Šajā sadaļā sniegts pārskats par Latvijas Valsts vienoto datorizēto zemesgrāmatu (Zemesgrāmata) un Nekustamā īpašuma valsts kadastra sistēmu (Kadastrs).
Wyszukaj informacje według regionu
Latvijā pastāv divi reģistri:
Valsts vienotās datorizētās zemesgrāmatas pārzinis un turētājs ir Tiesu administrācija.
Zemesgrāmatās ieraksta nekustamus īpašumus un nostiprina ar tiem saistītās tiesības. Zemesgrāmatas ir visiem pieejamas, un to ierakstiem ir publiska ticamība. Zemesgrāmatu pārzināšana piekrīt rajona (pilsētas) tiesu zemesgrāmatu nodaļām.
Valsts vienotā datorizētā zemesgrāmata ir elektroniska datu bāze, kurā ilgstoši bez satura grozīšanas tiek glabātas zemesgrāmatas, nostiprinājumu žurnāli un alfabētiskie rādītāji, nodrošinot šo datu attēlošanu datora ekrānā un datorizdrukā.
Valsts vienotajā datorizētajā zemesgrāmatā ir ierakstītas ziņas par nekustamo īpašumu, tostarp ziņas par:
Zemesgrāmatas sastāv no nodalījumiem, kam ir četras daļas.
Pirmajā daļā ieraksta ziņas par
Otrajā daļā ieraksta ziņas par
Trešajā daļā ieraksta ziņas par
Ceturtajā daļā ieraksta ziņas par
Reģistrēto nekustamo īpašumu meklēšana Valsts vienotajā datorizētajā zemesgrāmatā ir bez maksas. Tomēr maksa par ieskatīšanos nekustamā īpašuma nodalījumā ir EUR 5,00.
Slēdzot līgumu ar turētāju, ikmēneša abonēšanas maksa ir EUR55,00un maksa par ieskatīšanos nodalījumā ir EUR 3,50.
Informāciju par reģistrētiem nekustamiem īpašumiem Valsts vienotajā datorizētajā zemesgrāmatā var meklēt, izmantojot šādus meklēšanas kritērijus:
Informāciju par nekustamiem īpašumiem var iegūt gan pie Valsts vienotās datorizētās zemesgrāmatas turētāja, gan rajonu (pilsētas) tiesu zemesgrāmatu nodaļās, gan internetā.
Tās valsts iestādes un amatpersonas, kurām valsts vienotās datorizētās zemesgrāmatas turētājs sniedz informāciju no datorizēti uzturētā nostiprinājuma žurnāla, nekustamo īpašumu lietām un personu rādītāja, noteiktas Ministru kabineta noteikumos.
Nozīmīgs posms zemesgrāmatu darbības attīstībā kopš bija konsekventa virzība uz datorizēto zemesgrāmatu un valsts vienotās datorizētās zemesgrāmatas izveide. Mērķtiecīgi notika pakāpeniska pāreja uz elektronisku, mūsdienīgu zemesgrāmatu. No pirmo datoru iegādes, ko izmantoja kā rakstāmmašīnas, līdz nekustamā īpašuma reģistrācijas sistēmas izveidei, visu zemesgrāmatu datu konvertācijas no papīra formāta elektroniskā datu bāzē, līdz visu 27 rajona (pilsētas) tiesu zemesgrāmatu nodaļu datu bāžu apvienošanai vienā valsts zemesgrāmatu datu bāzē, kura vienīgā satur juridiski atzītu informāciju.
1998. gads procesu datorizācijā bija nozīmīgs ar grozījumiem Zemesgrāmatu likumā, papildinot to ar jaunu nodaļu „Datorizētā zemesgrāmata”. Pēc šīm izmaiņām bija jāveic liels darbs līdz 2001.gada pirmajā pusē visas nodaļas pakāpeniski iekļāvās valsts vienotajā datorizētajā zemesgrāmatā. Paralēli zemesgrāmatu reģistrācijas sistēmas ieviešanai notika darbs pie izplatīšanas sistēmas izveides un pie mājas lapas uzlabošanas.
