Sellel lehel antakse lühiülevaade Eesti kinnistusraamatust.
Find information efter region
Eesti kinnistusraamat on kinnisasjaga seotud asjaõigust ja piiratud asjaõigust käsitlevate andmete register, mis annab kolmandatele isikutele teavet kinnistute kohta.
Kinnistusraamat keskendub nii õiguslikele kui ka faktilistele asjaoludele. Kõik kinnisasjad kantakse kinnistusraamatusse, kui seaduses ei ole sätestatud teisiti. Iga kinnisasja kohta avatakse eraldi registriosa ning sellele antakse kordumatu number (kinnistu number).
Registriosal on neli jagu.
Esimene jagu sisaldab andmeid kinnistu koosseisu kohta:
Teine jagu sisaldab iga kinnistu kohta järgmist teavet:
Kolmas jagu sisaldab iga kinnistu kohta järgmist teavet:
Neljas jagu sisaldab iga kinnistu kohta järgmist teavet:
Kinnistusraamatu registriosad on avalikud. Nendega võib tutvuda igaüks. Kinnistustoimikuga saab tutvuda õigustatud huvi olemasolu korral. Õigustatud huvi ei pea tõendama kinnistu omanik, notar, kohtutäitur, kohus ja järelevalveõigusega asutus.
Kinnistusraamatut peetakse elektrooniliselt.
Kinnistusraamatu koosseisu kuuluvate registriosade ja kinnistustoimikutega saab tutvuda notaribüroos või päringusüsteemi kaudu. Notaribüroos ja päringusüsteemi kaudu saab kinnistusraamatuga tutvuda tasu eest.
E-kinnistusraamatus saavad tasuta andmetega tutvuda:
Kinnistusraamatusse kantud andmetega saab tutvuda Registrite ja Infosüsteemide Keskuse poolt pakutava veebipäringu kaudu. Otsingu teostamine on tasuta. Päringu vastuses kuvatakse kõik kinnistusraamatu 1. jakku kantud maakatastri andmed (katastritunnus, sihtotstarve, pindala ja aadress). Kinnistusregistriossa kantud andmetega täpsemaks tutvumiseks tuleb tasuda teenustasu.
Päringutasu on 1 euro iga päringuobjekti kohta tehtud iga päringu eest. Kogu registriosa nägemise eest tuleb tasuda 3 eurot.
Päringuobjektiks on iga kinnistu kohta avatud kinnistusregistriosa:
Päringutasu hõlmab ka registriosa kohta avatud kinnistustoimiku või selles sisalduva dokumendi väljastamise tasu.
Kinnistusregistriosade detailandmeid saab näha vastavalt teenuse hinnakirjale. Hindadele ei lisandu käibemaksu.
Andmebaasis on võimalik teha päringuid järgmiste kriteeriumite järgi:
Lisaks on võimalik otsida kehtetute omanike ja õigustatud isikute andmeid.
Elektroonilise kinnistusraamatu infosüsteem sisaldab teavet aastast 1994. Üleminekut elektroonilisele kinnistustoimikule alustati 2010. aasta suvel. Alates 01.01.2015 on kõik kinnistustoimikud elektroonilised.
Käesoleva veebilehe asjaomaseid keeleversioone haldavad asjaomased liikmesriigid. Tõlked on teostanud Euroopa Komisjoni teenistused. Originaali tehtavad võimalikud muudatused asjaomase riikliku ametiasutuse poolt ei pruugi kajastuda tõlkeversioonides. Euroopa Komisjon ei võta vastutust selles dokumendis sisalduva ega viidatud teabe ega andmete eest. Palun lugege õiguslikku teadaannet lehekülje eest vastutava liikmesriigi autoriõiguste kohta.