In Europe, business registers offer a range of services, which may vary from one Member State to another.
However, the core services provided by all registers are to register, examine and store company information, such as information on a company's legal form, its seat, capital and legal representatives, and to make this information available to the public.
To obtain detailed information on registers in Member States as well as Iceland, Lichtenstein and Norway please select one of the flags listed on the right hand side.
This page is maintained by the European Commission. The information on this page does not necessarily reflect the official position of the European Commission. The Commission accepts no responsibility or liability whatsoever with regard to any information or data contained or referred to in this document. Please refer to the legal notice with regard to copyright rules for European pages.
Информация за търговските регистри има така също за държавите от Европейското икономическо пространство, които не са държави — членки на ЕС.
Центърът на регистрите, гр. Brønnøysund, е държавен орган в структурата на Министерството на търговията, промишлеността и рибарството. Регистърът на търговските предприятия е един от 14-те национални регистъра, които се водят от Центъра на регистрите, гр. Brønnøysund.
В Норвегия всички норвежки и чуждестранни търговски предприятия се регистрират в търговския регистър. Регистърът гарантира правна защита и финансов надзор. Центърът представлява важен източник на информация за всеки, който се нуждае от точни данни за участниците в норвежката промишленост.
В Норвежкия регистър на търговските предприятия се предоставя информация за регистрираните предприятия. На уебсайта на Центъра на регистрите, гр. Brønnøysund, имате достъп до основната информация посредством търсачката. Информация от търговския регистър се включва в обявленията, а допълнителна информация и извлечения може да се поръчат от онлайн магазина и чрез Европейския търговски регистър (ЕТР).
В основната информация се включва:
Обявления:
В търговския регистър се обявяват всички значими обстоятелства за дадено дружество. В него се обявява регистрирането на ново дружество, регистрирането на важни промени в дружеството, както и прекратяването или заличаването на дружество. Съхраняването на данни за обявленията в базата данни, която позволява търсене, започва от 1 ноември 1999 г. Версията на обявленията на английски език е въведена през месец август 2006 г.
Допълнителната информация, която може да се поръча срещу заплащане, е под формата на извлечения и удостоверения като:
Целият обем основна информация, до която има достъп чрез нашата търсачка, и информацията от базата данни на обявленията, е безплатна. За някои услуги като извлечения и удостоверения се заплаща такса.
Основната информация за търговските дружества, която се вписва в търговския регистър, е на разположение на уебсайта на Центъра на регистрите, гр. Brønnøysund. В
базата данни на обявленията е възможно да се търси по наименование или идентификационен номер на дружество.
Трети лица могат да се позовават на информацията в регистъра на търговските дружества, тъй като тази информация за даденото дружество правно валидна. Вписаната информация се смята, че е станала известна на третите лица. Това важи както за самата информация, така и за актовете, които представляват основанието за вписване. На практика това означава, че третото лице следва да проверява вписаната информация за дадено дружество преди да развива стопанска дейност с него.
Правилата относно това до каква степен трето лице може да се позовава на информацията, вписана в регистъра на търговските предприятия на Норвегия, се съдържат в Закона за регистриране на търговските предприятия, раздел 10-1. Правилата може да бъдат обобщени накратко с това, че вписаната информация се смята, че е станала известна на третите лица.
По-подробното обяснение е че, при случаи, в които дадена законова разпоредба определя правното положение на третото лице, що се отнася до това дали е знаело или не за дадено обстоятелство, се приема, че информацията, която е вписана в регистъра на търговските дружества, е станала известна на третото лице.
Що се отнася до обстоятелства, за които до регистъра е трябвало да бъде изпратено уведомление за вписване (но такова не е било изпратено), и тези обстоятелства противоречат на вписаната информация, споменатите обстоятелства не могат да се противопоставят на трето лице. Изключение от това правило е ситуацията, в която третото лице е знаело или е трябвало да знае за обстоятелствата. В такъв случай третото лице няма основание да твърди, че може да се позовава на вписаната информация.
Норвежкият регистър на търговските предприятия е създаден през 1988 г. и е поел функциите на почти 100 предишни местни търговски регистъра.
Закон за регистрацията на търговските предприятия на норвежки език
Регистърът на дружествата е подразделение на Дирекция „Вътрешни приходи“ от 2003 г. и управлява публична база данни, съдържаща информация за следните субекти:
Следната информация за горепосочените субекти е предмет на вписване в регистъра, по целесъобразност:
При регистрацията от регистъра се издава единен идентификационен номер на субекта.
Съдържащата се в регистъра на предприятията информация се предоставя на публичните органи, дружествата и физическите лица в съответствие с наредба на министъра за обхвата на информацията и таксите.
Данните за наименованието, адреса, правната форма, кода по ISAT и ДДС номера представляват безплатна информация, която е обществено достъпна на уебсайта на Дирекция „Вътрешни приходи“/ регистъра на дружествата.
За допълнителна информация се заплаща и да се надяваме, че услугата ще бъде на разположение чрез нашия онлайн магазин през 2016 г.
