V tejto časti nájdete prehľad sústavy súdov v Estónsku.
Informácie podľa oblasti
Podľa estónskej ústavy patrí súdna moc výhradne nezávislým súdom. Súdy musia vykonávať spravodlivosť v súlade s Ústavou a ďalšími právnymi aktmi. Podľa Ústavy má estónsky súdny systém výlučnú právomoc na výkon spravodlivosti. Súdna moc je pri výkone svojich povinností oddelená od výkonnej aj zákonodarnej moci.
Estónsky súdny systém pozostáva z troch stupňov: Miestne súdy (maakohtud) a správne súdy (halduskohtud) sú prvostupňovými súdmi. V Estónsku sú štyri miestne súdy (Harju, Viru, Tartu a Pärnu) a 2 správne súdy (Tallin a Tartu). Miestne a správne súdy sa členia na viacero súdnych pracovísk.
Oblastné súdy sú druhostupňovými súdmi, ktoré rozhodujú o odvolaniach proti rozhodnutiam prvostupňových súdov. Pokiaľ ide o druhostupňové oblastné súdy, sú dva (Tallin a Tartu).
Najvyšší súd je vrcholným článkom sústavy súdov, ktorý rozhoduje o kasačných opravných prostriedkoch proti rozhodnutiam druhostupňových súdov. V estónskom súdnom systéme neexistuje samostatný ústavný súd. Úlohy súdu zodpovedného za preskúmanie ústavnosti vykonáva Najvyšší súd (Riigikohus).
Správu prvostupňových a druhostupňových súdov má na starosti ministerstvo spravodlivosti a Rada pre správu súdov. Rada pre správu súdov je poradným orgánom vytvoreným na správu sústavy súdov a jej činnosť riadi predseda Najvyššieho súdu. Súdy prvého a druhého stupňa sú financované z verejných zdrojov (z rozpočtu ministerstva spravodlivosti). Najvyšší súd sám zodpovedá za svoju správu a disponuje vlastným rozpočtom.
Rada pre správu súdov sa skladá z:
Minister spravodlivosti môže zvolať zasadnutie, ale nemá hlasovacie právo.
Rada vydáva súhlas k:
Rada musí:
Estónsky súdny systém pozostáva z troch stupňov:
Miestne súdy, ktoré fungujú ako všeobecné súdy, rozhodujú občianskoprávne veci, trestné veci a priestupky. Správne súdy rozhodujú tie správne veci, ktoré podľa zákona spadajú do ich pôsobnosti. Oblastné súdy sú druhostupňovými súdmi, ktoré rozhodujú o odvolaniach proti rozhodnutiam miestnych a správnych súdov. Najvyšší súd je vrcholným článkom súdnej sústavy, ktorý rozhoduje o kasačných opravných prostriedkoch proti rozhodnutiam oblastných súdov. V pôsobnosti Najvyššieho súdu je aj preskúmanie súladu s Ústavou.
Všeobecné informácie o estónskom právnom systéme nájdete na webovej lokalite ministerstva spravodlivosti.
Všeobecné informácie o estónskom právnom systéme nájdete na webovej lokalite súdov.
Prístup k informáciám o estónskom právnom a súdnom systéme je bezplatný.
Obsah pôvodných vnútroštátnych jazykových verzií na tejto webovej lokalite spravujú príslušné členské štáty. Preklady týchto textov zabezpečila Európska komisia. V prekladoch preto ešte môžu chýbať možné úpravy pôvodných textov, ktoré neskôr vykoná príslušný štátny orgán členského štátu. Európska komisia vylučuje akúkoľvek zodpovednosť za akékoľvek informácie alebo údaje obsiahnuté alebo uvedené v tomto dokumente. Právne normy v oblasti autorských práv členského štátu zodpovedných za túto stránku nájdete v právnom oznámení.