Ez az oldal Bulgária cégnyilvántartásáról és a Bulstat nyilvántartásról nyújt áttekintését. Bulgária biztosítja, hogy e nyilvántartások megfelelnek az információk nyilvánosságára, átláthatóságára és biztonságára vonatkozó elveknek.
Információk keresése régiónként
A bolgár cégnyilvántartást/ a nonprofit szervezetek nyilvántartását (ТРРЮЛНЦ - TRRYULNTs) az igazságügyi minisztérium alá tartozó nyilvántartási ügynökség kezeli. A TRRYULNTs nyilvántartás a vállalkozásokat, a külföldi vállalkozások fióktelepeit, a nonprofit szervezeteket és külföldi nonprofit szervezetek fióktelepeit, valamint e jogalanyok jogszabály által előírt adatait tartalmazza. A TRRYULNTs nyilvántartás tartalmazza emellett azokat az okiratokat is, amelyek nyilvános betekintés céljából való rendelkezésre bocsátását a vállalkozásokkal, a külföldi vállalkozások fióktelepeivel, a nonprofit szervezetekkel és a külföldi nonprofit szervezetek fióktelepeivel összefüggésben jogszabály írja elő.
A cégnyilvántartás és a nonprofit szervezetek nyilvántartása a vállalkozásokra, a külföldi vállalkozások fióktelepeire, a nonprofit szervezetekre és a külföldi nonprofit szervezetek fióktelepeire vonatkozóan jogszabályban előírt adatokat, valamint a nyilvános betekintés céljából rendelkezésre bocsátandó, jogszabályban előírt okiratokat tartalmazó közös elektronikus adatbázis. A vállalkozásokra, a külföldi vállalkozások fióktelepeire, a nonprofit szervezetekre és a külföldi nonprofit szervezetek fióktelepeire vonatkozó adatállományok tárolása elektronikus formában történik. Az adatállományok kérelmeket, nyilvántartásba vett adatokat alátámasztó okiratokat, nyilatkozatokat és egyéb okiratokat tartalmaznak, amelyek között szerepelhetnek az érintett vállalkozást vagy nonprofit szervezetet képviselő vagy irányító magánszemélyek személyazonosító adatai.
A cégnyilvántartás és a nonprofit szervezetek nyilvántartása nyilvános. A nyilvántartások adatbázisaihoz bárki ingyenesen hozzáférhet. A nyilvántartási ügynökség regisztrált hozzáférést biztosít a vállalkozás vagy a nonprofit szervezet adatállományához. E hozzáférést a kérelem alapján és a személyazonosító okmány bemutatását követően az ügynökség helyi irodáiban biztosítják. Az elektronikus hozzáférést kérő személyeknek az elektronikus aláírás vagy az ügynökség által kiadott digitális igazolás útján kell igazolniuk személyazonosságukat; a hivatalos hozzáférés biztosítására külön szabályozásban megállapított eljárás alapján kerül sor. A nyilvántartási ügynökség a cégnyilvántartások összekapcsolására szolgáló rendszeren keresztül is ingyenes és szabad hozzáférést biztosít az adatokhoz és okiratokhoz.
A cégnyilvántartás a nap 24 órájában hozzáférhető.
A cégnyilvántartásban és a nonprofit szervezetek nyilvántartásában bárki rákereshet adott adatokra vagy okiratokra.
A TRRYULNTs portálon a következő szempontok alapján végezhető keresés:
A felhasználók saját egyedi szempontjaik alapján az egész TRRYULNTs adatbázisban végezhetnek keresést. E szolgáltatás éves díja 100 BGN (a nyilvántartási ügynökség által beszedett állami díjak jegyzéke szerint); a hatóságok számára a teljes adatbázishoz való hozzáférés ingyenes.
Az igazolások a nyilvántartási ügynökség ügyfélszolgálatán keresztül és elektronikus úton egyaránt kiadhatók (a díjbeszedés a nyilvántartási ügynökség által beszedett állami díjak jegyzéke szerint történik).
A nyilvántartásban őrzött okiratok másolata az ügyfélszolgálaton vagy elektronikus úton egyaránt kiadható (a díjbeszedés a nyilvántartási ügynökség által beszedett állami díjak jegyzéke szerint történik).
Bulgária elfogadta a vállalkozásokra és nonprofit szervezetekre vonatkozó adatok bejegyzésének, illetve törlésének érvényességére, valamint a cégiratok közzétételére irányadó uniós jogszabályokban meghatározott elveket. A nemzeti szintű konkrét rendelkezéseket a cégnyilvántartásról és a nonprofit szervezetek nyilvántartásáról (ZTRRYULNTs) szóló törvény, valamit a kereskedelemről szóló törvény állapítja meg.
