Europska pravosudna izobrazba važna je za sve pravnosudne djelatnike, a prednost se daje sucima i tužiteljima kako bi stekli potrebne kompetencije za provedbu europskog zakonodavnog okvira. Povjerenje i razumijevanje među pravosudnim djelatnicima osiguravaju da se prava pojedinaca i poduzeća štite na jasan i dosljedan način.
Prikaži višePrikaži manje
Europska pravosudna izobrazba od ključne je važnosti za sve pravosudne djelatnike, kao što su sudsko osoblje, odvjetnici, pravnici, sudski izvršitelji, javni bilježnici i izmiritelji, a posebice suci i tužitelji.
U kontekstu novih nadležnosti dodijeljenih Europskoj uniji Ugovorom iz Lisabona te kako bi se ostvarili prioriteti iz Stockholmskog programa u području europske pravosudne izobrazbe, Europska komisija objavila je Komunikaciju „Izgradnja povjerenja u pravosuđe diljem EU-a: nova dimenzija europske pravosudne izobrazbe” u rujnu 2011. Cilj je tom Komunikacijom dati novu dimenziju europskoj pravosudnoj izobrazbi te omogućiti još većem broju pravosudnih djelatnika pristup kvalitetnoj izobrazbi iz prava Europske unije.
Tri četvrtine ispitanih sudaca i tužitelja smatrali su da se tijekom godina povećao broj predmeta koji se tiču prava EU-a. Pokazalo se stoga potrebnim poboljšati i proširiti izobrazbu dostupnu na razini EU-a. Gotovo polovina ispitanih sudaca i tužitelja susreće se pitanjima prava EU-a barem jednom svaka tri mjeseca. Prema tome, 65 % sudaca i tužitelja smatra upoznatost s pravom EU-a i njegovom provedbom važnim za obavljanje svoje funkcije (rezultati ankete pojedinih sudaca, tužitelja i sudskog osoblja u državama članicama EU-a o njihovu iskustvu u pravosudnoj izobrazbi: studija Europskog parlamenta „ Pravosudna izobrazba u državama članicama EU-a”, 2011.).
Komisija je postavila cilj da do 2020. omogući sudjelovanje 700 000 pravosudnih djelatnika, polovine pravosudnih djelatnika u Europskoj uniji, u aktivnostima europske pravosudne izobrazbe služeći se dostupnim resursima na lokalnoj, nacionalnoj i europskoj razini u skladu s ciljevima Stockholmskog programa.
Postizanje tog cilja zajednička je odgovornost svih dionika. Države članice, sudbena vijeća, nacionalna i europska tijela za pravosudnu izobrazbu te pravni stručnjaci na nacionalnoj i europskoj razini moraju se potruditi integrirati pravo EU-a i njegovu provedbu u nacionalne i lokalne programe izobrazbe te povećati broj aktivnosti izobrazbe u području prava EU-a kao i broj sudionika u takvim programima.
Komisija poziva države članice i pravne stručnjake da osiguraju da pravosudni djelatnici tijekom svoje karijere sudjeluju u barem jednom programu izobrazbe u trajanju od tjedan dana o pravnoj stečevini i pravnim instrumentima EU-a.
Komisija se zalaže za povećanje financijskih sredstava za europsku pravosudnu izobrazbu radi podupiranja visokokvalitetnih projekata s većim europskim utjecajem. Svrha će projekata biti izobrazba pravosudnih djelatnika u području prava EU-a, uključujući razvojem e-učenja. U okviru novog višegodišnjeg financijskog okvira 2014. – 2020. europska je pravosudna izobrazba postala prioritet, a cilj je podržati izobrazbu više od 20 000 pravosudnih djelatnika godišnje do 2020.
Informacije o financijskoj potpori EU-a za projekte europske pravosudne izobrazbe mogu se pronaći na web-mjestima Glavne uprave za pravosuđe i potrošače, Glavne uprave za tržišno natjecanje, Glavne uprave za migracije i unutarnje poslove i Europskog ureda za borbu protiv prijevara (OLAF).
Od 2013. Komisija podupire AIAKOS, dvotjedni program razmjene za nove suce i tužitelje kojim upravlja Europska mreža za pravosudnu izobrazbu (EJTN). Razvit će i dodatne mjere, promicanjem potporne uloge europskog portala e-pravosuđe te izradom praktičnih smjernica, npr. o metodologijama izobrazbe i postupcima ocjenjivanja.
Komisija potiče i javno-privatna partnerstva kao sredstvo razvoja inovativnih rješenja za izobrazbu. Javno-privatna partnerstva mogu posebice pridonijeti unapređenju europske pravosudne izobrazbe povećanjem broja dostupnih aktivnosti te broja sudionika.
Komisija je razvila module izobrazbe o provedbi posebnih europskih zakonodavnih instrumenata. Dostupni su besplatno, a predavači koji vode specijalizirane tečajeve mogu ih prilagoditi nacionalnim kontekstima i raznim ciljnim skupinama. Moguće ih je pronaći na portalu u odjeljku „materijali za izobrazbu”.