Datorizētā zemesgrāmata tiek uzturēta ar nosacījumu, ka visi zemesgrāmatu dati glabājas vienā centrālā datu bāzē, ko likums nodēvējis par valsts vienoto datorizēto zemesgrāmatu. Tikai datiem no šī vienotās bāzes ir juridisks spēks un tikai zemesgrāmatu nodaļu darbiniekiem ir pieeja šiem datiem. Reizē ar datorizāciju nav mainījušies zemesgrāmatu kārtošanas principi – saglabājas teritoriālā piekritība un zemesgrāmatu nodaļas kā iepriekš pieņem nostiprinājuma lūgumus un pieņem lēmumus par īpašumu ierakstīšanu un ar tiem saistītu tiesību nostiprināšanu zemesgrāmatā.
Par datorizētās zemesgrāmatas atklāšanas dienu uzskatāms 2001. gada 5. jūlijs, kad tika nodota ekspluatācijā valsts vienotā datorizētā zemesgrāmata un plašai publikai atrādīta mājas lapa http://www.zemesgramata.lv, kurā var uzzināt zemesgrāmatu nodaļu statistiku, jaunumus un publikācijas zemesgrāmatu darbā, nodaļu pieņemšanas laikus un adreses, maksājumus, svarīgākos dokumentus, kas nepieciešami apmeklējot zemesgrāmatu nodaļu, un svarīgākais – informāciju par katru zemesgrāmatā ierakstīto īpašumu, īpašnieku, apgrūtinājumiem un hipotēkām.
Kopš 2004. gada 1. aprīļa Tiesu administrācija pilnībā nodrošina valsts vienotās datorizētās zemesgrāmatas organizatorisko un tehnisko uzturēšanu.
Uz 2017. gada 1. jūliju zemesgrāmatās ir atvērti vairāk kā 1,2 miljoni nekustamā īpašuma nodalījumi. 2017.gadā vidēji mēnesī tiek veikti 230 000 elektroniski pieprasījumi no Valsts vienotās datorizētās zemesgrāmatas datu bāzes.
Kadastra informācijas sistēma ir vienota uzskaites sistēma, kas nodrošina aktuālu oficiālo teksta un telpisko datu iegūšanu, uzturēšanu un izmantošanu par Latvijas Republikas teritorijā esošajiem nekustamajiem īpašumiem, to sastāvā ietilpstošajiem kadastra objektiem - zemes vienībām, ēkām (būvēm), telpu grupām,zemes vienības daļām un to raksturojošiem datiem, kā arī to īpašniekiem, tiesiskajiem valdītājiem,lietotājiem un nomniekiem.
Tās uzturēšanu veic Valsts zemes dienests.
Latvijā ir īpašumi ar četru veidu sastāvu:
Izdalot zemi kā nekustamā īpašuma veidu, ar to saprot nekustamo īpašumu plašākajā nozīmē, t. i., kopā ar zemes īpašniekam piederošajām būvēm, taču pie tiem tiek pieskaitīti arī īpašumi, kuru sastāvā ir tikai neapbūvēta zemes vienība. Būvju īpašumi ir nekustamie īpašumi, kuru sastāvā ietilpst tikai būve, kas atrodas uz citam īpašniekam piederošas zemes. Dzīvokļa īpašums daudzdzīvokļu mājā, kurā dzīvokļi pieder vairākiem īpašniekiem, ir katra īpašnieka atsevišķais īpašums kopā ar attiecīgo kopīpašuma domājamo daļu.
Kadastru veido:
Kadastra kartē norāda kadastra objekta kadastra apzīmējumu un attēlo šādus telpiskos datus:
Kadastra dati tiek izmantoti:
VZD datu publicēšanas un e-pakalpojumu portālā http://www.kadastrs.lv/ ir pieejama Publiskā daļa un Autorizētā daļa.
Publiskajā daļā jebkuram interesentam ir pieejama bez maksas šāda Nekustamā īpašuma valsts kadastra informācijas sistēmas informācija:
Plašāka kadastra datu pārlūkošana publiskajā daļā VZD datu publicēšanas un e-pakalpojumu portāla http://www.kadastrs.lv/ ir maksas pakalpojums, savukārt lai izmantotu autorizēto versiju, ir nepieciešami piekļuves rekvizīti, kurus var iegūt noslēdzot sadarbības līgumus ar VZD. Autorizētajā daļā var piekļūt detalizētākiem Kadastra teksta datiem un ģeotelpiskajiem Kadastra datiem, Valsts adrešu reģistra ģeotelpiskajiem datiem un augstas detalizācijas topogrāfiskajai informācijai.