На уебсайта на Дирекция „Вътрешни приходи“ може да се търси информация, която е безплатна. За съжаление информацията е все още само на исландски език. До отварянето на онлайн магазина през следващата година за допълнителна информация следва да се установява връзка със службата по телефон или ел. поща.
До 1980 г. дружествата са регистрирани от местните комисари в цяла Исландия. През 1980 г. е създаден специален регистър дружествата с ограничена отговорност, като идентификационните номера на тези дружества се издават от Исландския статистически институт. Считано от 1997 г., всички търговски дружества, различни от събирателните дружества, се регистрират в Регистъра на предприятията, а от 2014 г., там се извършва регистрация на всички дружества. Така в Исландия вече има само един официален търговски регистър — регистърът на предприятията.
Търговският регистър (Handelsregister) на Лихтенщай се води за цялата държава. Търговският регистър се води от Службата по въпросите на правосъдието (Amt für Justiz) във Вадуц.
Търговският регистър е публичен и се приема за точен. Основната цел е с регистъра да се гарантира правната сигурност на търговията чрез оповестяване на правоотношенията, ръководени от частното право, по-специално обстоятелствата, свързани с физически и юридически лица, които се занимават със стопанска дейност, когато става дума за отговорност и пълномощие за действие.
Търговският регистър съдържа информация за всички регистрирани правни субекти с адрес на управление в Княжество Лихтенщайн, както и за лихтенщайнските поверителни фондове (Treuhänderschaften). Наред със съответните придружаващи документи, информацията включва данни и правоотношения, някои от които се вписват в регистъра задължително по силата на закона, а други се вписват доброволно.
В търговския регистър се подават така също документи за нерегистрирани фондове, както и данни, отнасящи се до фондации (Stiftungen), които не са регистрирани.
За достъп до търговския регистър се заплаща такса.
Частична информация за всички вписани в регистъра правни субекти и друга правна информация може да се намери безплатно в индекса на дружествата в регистъра (Firmenindex) чрез връзката http://www.oera.li/hrweb/ger/firmensuche_afj.htm, а заверено пълно извлечение може да се поръча срещу заплащане чрез същата връзка.
Търговският регистър е публичен, в това число оповестените данни и придружаващите актове.
Индексът на дружествата (Firmenindex) може да се използва за търсене на регистриран правен субект по неговото наименование или търговско име, както и по неговия регистрационен номер.
Съгласно член 3а от Директива 2009/101/ЕО, изменена от Директива 2012/17/ЕС, се изисква държавите членки да предоставят информация, разясняваща разпоредбите от националното право, съгласно които трети лица могат да се позовават на посочените в член 2 актове и данни на дружествата. В Решението на Съвместния комитет на ЕИП от 8 октомври 2013 г. е посочено, че Директива 2012/17/ЕС следва да бъде включена в Споразумението за ЕИП.
Вписаните обстоятелства в търговския регистър се обнародват своевременно и в тяхната цялост от Службата по въпросите на правосъдието в Официален вестник (член 956, параграф 1 от Закона за лицата и дружествата (Personen- und Gesellschaftsrecht, PGR), освен когато в законодателството е предвидено, че се изисква само частично обнародване или обнародване на извлечения). Официалното обнародване в Княжество Лихтенщайн се извършва в електронен Официален вестник (Amtsblatt) (член 16 от Закона за обнародването (Kundmachungsgesetz).
Всяко добросъвестно лице може да се позове на вписаните обстоятелства, измененията и заличаванията в търговския регистър. Съдържанието на вписване, изменение или заличаване може да се противопостави на регистрираното лице, при условие че лицето ги е предоставило по желание (член 948, параграфи 1 и 2 от PGR).
Що се отнася до трети лица, вписването на обстоятелства в търговския регистър поражда действие, считано от деня, следващ деня на обнародване на вписаното обстоятелство, винаги при условието за наличие на правно изискване за обнародване (член 947, параграф 2 от PGR).
Съгласно член 949 от PGR вписването в търговския регистър има силата на оповестяване и след като вписването породи действие по отношение на трети лица, съответното лице няма повече право да се позовава на това, че не е знаело за вписаните обстоятелства. Ако обаче е имало изискване определено обстоятелство да бъде вписано и въпросното обстоятелство не е вписано, то може да се противопостави на трето лице само ако бъде доказано, че третото лице е знаело за него.
Данните в лихтенщайнския търговски регистър първоначално са записвани на каталожни карти. Всички текущи данни, както и голяма част от архивните данни вече са на разположение в електронен вид.
Вписаните обстоятелства в търговския регистър се обнародват в изисквания по закон формат в електронния вестник и трети лица могат да се позовават на тях едва от деня, следващ този, на който са били обнародвани. В случай на несъответствие между вписани данни в регистъра и обнародваната информация, вписаното обстоятелство в регистъра има предимство.
Търговският регистър е публичен, в това число оповестените данни и придружаващите актове. Всеки има достъп до вписванията. Няма ограничения за достъпа до документи в регистъра, касаещи акционерни дружества (Aktiengesellschaften), командитни дружества с акции (Kommanditaktiengesellschaften) и частни дружества с ограничена отговорност (Gesellschaften mit beschränkter Haftung). За достъп до документи на образувания с други правни форми заявителят трябва да докаже законен интерес (член 953 от PGR).
