Virossa ei ole tällä hetkellä yleistä verkkosivustoa tai tietokantaa sovittelijoista. Sovittelulain mukaisesti sovittelijana voi toimia kuka tahansa laissa säädetyt vaatimukset täyttävä henkilö. Valtio ei valvo sovittelijoiden toimintaa.
Sovittelulain mukaan sovittelijana voi toimia:
Joitakin tekijänoikeuksiin liittyviä riitoja (ks. tekijänoikeuslaki) ratkaistaan tekijänoikeusalan asiantuntijoista koostuvassa lautakunnassa, joka hoitaa sovittelijan tehtävää. Lautakunta toimii oikeusministeriön alaisuudessa.
Vaikka oikeuskansleria koskevassa asetuksessa ei käytetä oikeusasiamiehen nimitystä, oikeuskansleri toimii myös oikeusasiamiehenä, sillä hän valvoo, että viranomaiset noudattavat yksilöiden perusoikeuksia ja -vapauksia sekä hyvää hallintotapaa. Lisäksi hänen valvonnassaan ovat paikallishallinto, julkisoikeudelliset oikeushenkilöt ja julkisia tehtäviä hoitavat yksityisoikeudelliset henkilöt. Vuoden 2011 alusta oikeuskansleri on lisäksi toiminut lapsiasiavaltuutettuna lapsen oikeuksista tehdyn yleissopimuksen 4 artiklan mukaisesti. Lisätietoa aiheesta on oikeuskanslerin verkkosivustolla.
Kollektiivisten työriitojen ratkaiseminen on valtakunnansovittelijan tehtävä. Lisätietoa aiheesta on saatavissa asiaa koskevalla verkkosivustolla.
On myös kansalaisjärjestöjä, joihin voi ottaa yhteyttä:
Tämän sivuston eri kieliversioita ylläpitävät asianomaiset jäsenvaltiot. Käännökset on tehty Euroopan komissiossa. Muutokset, joita jäsenvaltiot ovat saattaneet tehdä tekstin alkuperäisversioon, eivät välttämättä näy käännöksissä.Euroopan komissio ei ole vastuussa tässä asiakirjassa esitetyistä tai mainituista tiedoista. Ks. oikeudellinen huomautus, josta löytyvät tästä sivustosta vastaavan jäsenvaltion tekijänoikeussäännöt.