Komisija objavljuje godišnje izvješće na engleskom jeziku o sudjelovanju pravosudnih djelatnika u programima izobrazbe o pravu EU-a u Europskoj uniji:
U razdoblju od 2013. do 2014. Komisija je provela pilot-projekt o europskoj pravosudnoj izobrazbi koji je predložio Europski parlament kako bi se utvrdila najbolja praksa u izobrazbi pravosudnih djelatnika o pravu EU-a. Rezultati su objavljeni u nastavku:
Godine 2006. Europska komisija predstavila je komunikaciju Europskom parlamentu i Vijeću o pravosudnoj izobrazbi u Europskoj uniji.
Godine 2008. donesena je Rezolucija Vijeća i predstavnika vlada država članica koji su se sastali unutar Vijeća o izobrazbi sudaca, tužitelja i sudskog osoblja u Europskoj uniji.
Godine 2009. Europski parlament objavio je studiju o jačanju pravosudne izobrazbe u Europskoj uniji (553 Kb)
na francuskom jeziku.
Stupanjem na snagu Ugovora iz Lisabona u prosincu 2009. osigurana je pravna osnova za aktivnosti povezane s europskom pravosudnom izobrazbom. U člancima 81. i 82. „potpora za osposobljavanje sudaca i sudskog osoblja” navedena je među mjerama potrebnima za jačanje pravosudne suradnje u građanskim, trgovačkim i kaznenim stvarima.
U prosincu 2009. Vijeće je donijelo Stockholmski program usmjeren na pitanje europske pravosudne izobrazbe za sve pravne stručnjake.
U akcijskom planu Stockholmskog programa i u izvješću o građanstvu EU-a za 2010. Komisija je proglasila europsku pravosudnu izobrazbu prioritetom. Europski parlament također je u više navrata isticao da odgovarajuća pravosudna izobrazba znatno pridonosi boljem funkcioniranju unutarnjeg tržišta te olakšava građanima ostvarivanje njihovih prava.
Krajem 2010. Komisija je pokrenula savjetovanje među dionicima, uključujući države članice, članove Foruma za pravosuđe te Europske mreže i strukture izobrazbe i njihove članove. Sažetak rezultata savjetovanja dostupan je ovdje (192 Kb)
.
Dana 13. rujna 2011. Europska komisija donijela je Komunikaciju „Izgradnja povjerenja u pravosuđe diljem EU-a: nova dimenzija europske pravosudne izobrazbe”.
Vijeće za pravosuđe i unutarnje poslove u svojim je zaključcima od 27. i 28. listopada 2011. o europskoj pravosudnoj izobrazbi ( dostupnima na engleskom) potaknulo razmjenu informacija o dostupnoj izobrazbi o pravu EU-a i broju sudionika s Komisijom na godišnjoj osnovi te je zatražilo od Komisije da razmotri podnošenje godišnjeg izvješća o europskoj pravosudnoj izobrazbi.
Godine 2012. Europski parlament predložio je pilot-projekt o europskoj pravosudnoj izobrazbi usmjeren na:
U studenome 2013. potpredsjednica Reding održala je govor na engleskom jeziku na radionici Europskog parlamenta na temu „ Pravna izobrazba: osnovno sredstvo za europsku pravosudnu izvrsnost”.
U lipnju 2016. Europska mreža za pravosudnu izobrazbu (EJTN) uvela je devet načela pravosudne izobrazbe koja sudstvo upotrebljava kao temelj za upravljanje svojim potrebama za izobrazbom, a pružatelji usluga izobrazbe kao okvir za planiranje i pružanje izobrazbe sucima i tužiteljima. Načela obuhvaćaju pitanja kao što su pravo na pravosudnu izobrazbu tijekom radnog vremena, odgovornost za pružanje potrebnih resursa, obvezna početna izobrazba na početku karijere, upotreba modernih metoda izobrazbe i uključivanje tehničkih pitanja i pitanja koja nisu pravne prirode u teme izobrazbe. Tekst načela i osnovne informacije dostupni su ovdje na engleskom i francuskom.
Jačanje pravosudne suradnje u Europskoj uniji (1694 Kb)
, 2009., na francuskom
Pravosudna izobrazba u državama članicama EU-a, 2011., na engleskom
Radionica Europskog parlamenta na temu „izobrazba pravosudnih djelatnika: poučavanje o pravu EU-a i sudačkoj službi”: I. dio – Učenje o i pristup pravu EU-a: neki od najboljih primjera iz prakse i II. dio – Jačanje međusobnog povjerenja (na engleskom), 2013.
Stranicu održava Europska komisija. Informacije na ovoj stranici ne odražavaju nužno službeno stajalište Europske komisije. Europska komisija ne preuzima nikakvu odgovornost za informacije ili podatke sadržane ili navedene u ovom dokumentu. Pogledajte pravnu obavijest koja se odnosi na propise za autorska prava za europske stranice.