Вписаните обстоятелства в търговския регистър се обнародват своевременно и в тяхната цялост от Службата по въпросите на правосъдието в Официален вестник, освен когато в законодателството е предвидено, че се изисква само частично обнародване или публикуване на извлечения). Всички актове и данни, които по закон трябва да бъдат подадени и обнародвани, се публикуват по един и същ начин (член 956 и сл. от PGR). Обнародваната информация пряко противопоставима на всяко лице, считано от края на деня, на който е обнародвана.
Обявленията за акционерни дружества (Aktiengesellschaften), командитните дружества с акции(Kommanditaktiengesellschaften) и частни дружества с ограничена отговорност (Gesellschaften mit beschränkter Haftung) са под формата на публикувано в Официален вестник позоваване на вписаните обстоятелства и на придружаващите актове и данни. Същото важи и за всеки правен субект, осъществяващ дейност с търговска цел. В останалите случаи обявленията са под формата на препратка към вписаните обстоятелства в регистъра (член 957 от PGR).
Що се отнася до трети лица, вписването в търговския регистър е поражда действие в деня, следващ деня на обнародване на вписването, винаги при условието за наличие на правно изискване за обнародването (член 947, параграф 2 от PGR).
Що се отнася до акционерните дружества (Aktiengesellschaften), командитни дружества с акции (Kommanditaktiengesellschaften) и частни дружества с ограничена отговорност (Gesellschaften mit beschränkter Haftung), обстоятелство, което е вписано и обнародвано, не може да се противопоставя на трето лице, ако то се отнася до законна сделка, осъществена в рамките на петнадесет дни след датата, на която вписването е влязло в сила, и третото лице може да докаже, че не е знаело за него и не е можело да се очаква, че знае за него (член 949, параграф 1, буква а) от PGR).
След като вписването породи действие спрямо трети лица, дадено лице повече не може да възразява на основание, че не е знаело за вписаното обстоятелство (член 949, параграф 1 от PGR).
Вписванията в търговския регистър представляват пълно доказателство за фактите, които удостоверяват, освен ако се докаже, че те са неверни (член 949, параграф 3 от PGR).
В случай на несъответствие между вписването в регистъра и обнародваната информация, вписването в регистъра има предимство, а след това е обнародваната информация, като на последно място е съдържанието на придружаващите актове. В случай на несъответствие между вписани обстоятелства в регистъра и обнародваната информация, добросъвестни трети лица също могат да се позовават на обнародваната информация срещу лицето, за което е извършено вписването (член 959, параграфи 2 и 3 от PGR).
Закон за обнародването (Kundmachungsgesetz) от 17 април 1985 г. (обн. LGBl. 1985 г., бр. 41)
Тази страница се поддържа от Европейската комисия. Информацията на тази страница не отразява задължително официалната позиция на Европейската комисия. Комисията не поема никаква отговорност по отношение на информацията или данните, които се съдържат или са споменати в този документ. За да се запознаете с правилата относно авторското право за страниците на ЕС, моля прочетете правната информация.
Настоящият раздел предоставя кратка информация за търговския регистър на Белгия.
Белгийският регистър на дружествата — Централна база данни за дружествата (ЦБДД) (Banque-Carrefour des Entreprises (BCE) / Kruispunktbank van Ondernemingen (KBO) се води и поддържа от подразделение към Федералната публична служба по икономика. Той беше създаден за опростяване на административното обслужване и осигуряване на способ за единно идентифициране на предприятията. ЦБДД обхваща всички предприятия и по закон те са задължени да се регистрират. Обособените части на предприятията също се вписват в регистъра. Те представляват адресите, на които или от които предприятието осъществява дейността си. ЦБДД съдържа също така връзки към други бази данни. В нея са включени не само предприятията, но и другите юридически лица. Предприятията — физически лица (еднолични търговци), публичните предприятия, а в определени случаи и чуждите предприятия също се включват в тази база данни.
Всеки може да се запознае безплатно с публичните данни за предприятията чрез интернет-страницата за публично търсене („Public Search“).
Тази търсачка дава възможност за търсене на предприятия или обособени части на предприятия чрез използване на различни критерии за търсене. На разположение е и безплатен файл, наречен „Open Data“, който може да бъде използван многократно след регистриране на заинтересованото лице. Предлагат се също и уеб-услугите на функцията „Public Search“, които позволяват интегриране в приложенията на потребителя на голяма част от публично достъпните данни. Тази услуга обаче се заплаща.
Функцията „Public Search“ дава възможност за търсене на данни за всички предприятия, независимост дали те са все още действащи или са прекратили дейността си, дали са юридически лица или еднолични търговци, както и данни за техните обособени части.