Kadastrs.lv portālā, tiešsaistē iegūstami dati par nekustamā īpašuma vēsturisko kadastrālo vērtību, iespējams atlasīt un izdrukāt teksta pamatdatus par kadastra objektiem, kā arī izmantot vairākus pieejamos kartes slāņus un VZD veidotās tematiskās kartes. Portālā var pieprasīt Dienesta e-pakalpojumus un izmantot sadaļas “Mans konts” priekšrocības – pārvaldīt visus klātienē un elektroniski veiktos pasūtījumus, apmaksāt rēķinus un saņemt pakalpojumu materiālus, neapmeklējot klātienes klientu apkalpošanas centru.
Maksas e-pakalpojumi portālā:
Citi maksas pakalpojumi:
Kadastra informācijas sistēmā iespējams meklēt īpašumus, zemes vienības, būves un telpu grupas. Plašāku informāciju par meklētāja lietošanu skatīt šeit.
Mobilajā lietotnē iespējams iegūt informāciju par jebkuru nekustamo īpašumu, zemes vienību, būvi vai dzīvokli; meklēt esošo vai bijušo adresi; pārlūkot bezmaksas Kadastra teksta un telpiskos datus, kā arī izmantot e-pakalpojumus, lai saņemtu vairāk datus, pirms tam veicot apmaksu.
Lietotne nodrošina iespēju ne tikai pārlūkot Kadastrā esošo informāciju, bet arī autentificēties un piekļūt virtuālajam klientu apkalpošanas centram “Mans konts”, pārlūkot savus īpašumus un saglabāt, nosūtīt un koplietot, pakalpojumu izpildes rezultātā, saņemtos PDF failus. Ar lietotnes palīdzību iespējams noteikt arī savu atrašanās vietu un pārlūkot tās kadastra un adrešu informāciju.
Mobilā lietotne bez maksas pieejama viedierīcēs ar Android, Windows Phone un iOS operētājsistēmām.
Pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas 1992. gadā atsākta kadastra vēstures veidošana, vienlaicīgi ar zemes reformu, atgūstot Latvijas valstisko neatkarību un pārejot uz tirgus ekonomiku. Fizisko personu īpašuma tiesības uz zemi oficiāli tika atjaunotas 1993. gadā. Nekustamā īpašuma valsts Kadastra sistēma papildināta vairākos etapos – pirmajos četros gados tika reģistrētas tikai zemes vienības un zemes īpašumi un lietojumi, kopš 1996. gada tika uzsākta būvjudatu reģistrācija, no 2000. Gada – dzīvokļu reģistrācija.
Nekustamā īpašuma valsts kadastra saturs pakāpeniski ir pieaudzis: ja pirmajos četros gados kopš tā atjaunošanas 90. gadu sākumā tika reģistrētas tikai zemes vienības un zemes īpašumi un lietojumi, tad kopš 1996. gada tika uzsākta arī būvju datu reģistrācija un no 2000.gada – masveidīga dzīvokļu reģistrācija.
Kadastra sistēma aptver 100% valsts teritorijas un tā tiek kārtota digitālā formā.
Šīs lapas dažādās valodu versijas uztur attiecīgās dalībvalstis. Tulkojumu veic Eiropas Komisijas dienestā. Varbūtējās izmaiņas, ko oriģinālā ieviesušas kompetentās valsts iestādes, iespējams, nav atspoguļotas tulkojumos. Eiropas Komisija neuzņemas nekādas saistības un atbildību par datiem, ko satur šis dokuments, vai informāciju un datiem, uz kuriem šajā dokumentā ir atsauces. Lūdzam skatīt juridisko paziņojumu, lai iepazītos ar autortiesību noteikumiem, ko piemēro dalībvalstī, kas ir atbildīga par šo lapu.