Обвиняеми (наказателни производства)

Словакия

Съдържание, предоставено от
Словакия

А) Имам ли право да обжалвам решението на съда?

След внасяне на обвинителния акт съдът може да постанови решение под формата на присъда, постановена в опростено наказателно производство, без да бъде провеждан съдебен процес. Ако съдът издаде присъда, постановена в опростено наказателно производство, можете да подадете възражение в рамките на 8 дни от уведомяването. Ако подадете възражение, присъдата, постановена в опростено наказателно производство, се отменя и ще се проведе съдебно заседание.

Можете да обжалвате решението на първоинстанционния съд непосредствено след като присъдата бъде произнесена или в рамките на 15 дни от тази дата. Ако не сте присъствали при постановяването на присъдата, в 15-дневен срок от получаването на съдебното решение трябва да подадете писмена жалба до съда, постановил присъдата. Може да обжалвате присъдата в нейната цялост или само част от нея.

Ако обжалвате, присъдата няма да стане окончателна и да има изпълнителна сила, докато въззивният съд не постанови решение.

Въззивният съд ще отхвърли жалбата Ви, ако я подадете след срока за обжалване, ако сте се отказали от правото си на обжалване или ако прецени, че присъдата на първоинстанционния съд е правилна и законосъобразна. Решението на въззивния съд е окончателно и има изпълнителна сила.

Въззивният съд обаче може да отмени присъдата и да върне делото на по-долната инстанция за по-нататъшно разглеждане или сам да се произнесе по делото.

Б) Какви други възможности имам?

Не може да обжалвате решение на въззивния съд.

Може да подадете жалба пред Върховния съд [dovolanie], да поискате от министъра на правосъдието да подаде жалба пред Върховния съд или да подадете молба за възобновяване на делото. Окончателното решение на въззивния съд обаче остава действително и има изпълнителна сила. Ако сте били осъден на лишаване от свобода без възможност за пробация или условно предсрочно освобождаване, изтърпяването на наложеното Ви наказание трябва да започне.

Може да подадете жалба пред Върховния съд чрез съда, който се е произнесъл на първа инстанция, в срок от 3 години от датата, на която сте получили окончателното решение по делото в писмен вид. Жалба пред Върховния съд може да бъде подадена само на специфичните основания, посочени в Наказателно-процесуалния кодекс.

Може да подадете молба с искане за възобновяване на делото, ако са били узнати нови факти, които не са били известни по време на съдебния процес, и тези нови факти са от такова значение, че биха могли да променят окончателното решение.

В) Какви са последиците, ако бъда осъден?

i) Съдебно досие

Ако сте били признат за виновен, тази информация ще бъде запазена в регистъра за съдимост. Тя може да се изисква от различни държавни органи, например за целите на други наказателни производства. Копието [odpis] от регистъра за съдимост показва всички осъдителни присъди, докато извлечението [výpis] от регистъра за съдимост не показва заличените осъдителни присъди.

v) Изпълнение на присъда, предаване на затворници, пробация и алтернативни наказания

Когато съдебното решение, по силата на което сте осъден на лишаване от свобода, стане изпълнимо, съдът ще разпореди да се явите в затвора, за да изтърпите присъдата си, или ще нареди да бъдете ескортиран до затвора.

Можете да поискате от съда да отложи лишаването от свобода, ако се разболеете сериозно. Ако присъдата Ви лишаване от свобода не надвишава 1 година, съдът може да я отложи за срок до 3 месеца (или за по-дълъг период, при изключителни обстоятелства) по важни причини.

Ако Ви бъде наложено наказание с отложено изпълнение с изпитателен срок, от Вас се изисква да се подложите на надзора на пробационен служител, а съдът ще наблюдава поведението Ви по време на определения изпитателен срок. Съдът може да постанови решение, в което се посочва, че сте изпълнили условията за пробация или че не отговаряте на тези условия, в който случай ще бъдете осъден да изтърпите наказанието си в затвора.

Алтернативните санкции са наказания, които служат като алтернатива на лишаването от свобода. Тяхната цел е да се гарантира защита на обществото, като същевременно се позволи на осъденото лице да остане извън затвора.

Алтернативните наказания са следните: домашен арест, общественополезен труд, глоби, наказание с отложено изпълнение и наказание с отложено изпълнение с изпитателен срок.

Последна актуализация: 02/03/2022

Версията на националния език на тази страница се поддържа от съответната държава-членка. Преводите са направени от Европейската комисия. Възможно е евентуални промени, въведени в оригинала от компетентните национални органи, все още да не са отразени в преводите.Европейската комисия не поема каквато и да е отговорност по отношение на информация или данни, които се съдържат или споменават в този документ. Моля, посетете рубриката „Правна информация“, за да видите правилата за авторските права за държвата-членка, отговорна за тази страница.