За предприятията:
За обособените части на предприятието:
Дружествата са задължени да публикуват определена информация и определени документи. С това се цели да се гарантира противопоставимостта им спрямо трети лица. В Белгия това става чрез публикуване на съответната информация и документи в Държавен вестник (Moniteur belge), а публикуването на годишните счетоводни отчети става чрез Централната служба за счетоводните баланси към Националната банка на Белгия (Centrale des bilans/Balanscentrale). Член 76 от Кодекса за дружествата (Code des sociétés) съдържа разпоредбите относно противопоставимостта на документите и информацията след тяхното публикуване.
Съгласно член 76 от Кодекса за дружествата документите и информацията, чието оповестяване се изисква по закон, са противопоставими на трети лица едва от деня на публикуването им под формата на откъси или чрез упоменаването им в приложенията на Държавен вестник, освен ако дружеството докаже, че третото лице е знаело за тях преди тази дата.
Третите лица могат обаче да се позовават на документи, които не са били публикувани.
При сделки, извършени преди шестнадесетия ден след деня на публикацията, документите не могат да бъдат противопоставени на третите лица, които докажат, че им е било невъзможно да узнаят за тези документи.
В случай на несъответствие между внесения текст и текста, публикуван в приложенията на Държавен вестник, последният не може да бъде противопоставен на трети лица. Третите лица могат обаче да се позовават на него, освен ако дружеството докаже, че те са били запознати с внесения текст.
В случай на несъответствие между документите, които е трябвало да бъдат съставени на официален за държавата език, и техен превод на един или повече официални езици на ЕС, внесен доброволно, доброволно публикуваният превод е непротивопоставим на трети лица. Третите лица могат обаче да се позовават на доброволно публикуваните преводи, освен ако дружеството докаже, че те са били запознати с текста, посочен в член 67, алинея 1, параграф 2 от Кодекса за дружествата, който визира заверените копия на автентични документи, копията или оригиналите на документи с частна заверка на подписа и извлеченията (независимо дали са в електронна или друга форма), които трябва да бъдат внесени в деловодството на търговския съд.
На интернет страницата „Public Search“ на ЦБДД към данните на предприятията е добавена пряка връзка към публикациите в Държавен вестник (Moniteur belge) и към Централната служба за счетоводните баланси към Националната банка на Белгия.
Начин на търсене
Тази връзка ще Ви отведе до интернет страницата за публично търсене — Public Search.
Има четири различни възможности за търсене, разделени чрез табове:
Интернет страницата е достъпна на четири езика — английски, немски, нидерландски и френски.
Обща информация за ЦБДД можете да намерите чрез уебсайта на Федералната публична служба по икономика (раздел „Предприятия и независими професии“ (Entreprises et Indépendants) — рубрика „Централна база данни за дружествата“ (Banque carrefour des Entreprises).
Връзки по темата
Европейски търговски регистър,
Федерална публична служба „Правосъдие“,
Федерална публична служба по икономика, МСП, средни класи и енергетика
Версията на националния език на тази страница се поддържа от съответната държава-членка. Преводите са направени от Европейската комисия. Възможно е евентуални промени, въведени в оригинала от компетентните национални органи, все още да не са отразени в преводите.Европейската комисия не поема каквато и да е отговорност по отношение на информация или данни, които се съдържат или споменават в този документ. Моля, посетете рубриката „Правна информация“, за да видите правилата за авторските права за държвата-членка, отговорна за тази страница.
Настоящият раздел прави преглед на търговските регистри и на регистъра Булстат в България. България предоставя гаранции, че тези регистри съответстват на принципите за публичност, прозрачност и сигурност на информацията.
Българският търговски регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел (ТРРЮЛНЦ) се администрира от Агенцията по вписванията към министъра на правосъдието. В ТРРЮЛНЦ се вписват търговци, клонове на чуждестранни търговци, юридически лица с нестопанска цел и клоновете на чуждестранни юридически лица с нестопанска цел и свързаните с тях обстоятелства, за които е предвидено със закон, че подлежат на вписване.. В ТРРЮЛНЦ цел се обявяват и актове, които се отнасят до търговците, клоновете на чуждестранни търговци, юридическите лица с нестопанска цел и до клоновете на чуждестранни юридически лица с нестопанска цел, за които е предвидено със закон, че подлежат на обявяване.
Търговският регистър и регистърът на юридическите лица с нестопанска цел е обща електронна база данни, съдържаща обстоятелствата, вписани по силата на закон, и актовете, обявени по силата на закон, за търговците и клоновете на чуждестранни търговци, юридическите лица с нестопанска цел и клоновете на чуждестранни юридически лица с нестопанска цел. За търговец и клон на чуждестранен търговец и за юридическо лице с нестопанска цел и клон на чуждестранно юридическо лице с нестопанска цел се води дело в електронна форма. В делото се прилагат заявленията, документите, удостоверяващи вписаните обстоятелства, обявените актове и други документи, които могат да съдържат и лични данни за идентифицирането на лицата, представляващи или управляващи търговеца или юридическото лице с нестопанска цел.
