Обвиняеми (наказателни производства)

Италия

Съдържание, предоставено от
Италия

А. Имам ли право да обжалвам решението на съда?

Да, по правило — при спазване на предвидените в закона изключения (вж. член 593 от Наказателно-процесуалния кодекс) — осъдителните присъди могат да бъдат обжалвани; като алтернатива първоинстанционните решения, които подлежат на обжалване, могат да бъдат обжалвани направо пред Касационния съд.

Б. Какви други възможности имам?

Срещу въззивните решения или решенията, които не подлежат на обжалване, може да се подаде касационна жалба на основанията, предвидени в закона (вж. член 606 от Наказателно-процесуалния кодекс), в допълнение към случаите, предвидени в специални разпоредби.

В. Какви са последиците, ако бъда осъден?

i. Досие за съдимост

По принцип окончателните осъдителни присъди се вписват, наред с другото, в извлечение на досието за съдимост на въпросното лице.

v. Изпълнение на присъда, предаване на задържани лица, условни присъди и алтернативни наказания

Условно отлагане на изпълнението на наказанието: по правило при постановяване на наказание лишаване от свобода за срок от две или по-малко години, или парично наказание, което самостоятелно или заедно със съответното наказание лишаване от свобода съгласно закона е равностойно на наказание лишаване от свобода за общ срок от две или по-малко години, Съдът може да разпореди изпълнението на наказанието да бъде отложено за срок от пет години, ако присъдата е за тежко престъпление, и за две години, ако присъдата е за по-леко престъпление; по-високи граници на наказанията са предвидени за ненавършилите пълнолетие лица и за пълнолетните лица под 21 години (съответно три години и две години и половина).

Алтернативни наказания: съгласно член 53 от Закон № 689 от 24 ноември 1981 г. при постановяване на осъдителна присъда, ако счита, че срокът на задържане не трябва да надвишава две години, съдът може да замени това наказание с наказанието „полузадържане“; ако счита, че срокът не трябва да надвишава една година, той може да замени това наказание със съдебен надзор (libertà controllata); ако счита, че този срок не трябва да надвишава шест месеца, той може да замени наказанието и със съразмерно парично наказание.

Изпълнение на наказанието: по принцип — освен в случай на лице, което с оглед на деянието, довело до изпълнение на присъдата, към момента на постановяване на окончателното съдебно решение вече е задържано в място за лишаване от свобода — изпълнението на наказанието лишаване от свобода, включително на оставащата част от по-дълго наказание, което не надвишава четири години и не е наложено за определени тежки престъпления (посочени в член 656, параграф 9, буква а) от Наказателно-процесуалния кодекс и в член4 bis от Закон № 354/1975), се спира от прокуратурата с нарочно постановление, за което се съобщава на осъденото лице и неговия адвокат, като се посочва, наред с другото, че в законоустановените срокове може да се подаде молба за алтернативно на обикновеното задържане в място за лишаване от свобода; съдиите, които упражняват надзор върху изпълнението на наказанията (Magistratura di Sorveglianza), отговарят за произнасянето по такива молби.

Предаване на задържани лица: прилагат се разпоредбите на Законодателен указ № 16 от 7 септември 2010 г., приет в съответствие с Делегиран закон № 88 от 7 юли 2009 г. (Общностен закон 2008 г.) за привеждане на италианското национално законодателство в съответствие с Рамково решение 2008/909/ПВР на Съвета от 27 ноември 2008 г. (за прилагане на принципа за взаимно признаване към съдебни решения по наказателни дела, с които се налагат наказания лишаване от свобода или мерки, включващи лишаване от свобода, за целите на тяхното изпълнение в Европейския съюз) или разпоредбите на двустранните международни договори, сключени от Италия в тази област.

Последна актуализация: 22/03/2023

Версията на националния език на тази страница се поддържа от съответната държава-членка. Преводите са направени от Европейската комисия. Възможно е евентуални промени, въведени в оригинала от компетентните национални органи, все още да не са отразени в преводите.Европейската комисия не поема каквато и да е отговорност по отношение на информация или данни, които се съдържат или споменават в този документ. Моля, посетете рубриката „Правна информация“, за да видите правилата за авторските права за държвата-членка, отговорна за тази страница.