Poišči informacije po področjih
Ustava Republike Hrvaške določa, da se oblast v Republiki Hrvaški izvršuje po načelu delitve oblasti na zakonodajno oblast, ki jo izvaja hrvaški parlament (sabor), izvršilno oblast, ki jo izvaja vlada Republike Hrvaške, in sodno oblast, ki jo izvajajo sodišča Republike Hrvaške. Sodišča kot nosilci sodne oblasti sodijo v skladu z ustavo, zakoni, drugimi predpisi ter mednarodnimi pogodbami, ki jih je Republika Hrvaška podpisala in ratificirala. Sodniško funkcijo opravljajo sodniki, ki jih imenuje državni sodni svet. Sodniki so pri opravljanju sodniške funkcije neodvisni in samostojni ter uživajo imuniteto v skladu z zakonom. Sodniška funkcija je trajna in sodniki poleg nje ne smejo opravljati nobenih drugih funkcij.
področje civilnega, kazenskega in gospodarskega prava ter upravnega sodstva, organizacijo in delo ter strokovno usposabljanje in izpopolnjevanje sodnikov, državnih tožilcev ter zaposlenih na sodiščih, državnih tožilstvih, organih, pristojnih za vodenje prekrškovnega postopka, in organih, pristojnih za izvrševanje kazenskih sankcij in sankcij za prekrške, upravne in druge zadeve v notariatu in odvetništvu, sodne in notarske takse, mednarodno pravno pomoč in druge oblike pravne pomoči, izvrševanje kazenskih sankcij in sankcij za prekrške, pomilostitev in pogojni odpust ter informatizacijo, zadeve institucionaliziranja in usklajevanja sistema podpore žrtvam in pričam v pravosodju, zadeve v zvezi z zagotavljanjem informacij in podpore žrtvam in pričam, zadeve v zvezi s plačilom odškodnine zaradi neutemeljenega odvzema prostosti oziroma neupravičene obsodbe ter upravne zadeve v zvezi z odškodninami žrtvam kaznivih dejanj;
lastninsko pravico, premoženjskopravne zadeve v zvezi z razlastitvijo in drugimi omejitvami lastništva, premoženjskopravne zadeve v zvezi z gradbenimi, kmetijskimi in gozdnimi zemljišči, komasacijo, prodajo in nakup zemljišč in poslopij ter kmetijske dejavnosti, ki niso v pristojnosti drugih organov državne uprave, premoženje tujih državljanov, zadeve v zvezi z odškodnino za premoženje, odvzeto med jugoslovansko komunistično vladavino, ki niso v pristojnosti drugih organov državne uprave, ter dedovanje premoženja, pravic in obveznosti nekdanje SFRJ;
Pravosodna akademija je neodvisna javna institucija, ki zagotavlja kakovostno začetno strokovno izpopolnjevanje pripravnikov v pravosodnih organih in študentov na Državni šoli za delavce v pravosodju. Poleg tega organizira in nenehno izboljšuje vseživljenjsko strokovno izpopolnjevanje delavcev v pravosodju in svetovalcev v pravosodnih organih.
Struktura
Pravosodna akademija je dejavno vključena v mednarodno sodelovanje in sodeluje v projektih Evropske unije kot uporabnik ali udeleženec. Ti projekti so usmerjeni v institucionalno krepitev akademije in poklicni razvoj njenih ciljnih skupin.
Zakon o sodiščih ureja organizacijo, področje dejavnosti in stvarno pristojnost sodišč.
V Republiki Hrvaški sodno oblast izvajajo sodišča kot posebni organi državne oblasti. Izvajajo jo samostojno in neodvisno v okviru pristojnosti, določenih z zakonom.
Sodišča varujejo pravni red Republike Hrvaške, določen z ustavo, mednarodnimi pogodbami in zakoni, ter zagotavljajo enotno uporabo prava in enakost pred zakonom.