Търговският регистър и регистърът на юридическите лица с нестопанска цел са публични. Всеки има право на свободен и безплатен достъп до базата данни, съставляваща регистрите. Агенцията по вписванията осигурява регистриран достъп до делото на търговеца или на юридическото лице с нестопанска цел, като този достъп може да бъде предоставен в териториалните звена на агенцията след представяне на молба и документ за самоличност. Лицето, поискало достъп по електронен път, следва да се идентифицира чрез електронен подпис или чрез цифров сертификат, издаден от агенцията, а в случаите на служебен достъп - по реда на специална наредба. Агенцията по вписванията осигурява свободен и безплатен достъп до вписаните обстоятелства и обявените актове и чрез системата за взаимно свързване на регистрите.
Търговският регистър е достъпен 24 часа в денонощието на електронен адрес http://www.brra.bg/.
Всеки може да извърши справка за наличието или липсата на вписано обстоятелство или обявен акт в търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел.
На портала на ТРРЮЛНЦ може да се извършват справки по следните критерии:
Създадена е и възможност за предоставяне на базата данни на ТРРЮЛНЦ, след получаването и потребителят може да извършва справки по зададени от него критерии. Таксата за получаване на цялата база данни е 100 лева годишно (Тарифа за държавните такси събирани от АВ), за държавните органи предоставянето на базата данни е безплатно.
Създадена е възможност за издаване на удостоверения, както на гише в АВ, така и по електронен път.(такси се събират съгласно Тарифа за държавните такси събирани от АВ
Създадена е възможност за издаване на преписи от представените документи в регистъра, както на гише така и по електронен път. (такси се събират съгласно Тарифа за държавните такси събирани от АВ).
Република България е възприела принципите, регламентиращи действието на вписването и на заличаването на обстоятелства в търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел и на обявяването на актове относно търговци/ЮЛНЦ, от съответно относимата уредба на ниво ЕС. Уредбата на национално ниво се съдържа в Закона за търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел (ЗТРРЮЛНЦ) и вТърговския закон.
Съгласно разпоредбите на ЗЗТРРЮЛНЦ вписаното обстоятелство се смята, че е станало известно на третите добросъвестни лица от момента на вписването. До изтичането на 15 дни от вписването то не може да се противопостави на трети лица, които докажат, че им е било невъзможно да го узнаят. Третите лица могат да се позовават на подлежащо на вписване обстоятелство, макар вписването още да не е извършено, освен ако в законодателството изрично се предвижда то да породи действие след вписването. В случай, че бъде извършено заличаване на вписване, същото прекратява занапред действието на вписването. Представените в ТРРЮЛНЦ актове се смята, че са станали известни на третите лица от момента, в който са били обявени.
Третите добросъвестни лица могат да се позовават на вписването, както и на обявяването, дори ако вписаното обстоятелство, съответно обявеният акт, не съществува. По отношение на третите добросъвестни лица невписаните в регистъра обстоятелства се смятат несъществуващи.
Реформата в регистърното производство започва на 1 януари 2008 г., когато влиза в сила Законът за търговския регистър и се започва да функционира електронен регистър, в който се вписват търговците и клоновете на чуждестранни търговци Предвидено бе търговците да се пререгистрират в срок до 31 декември 2011г.
От 01.01.2018г. съгласно чл. 17 от Закона за юридическите лица с нестопанска цел, Агенцията по вписванията води регистъра на юридическите лица с нестопанска цел. В § 25, ал. 1 от Преходните и заключителни разпоредби на ЗЮЛНЦ е предвидено, че юридическите лица с нестопанска цел, вписани в регистъра на юридическите лица с нестопанска цел при окръжните съдилища имат възможност да подадат заявление за пререгистрация в Агенция по вписванията в срок до 31 декември 2020г.Двата регистъра са обща електронна база данни.
В резултат на реформата:
Заявления могат да се подават както на гише във всяка служба по регистрация в Агенция по вписванията, така и по електронен път чрез портала на ТРРЮЛНЦ http://www.brra.bg/.
Заявления на хартиен носител могат да се подават във всяка териториална служба на Агенцията по вписванията, независимо от седалището на търговеца. Заявленията на хартиен носител се приемат от службите по регистрация, сканират се и се запазват като приложения към информационната система на ТРРЮЛНЦ. Приложените документи трябва да бъдат оригинал или копие, заверено от заявителя или от нотариус.
Електронни заявления могат да бъдат подавани по всяко време чрез портала на ТРРЮЛНЦ.
Всяка постъпила в информационната система на ТРРЮЛНЦ входяща регистрация (заявление, акт на съда, искане за изправяне на грешка, искане за назначаване на вещи лица, проверители, контрольори и т.н.) притежава уникален входящ номер във формат „ггггммддччммсс” (година, месец, ден, час, минута, секунда). След като заявлението, акта на съда или искането получи уникалния си входящ номер, то изчаква да бъде разпределено на случаен принцип от информационната система на ТРРЮЛНЦ на длъжностно лице по регистрацията (ДЛР) за разглеждане. Подадените заявления за вписване, заличаване и обявяване на актове по чл. 14 се разпределят за разглеждане на длъжностните лица по регистрацията по реда на тяхното постъпване автоматично от информационната система на ТРРЮЛНЦ. Разпределението на съответното поредно заявление или акт на съда се извършва след като длъжностно лице по регистрацията е подписало с електронния си подпис последното, разпределено му заявление и респективно е разпознато като свободно от информационната система.