Az előbbi törvény értelmében úgy kell tekinteni, hogy a jóhiszeműen eljáró harmadik személyek a nyilvántartásba bejegyzett adatokról a bejegyzésük napjával tudomást szereztek. A nyilvántartásba vételt követő 15. napig ezen adatra nem lehet olyan harmadik személyekkel szemben hivatkozni, akik bizonyítják, hogy nem szerezhettek arról tudomást. Harmadik személyek a nyilvántartásba vételt megelőzően kizárólag akkor hivatkozhatnak nyilvántartásba veendő adatra, ha jogszabály nem rendelkezik kifejezetten arról, hogy az csak a bejegyzést követően válik hatályossá. A nyilvántartásba vett adat a törlést követően hatályát veszti. Úgy kell tekinteni, hogy harmadik személyek a TRRYULNTs nyilvántartásban található okiratokról a közzétételük napjával tudomást szereztek.
A jóhiszeműen eljáró harmadik személyek annak ellenére is hivatkozhatnak a bejegyzett adatokra vagy közzétett okiratokra, hogy a bejegyzett adat vagy a közzétett okirat nem létezik. A jóhiszeműen eljáró harmadik személyek vonatkozásában a nyilvántartásba be nem jegyzett adatok nem létezőnek minősülnek.
A nyilvántartásba vételi eljárás reformja 2008. január 1-jén a cégnyilvántartásról szóló törvény hatálybalépésével, valamint a vállalkozások és a külföldi vállalkozások fióktelepeinek elektronikus nyilvántartása működésének megindulásával kezdődött. A vállalkozásokat 2011. december 31‑ig kellett ismételten nyilvántartásba venni.
A nonprofit szervezetekről szóló törvény 17. cikke értelmében 2018. január 1‑jétől a nyilvántartási ügynökség vezeti a nonprofit szervezetek nyilvántartását. A nonprofit szervezetekről szóló törvény átmeneti és záró rendelkezései alá tartozó 25. cikk (1) bekezdése úgy rendelkezik, hogy a nonprofit szervezetek nyilvántartásába a megyei bíróság által felvett nonprofit szervezetek 2020. december 31‑ig benyújthatják az ismételt nyilvántartásba vétel iránti kérelmet a nyilvántartási ügynökséghez. A két nyilvántartás ugyanazt az adatbázist használja.
A reform eredményei:
A kérelem benyújtható mind a nyilvántartási ügynökség hivatalának ügyfélszolgálatán mind elektronikus úton a TRRYULNTs portálján keresztül.
Papíralapú kérelem a nyilvántartási ügynökség bármelyik helyi irodájánál benyújtható, a vállalkozás székhelyétől függetlenül. A papíralapú kérelmeket az ügynökség irodáiba való beérkezésüket követően beszkennelik, és a TRRYULNTs számítógépes rendszerében csatolmányként tárolják. A kérelmekhez mellékletként csatolt okiratoknak eredeti okiratoknak, vagy a kérelmező, illetve közjegyző által hitelesített másolatoknak kell lenniük.
Az elektronikus kérelmek a TRRYULNTs portálján keresztül bármikor benyújthatók.
A TRRYULNTs számítógépes rendszerébe történő bejegyzés céljából beérkezett egyes tételekhez (kérelem, bírósági határozat, hiba kijavítása iránti kérelem, szakértők, hitelesítők, ellenőrök kijelölése iránti kérelem stb.) „ééééhhnnóóppmp” (év, hónap, nap, óra, perc, másodperc) formátumú hivatkozási számot rendelnek. Miután a kérelemhez, a bírósági határozathoz vagy a beadványhoz egyedi hivatkozási számot rendeltek, azt a TRRYULNTs számítógépes rendszere vizsgálat céljából véletlenszerűen valamelyik nyilvántartási tisztviselőhöz rendeli. A bejegyzés vagy a törlés iránti, illetve az okiratok 14. cikk szerinti közzététele iránti kérelmek tisztviselőkhöz rendelése automatikusan, a beérkezés sorrendjében történik, amint egy nyilvántartási tisztviselő elektronikus aláírással lezárta a korábban kiosztott kérelmet, és őt ennek megfelelően a számítógépes rendszer rendelkezésre állóként ismeri el.
A cégnyilvántartásról és a nonprofit szervezetek nyilvántartásáról (ZTRRYULNTs) szóló törvény 19. cikkének (2) bekezdése értelmében a nyilvántartási tisztviselő a bejegyzés vagy a törlés iránti, illetve az okirat közzététele iránti kérelem tárgyában haladéktalanul, a beérkezést követő 3 munkanapon belül határozatot hoz, ha jogszabály másként nem rendelkezik. A vállalkozások első alkalommal történő nyilvántartásba vétele iránti kérelmet a cégnyilvántartáshoz való benyújtást követő munkanap végéig meg kell vizsgálni, és a kérelem vizsgálatát követően haladéktalanul meg kell hozni a határozatot, kivéve a cégnyilvántartásról és a nonprofit szervezetek nyilvántartásáról (ZTRRYULNTs) szóló törvény 22. cikkének (5) bekezdésében foglalt eseteket, amikor utasítást adnak ki. Az éves pénzügyi beszámoló és jelentés közzétételére vonatkozó kérelmet, amennyiben jogszabály előírja, a beérkezés sorrendjében, a többi kérelemtől elkülönülten kell megvizsgálni.