Sodišča odločajo v sporih o temeljnih človekovih pravicah in obveznostih, o pravicah in obveznostih Republike Hrvaške ter enot lokalne in regionalne samouprave ter o pravicah in obveznostih drugih pravnih oseb, storilcem kaznivih dejanj in prekrškov, določenih z zakonom in drugimi predpisi, izrekajo kazni in druge ukrepe, odločajo o zakonitosti splošnih in posamičnih aktov javnopravnih organov, odločajo v sporih o osebnih razmerjih državljanov, delovnih, gospodarskih, premoženjskih in drugih civilnopravnih sporih ter v drugih pravnih zadevah, kadar to določa zakon.
Sodišča sodijo v skladu z ustavo, mednarodnimi pogodbami, zakoni in drugimi veljavnimi pravnimi viri.
Sodno oblast v Republiki Hrvaški izvajajo sodišča splošne pristojnosti in specializirana sodišča ter Vrhovno sodišče Republike Hrvaške.
Sodišča splošne pristojnosti so občinska sodišča in županijska sodišča.
Specializirana sodišča so gospodarska sodišča, upravna sodišča, sodišča za prekrške, Visoko gospodarsko sodišče Republike Hrvaške, Visoko upravno sodišče Republike Hrvaške in Visoko sodišče Republike Hrvaške za prekrške.
Občinska sodišča in sodišča za prekrške so ustanovljena za območje ene ali več občin, enega ali več mest ali delov mestnega območja, županijska, gospodarska in upravna sodišča pa za območje ene ali več županij.
Visoko gospodarsko sodišče Republike Hrvaške, Visoko upravno sodišče Republike Hrvaške, Visoko sodišče Republike Hrvaške za prekrške in Vrhovno sodišče Republike Hrvaške so ustanovljena za območje Republike Hrvaške.
Vrhovno sodišče Republike Hrvaške je najvišje sodišče v Republiki Hrvaški.
Z zakonom se lahko glede na stvarno pristojnost ali za določena pravna področja ustanovijo tudi druga sodišča splošne pristojnosti in specializirana sodišča.
Županijska sodišča (15) |
Visoko gospodarsko sodišče (1) |
Visoko upravno sodišče (1) |
Visoko sodišče za prekrške (1) |
Občinska sodišča (67) |
Gospodarska sodišča (7) |
Upravna sodišča (4) |
Sodišča za prekrške (61) |
Vrhovno sodišče Republike Hrvaške ima sedež v Zagrebu.
Vrhovno sodišče Republike Hrvaške
Trg Nikole Šubića Zrinskog 3
10 000 Zagreb
Telefon: +385 14862222, +385 14810036
Telefaks: +385 14810035
e-naslov: vsrh@vsrh.hr
http://www.vsrh.hr/
Zakon o območjih in sedežih sodišč
Ta zakona trenutno veljata. Novi zakon o območjih in sedežih sodišč je sprejet in objavljen v uradnem listu (NN 128/14), veljati pa začne 1. aprila 2015 oziroma 1. julija 2015 in bo nadomestil obstoječa zakona.Urad za preprečevanje korupcije in organiziranega kriminala je specializirano državno tožilstvo za območje celotne Republike Hrvaške, ki opravlja naloge državnega tožilstva v zadevah kaznivih dejanj korupcije in organiziranega kriminala.
Urad za preprečevanje korupcije in organiziranega kriminala
Gajeva 30a
10 000 Zagreb
Telefon: +385 14591874
Telefaks: +385 14591878
e-naslov: tajnistvo@uskok.dorh.hr
Zakon o Uradu za preprečevanje korupcije in organiziranega kriminala
Strani v jezikih držav članic pripravljajo posamezni nacionalni organi, njihov prevod pa zagotavlja prevajalska služba Evropske komisije. Prevodi zato morda še ne vsebujejo kasnejših sprememb izvirnika, ki so jih vnesli nacionalni organi. Evropska komisija ne prevzema nobene odgovornosti za informacije ali podatke, ki jih vsebuje oziroma na katere se sklicuje ta dokument. Za pravila o avtorskih pravicah države članice, ki je odgovorna za to stran, glejte pravno obvestilo.