Съгласно чл. 19, ал. 2 от ЗТРРЮЛНЦ длъжностното лице по регистрацията се произнася по заявленията за вписване и за заличаване и по заявленията за обявяване на актове незабавно след изтичане на три работни дни от постъпването им в регистрите, освен ако със закон е предвидено друго.. Заявленията за вписване на първоначална регистрация на търговци се разглеждат до края на следващия работен ден от постъпването им в търговския регистър, като произнасянето се извършва незабавно след разглеждане на заявлението, освен в случаите по чл. 22, ал. 5 от ЗТРРЮЛНЦ, когато е дадено указание. Заявленията за обявяване на годишните финансови отчети и доклади, когато това се изисква по закон, се разглеждат по реда на постъпването им отделно от другите заявления.
В зависимост от вида произнасяне, резултатът би могъл да бъде както следва:
Българският регистър БУЛСТАТ съдържа информация относно:
Физическите и юридическите лица и други правни образувания, които действат на територията на Република България в качеството си на доверителни собственици на тръстове, попечителски фондове и други подобни чуждестранни правни образувания, учредени и съществуващи съобразно правото на юрисдикциите, допускащи такива форми на доверителна собственост.
Информацията в регистър БУЛСТАТ регистърът е публична в частта й, въведена от представените документи за данните по чл. 7, ал. 1, т. 1-7 и т. 19 и ал. 9 от Закона за регистър БУЛСТАТ. Всеки може да извършва справка за наличието или липсата на вписано обстоятелство.
Регистър БУЛСТАТ се изгражда на базата на регистъра на стопанските субекти ЕКПОУ (РСС ЕКПОУ), поддържан в Националния статистически институт (НСИ), в съответствие с чл. 6, т. 7 от Закона за статистиката. С постановление 206 от 30.10.1995 г. на Министерски съвет е утвърден Правилник за изграждането на регистъра. От 1 януари 1996 година в Република България започва да функционира Единен държавен регистър на стопанските субекти „БУЛСТАТ“. С Решение 379 на Министерски съвет от 30.07.1998 идентификационният код от Единния държавен регистър на стопанските субекти бе утвърден като Единен идентификационен код (ЕИК) за всички юридически и други единици(субекти), извършващи дейност на територията на страната. На 17.06.1999г. Народното събрание приема Закона за статистиката. Този закон определи начина за създаване, фунциониране и използване на Единния регистър за идентифициране на стопанските субекти, осъществяващи дейност на територията на Република България, наричан регистър БУЛСТАТ. Регистър БУЛСТАТ се изгражда като основен административен регистър в страната. През 2000 г. данните са предоставени чрез интернет страницата на регистъра.
От 11.08.2005 г. Регистър БУЛСТАТ се поема от Агенция по вписванията. В него се вписват всички юридически лица и клоновете на чуждестранни лица, които не се търговци и не са юридически лица с нестопанска цел по смисъла на ЗЮЛНЦ, подлежащи на вписване в търговския регистър, съответно в регистъра на юридическите лица с нестопанска цел. На вписване подлежат и лицата със свободни професии, както и тези, които се занимават със занаятчийска дейност. До 1 януари 2008 г. търговците бяха задължени в 7-дневен срок да се регистрират в Булстат, след това тази дейност се пое от търговския регистър.
Вписване и заличаване се извършват въз основа на заявление по образец.
Заявления могат да се подават както на гише във всяка служба по регистрация в Агенция по вписванията, така и по електронен път чрез портала на регистър БУЛСТАТ http://www.bulstat.bg/.
Заявления на хартиен носител могат да се подават във всяка териториална служба на Агенцията по вписванията, независимо от седалището на субекта. Заявленията на хартиен носител се приемат от службите по регистрация, сканират се и се запазват като приложения към информационната система на регистър БУЛСТАТ. Приложените документи трябва да бъдат оригинал или копие, заверено от заявителя или от нотариус.
Електронни заявления могат да бъдат подавани по всяко време чрез портала на регистър БУЛСТАТ.
За регистрация в регистър БУЛСТАТ лицата, съобразно своя статут представят:
Всяка постъпила в информационната система на регистъра входяща регистрация (заявление или искане за изправяне на грешка) притежава уникален входящ номер във формат „ггггммддччммсс” (година, месец, ден, час, минута, секунда).
Заявленията и исканията за вписване и заличаване се разглеждат от служител по регистрация по реда на постъпването им. Служителят по регистрация се произнася по заявленията и исканията за вписване и заличаване до края на следващия работен ден от постъпването им.
В зависимост от вида произнасяне, резултатът би могъл да бъде както следва:
Онлайн справката може да се извършва по:
Версията на националния език на тази страница се поддържа от съответната държава-членка. Преводите са направени от Европейската комисия. Възможно е евентуални промени, въведени в оригинала от компетентните национални органи, все още да не са отразени в преводите.Европейската комисия не поема каквато и да е отговорност по отношение на информация или данни, които се съдържат или споменават в този документ. Моля, посетете рубриката „Правна информация“, за да видите правилата за авторските права за държвата-членка, отговорна за тази страница.
