби (от Вас се изисква да платите парична сума). В допълнение към наказанието, наложено за престъплението, ако са причинени вреди, може да бъдете осъден да заплатите обезщетение (гражданска отговорност за престъплението, която може да бъде предявена срещу Вас в рамките на същото наказателно производство). Ако не заплатите глобата, наказанието може да бъде заменено с лишаване от свобода или общественополезен труд.

Съдебно досие

Осъдителната присъда означава, че ще имате съдебно досие, данните за което ще бъдат вписани в испанския регистър за съдимост (Registro de Antecedentes Penales). Наличието на съдебно досие може да бъде взето предвид, да увеличи тежестта на присъдата, ако извършите повторно престъпление, или да попречи на получаването на обезщетения по време на изтърпяване на наложеното наказание (например да попречи на получаването на отлагане на присъда за лишаване от свобода). След като изтърпите наложеното наказание и изтече определен период от време, това досие ще бъде заличено и вече няма да има отрицателни последици за Вас. Този срок варира в зависимост от вида и тежестта на престъплението — от 6 месеца за леки престъпления до 10 години за най-тежките наказания.

Изпълнение на присъда, предаване на затворници, пробация и алтернативни наказания

След като съдебното решение стане окончателно поради изчерпване на всички средства за обжалване или поради изтичане на срока за обжалване, без да е подадена жалба, то трябва да бъде изпълнено, т.е. наложените наказания трябва да бъдат изтърпени. Ако присъдата не бъде изтърпяна доброволно, съдията ще разпореди необходимите мерки за нейното изпълнение (например ще разпореди на полицията да Ви открие и да Ви задържи с цел лишаване от свобода, или ще разпореди изземване на имуществото Ви с цел заплащане на глобата).

Отлагане на изпълнението на присъдата: Ако присъдата е била наказание лишаване от свобода (лишаване от свобода или постоянно проследяване на определено място, например в дома Ви) и ако нямате съдебно досие за подобни престъпления и присъдата лишаване от свобода не надвишава определен срок, обикновено две години, съдията може да реши да отложи изпълнението на присъдата, т.е. няма да се налага да влезете в затвора, при условие че не извършите повторно престъпление за определен период от време. Ако през този период извършите друго престъпление, може да се наложи да изтърпите присъдата, която е била отложена, в допълнение към присъдата за новото престъпление. Ако по време на отлагането не извършите никакво престъпление, първоначалната присъда се счита за изтърпяна и след изтичане на предвидения от закона срок съдебното Ви досие може да бъде заличено.

Понякога, за да постанови отлагане на изпълнението на наказанието лишаване от свобода, съдията може да наложи други условия, които трябва да изпълните, например да посещавате курсове за рехабилитация на наркозависими лица или да Ви забрани да посещавате определени места или да се доближавате до определени лица.

Алтернативно наказание: Ако наложената Ви присъда е лишаване от свобода за по-малко от три месеца, съдията при всички случаи ще замени наказанието лишаване от свобода с друго, по-леко наказание (глоба, общественополезен труд или 24-часово проследяване).

Ако сте чужденец и наложената присъда е лишаване от свобода за повече от една година, но за не повече от пет години, съдията може да постанови тази присъда да бъде заменена с експулсирането Ви от територията на държавата със забрана за завръщане за определен брой години. Ако наказанието лишаване от свобода е за повече от пет години, преди да бъдете експулсиран, ще трябва да изтърпите част от присъдата, наложена от съдията, и след това може да бъдете експулсиран.

Прехвърляне на затворници: Ако сте осъден на лишаване от свобода, имате право да изтърпите наказанието в затвор в близост до дома на семейството си, освен ако не са налице изключителни причини. Освен това, ако сте гражданин на Европейския съюз, можете да бъдете прехвърлен във Вашата държава и там да изтърпите присъдата си. Ако сте гражданин на трета държава, това зависи от това дали има международни договори, които позволяват такова прехвърляне.

Пробация: Ако са извършени някои особено тежки престъпления, освен наказанията, които се налагат за това престъпление, осъденото лице може да подлежи на съдебен надзор чрез спазване на всички заповеди, които съдията може да му наложи (обикновено когато осъденото лице е освободено след изтърпяване на наказание лишаване от свобода). Тези мерки са много разнообразни и избраната мярка зависи от тежестта или вида на извършеното престъпление (напр. подлагане на медицинско лечение или участие в програми за обучение по сексуално образование, или приближаване и общуване с определени лица). Неспазването на тези заповеди може да доведе до налагането на други мерки, а в случай на сериозни или повторни нарушения може да Ви бъде повдигнато ново обвинение за неизпълнение на наложените съдебни мерки.

Пробацията се различава от условното освобождаване, на което имате право, ако сте осъден на лишаване от свобода, вече сте изтърпели част от наказанието и сте показали добро поведение до момента. В такива случаи остатъкът от наказанието лишаване от свобода може да бъде отложен, а лицето може да бъде освободено и да бъде задължено да изпълни всички мерки, наложени от съдията.

Последна актуализация: 17/01/2024

Версията на националния език на тази страница се поддържа от съответната държава-членка. Преводите са направени от Европейската комисия. Възможно е евентуални промени, въведени в оригинала от компетентните национални органи, все още да не са отразени в преводите.Европейската комисия не поема каквато и да е отговорност по отношение на информация или данни, които се съдържат или споменават в този документ. Моля, посетете рубриката „Правна информация“, за да видите правилата за авторските права за държвата-членка, отговорна за тази страница.