A határozat típusától függően a következő döntések születhetnek:
A BULSTAT nyilvántartás az alábbi jogalanyokra vonatkozó információkat tartalmazza:
A BULSTAT nyilvántartásba a BULSTAT nyilvántartásról szóló törvény 7. cikke (1) bekezdésének 1-7. és 19. pontja, valamint 7. cikkének (9) bekezdése szerinti adatok szolgáltatása érdekében benyújtott okiratok alapján bejegyzett információk nyilvánosak. Bárki kereshet benne meghatározott adatokat.
A BULSTAT nyilvántartást a nemzeti statisztikai hivatal által a statisztikáról szóló törvény 6. cikkének (7) bekezdése alapján a gazdálkodó egységekről vezetett nyilvántartás (RSS EKPOU) alapján hozták létre. Az 1995. október 30‑i 206. sz. minisztertanácsi rendelettel fogadták el a nyilvántartás létrehozására vonatkozó szabályokat. A gazdálkodó egységekről vezetett egységesített hatósági nyilvántartás, a „BULSTAT” 1996. január 1‑je óta működik a Bolgár Köztársaságban. Az 1998. július 30‑i 379. sz. minisztertanácsi határozattal fogadták el a gazdálkodó egységekről vezetett egységesített hatósági nyilvántartásban alkalmazott azonosító kódot egyedi azonosító kód (UIC) néven valamennyi jogi személy és más olyan jogalany tekintetében, amelyek Bulgáriában üzleti tevékenységet folytatnak. 1999. június 17‑én a nemzetgyűlés elfogadta a statisztikáról szóló törvényt. E törvény megállapítja a Bolgár Köztársaság területén üzleti tevékenységet folytató gazdálkodók azonosítására szolgáló egységesített BULSTAT nyilvántartás létrehozásának, működésének és használatának eljárási rendjét. A BULSTAT nyilvántartás az ország egyik legfontosabb közigazgatási hatósági nyilvántartásává vált, és 2000-ben az abban foglalt adatokat elérhetővé tették a nyilvántartás honlapján keresztül.
2005. augusztus 11-én a BULSTAT nyilvántartás működtetése átkerült a nyilvántartási ügynökséghez. Ez a nyilvántartás magában foglalja a cégnyilvántartásba veendő vállalkozáson és a nonprofit szervezetekről szóló törvény értelmében vett, a nonprofit szervezetek nyilvántartásába veendő nonprofit szervezeten kívüli valamennyi jogi személyt és külföldi jogalany fióktelepét. A szabadfoglalkozású vagy kereskedőként tevékenykedő természetes személyeknek ugyancsak kérniük kell nyilvántartásba vételüket. 2008. január 1-jéig a vállalkozások köteles voltak kérni a BULSTAT nyilvántartásba 7 napon belül való felvételüket; amelyet követően az felváltotta a cégjegyzéket.
Bejegyzés és törlés a formanyomtatvány benyújtásával kérelmezhető.
A kérelem benyújtható mind a nyilvántartási ügynökség irodáinak ügyfélszolgálatán mind elektronikus úton a BULSTAT portálon keresztül.
Papíralapú kérelem a nyilvántartási ügynökség bármelyik helyi irodájához benyújtható a jogalany székhelyétől függetlenül. A papíralapú kérelmeket az ügynökség irodáiba való beérkezésüket követően beszkennelik, és a BULSTAT számítógépes rendszerében csatolmányként tárolják. A kérelmekhez mellékletként csatolt okiratoknak eredeti okiratoknak, vagy a kérelmező, illetve közjegyző által hitelesített másolatoknak kell lenniük.
Az elektronikus kérelmek a BULSTAT nyilvántartási portálján keresztül bármikor benyújthatók.
A jogállásuktól függően a BULSTAT nyilvántartásba vételüket kérő jogalanyoknak az alábbiakat kell benyújtaniuk:
A nyilvántartás számítógépes rendszerébe történő bejegyzés céljából beérkezett egyes tételekhez (kérelem, bírósági határozat, hiba kijavítása iránti kérelem, szakértők, hitelesítők, ellenőrök kijelölése iránti kérelem stb.) „ééééhhnnóóppmp” (év, hónap, nap, óra, perc, másodperc) formátumú egyedi hivatkozási számot rendelnek.
A bejegyzés vagy a törlés iránti kérelmeket a beérkezés sorrendjében vizsgálja a nyilvántartási tisztviselő. A nyilvántartási tisztviselő a bejegyzés vagy a törlés iránti kérelem tárgyában a kérelem beérkezését követő munkanap végéig meghozza határozatát.
A határozat típusától függően a következő döntések születhetnek:
A nyilvántartásban online az alábbiak szerint lehet keresni:
E lap nemzeti nyelvű változatát az adott tagállam tartja fenn. Az Európai Bizottság szolgálata készíti el a fordításokat a többi nyelvre. Előfordulhat, hogy az eredeti dokumentumon az illetékes tagállami hatóság által végzett változtatásokat a fordítások még nem tükrözik. Az Európai Bizottság nem vállal semmifajta felelősséget az e dokumentumban szereplő vagy abban hivatkozott információk vagy adatok tekintetében. Az ezen oldalért felelős tagállam szerzői jogi szabályait a Jogi nyilatkozatban tekintheti meg.