Настоящият раздел съдържа обща информация за Публичния регистър на Чешката република. Регистърът на сдруженията, Търговският регистър, Регистърът на фондациите, Регистърът на институциите, Регистърът на сдруженията на съсобственици и Регистърът на сдруженията с общественополезна цел са част от Публичния регистър.
В Публичния регистър се вписва установената по закон информация, свързана с частноправните юридически лица. Общите разпоредби, които уреждат публичните регистри, се съдържат в член 120 от Закон № 89/2012 (Гражданския кодекс). По-подробните разпоредби, които уреждат Публичния регистър, воден от съдилища, се съдържат в Закон № 304/2013 за публичните регистри на юридическите и физическите лица. Част от Публичния регистър е документното хранилище (в което се съхраняват установените по закон документи, напр. дружествените договори, уставите, счетоводните отчети и т.н.).
Публичният регистър се води от търговския съд. Публичният регистър се поддържа от Министерството на правосъдието.
В Публичния регистър се вписват следните субекти:
В Закон № 304/2013 за публичните регистри на юридическите и физическите лица е предвидено каква информация се вписва в Публичния регистър. Основната информация, която се вписва, е главно: наименованието или търговското наименование, адресът на седалището, стопанската дейност, правната форма, идентификационният номер, имената и адресът или търговското наименование и адресът на седалището на лицето, което е представителният орган по устав.
Публичния регистър се води в електронна форма. Публичният достъп до него е безплатен чрез уебпортала https://www.justice.cz/ и/или направо на страницата за търсене на Публичния регистър
https://or.justice.cz/ias/ui/rejstrik. Публичният регистър е с отворен достъп за всички. Всеки може да прави справка в него и да получи копия или извлечения от него.
Чешкият Публичен регистър разполага с модерен инструмент за търсене на информация онлайн. В Регистъра може да се търси по наименование на субекта или по идентификационен номер.
Търговският съд оповестява вписванията, измененията и заличаванията в Публичния регистър, както и подадените документи, включително тези, които са в електронна форма, във възможно най-кратък срок след вписването или подаването им. Данните, вписани в Публичния регистър, и документите, подадени в документното хранилище се оповестяват по начин, позволяващ достъп от разстояние. Търговският съд оповестява въпросните данни и дава възможност за получаване на официално заверено електронно копие. Така полученият документ е подписан по електронен път чрез система за квалифицирано удостоверение от съответния търговски съд и се предлага безплатно на уебсайта на Министерството на правосъдието: Министерство на правосъдието. При поискване, търговският съд издава заверено вярно с оригинала, пълно или частично копие от вписването или от документите, подадени в документното хранилище, или удостоверение, потвърждаващо, че определени данни не са в Публичния регистър, освен ако заявителят изрично поиска незаверено копие. Търговският съд издава само хартиени копия от данните, вписани в Публичния регистър, и от документите, подадени в документното хранилище, преди 1 януари 1997 г., освен ако записите на тези факти или документи вече се съхранява в електронна форма.
Лицето, за което се отнася вписването, няма право да възрази, че вписването не отговаря на действителността, за да го противопостави на лице, което действа законно и добросъвестно въз основа на вписването.
Регистрирано лице може да оспори по отношение на трети лица данните и съдържанието на документ, чието публикуване се изисква по закон, само от датата на първоначалното публикуване, освен ако може да докаже, че те са били предварително известни на третите лица. Регистрираното лице обаче не може да се позовава на такива данни и съдържание на документ в случай на действия, извършени преди шестнадесетия ден след публикуването, ако третото лице докаже, че не е могло да знае за тях.
Третите лица винаги могат да разчитат на непубликувани данни и съдържание на документ, освен ако това не ги прави нищожни.
Ако съдържанието на вписването в Публичния регистър е в нарушение на императивна законова разпоредба и ако не съществуват друга възможност за получаване на обезщетение, търговският съд приканва регистрираното лице да получи обезщетение. В случай на юридическо лице, което не е получило обезщетение в определения срок, съдът може служебно да издаде решение за ликвидация, ако подобна мярка е в интерес на защитата на третите лица.
Ако съществува несъответствие между текста на вписване в Публичния регистър на чешки и на чужд език или между документите, съхранявани в хранилището на чешки език, и доброволно депозиран превод на тези документи на чужд език, съгласно член 74, алинея 1 от Закона за публичните регистри на юридическите и физическите лица текстът на документа, публикуван или депозирани в хранилището на чужд език, не е противопоставим на трети лица. Трето лице може да се позовава на текста на документ, публикуван или депозиран в хранилището на чужд език, освен ако регистрираното лице докаже, че третото лице е познавало текста на вписването или съдържанието на документа, депозиран на чешки език.
Версията на националния език на тази страница се поддържа от съответната държава-членка. Преводите са направени от Европейската комисия. Възможно е евентуални промени, въведени в оригинала от компетентните национални органи, все още да не са отразени в преводите.Европейската комисия не поема каквато и да е отговорност по отношение на информация или данни, които се съдържат или споменават в този документ. Моля, посетете рубриката „Правна информация“, за да видите правилата за авторските права за държвата-членка, отговорна за тази страница.
Датският орган по въпросите на предприятията е създаден на 1 януари 2012 г.
Датският орган по въпросите на предприятията има приблизително 700 служители. Преди това задачите на Датския орган по въпросите на предприятията бяха изпълнявани от Агенцията за търговията и дружествата [Erhvervs- og Selvskabsstyrelsen], Органът по въпросите на предприятията и строителството [Erhvervs- og Byggestyrelsen] и Агенцията за ИТ и далекосъобщения [IT- og Telestyrelsen].
Датският орган по въпросите на предприятията е част от Министерството на търговията и растежа на Дания [Erhvervs- og Vækstministeriet].
На уебсайта erhvervsstyrelsen.dk съдържа информация за всички области на дейност на органа, в това число търговския регистър на Дания на следния адрес: CVR.dk.
Уебсайтът CVR.dk е централизиран входен пункт за информация и данни за всички предприятия в Дания. Може да се намери информация както за самото предприятие (което се нарича още „юридическо лице“), така и за неговите производствени звена, независимо за какъв тип предприятие става въпрос.
За някои видове предприятия, по-специално акционерните дружества и дружествата с ограничена отговорност, се публикува по-подробна информация: счетоводни отчети, обстоятелства и сведения за предприятието и лицата, които го управляват.
Дания също е член на Европейския търговски регистър (ЕТР). Лицата, които не говорят датски език, могат да посетят Европейския търговски регистър (ЕТР), за да търсят информация за датски предприятия на своя собствен език. ЕТР съдържа информация за почти всички държави в Европа.
Безплатно може да се получи основната информация — данни и обстоятелства за дружествата, пълни сведения за дружествата и записите от централния търговски регистър [CVR-udskrifter]. Останалата фирмена информация може да бъде получена срещу заплащане, като например счетоводни отчети. Следните данни са на разположение безплатно за всички лица:
Информация за домашен адрес на неограничено отговорен съдружник, когато този адрес е различен от адреса на дружеството, се оповестява при поискване.
В „Място на стопанска дейност“ се дава информация за свързаните производствени звена, като се посочват следните данни за тях:
Данните и обстоятелствата за дружеството обхващат:
Пълните сведения за дружеството обхващат всички данни и обстоятелства за дружеството плюс:
Краткият списък показва дяловите участия на дадено лице.
В разширения списък се изброяват всички лица, които имат дялови участия в дадено дружество.
Базата данни позволява търсенето на данни, структурирани по определени критерии.
Информацията за ползване може да бъде поръчана чрез базата данни, независимо от това дали става дума за информация за едно единствено дружество или за участието на дадено лице в дружества или за списък с дружества в рамките на даден географски район или някой отрасъл. Посредством базата данни всяко лице може да генерира извлечение или списък дори по собствени критерии. Тази процедура е проста и не отнема много време.
Групови извлечения се предлагат от централния търговски регистър. С груповите извлечения се осигурява лесен достъп до извлечение от централния търговски регистър посредством списък с номера от централния търговски регистър или номера на производствени звена. Възможно е също така да се генерират и единични извлечения.
В член 14 от Закона за дружествата, с който в датското дружествено право се транспонира член 3 от Първата директива в областта на дружественото право, е описано до каква степен може да се разчита на записите. Член 14 от Закона за дружествата гласи:
„Приема се, че обстоятелствата стават известни на трети лица с публикуването им в ИТ системата на Датския орган по въпросите на предприятията. Първото изречение обаче не се отнася до операции, извършени преди изтичане на 16 дни от оповестяването, при условие че се докаже, че третото лице не е можело да знае за оповестените обстоятелства.
Обстоятелствата, които подлежат на регистриране и оповестяване, не могат да породят действие спрямо трети лица преди да бъдат публикувани в ИТ системата на Датския орган по въпросите на предприятията, освен ако се докаже, че третите лица са знаели за тях. Не съществуват пречки трети лица да се позовават на обстоятелства, които все още не са публикувани.“
Заявителят носи отговорност за точността на представената информация. Вж. член 8 от Наредбата за уведомленията [anmeldelsesbekendtgørelsen] и член 15, параграф 2 от Закона за дружествата. Заявителят може да носи наказателна отговорност, ако заявлението не е направено законосъобразно или ако представената информация е неточна.
Датският орган по въпросите на предприятията не проверява истинността на предоставената информация, а регистрира информацията, както му е предоставена. Това е така, независимо дали става дума за ръчно регистриране или за самостоятелно регистриране посредством уебсайта virk.dk.
Датският орган по въпросите на предприятията може да носи отговорност за вреди, причинени от използване на предоставена информация или документи, съдържащи неточности, дължащи се на организацията на работа, като например грешка при обработването.
Датски орган по въпросите на предприятията
Версията на националния език на тази страница се поддържа от съответната държава-членка. Преводите са направени от Европейската комисия. Възможно е евентуални промени, въведени в оригинала от компетентните национални органи, все още да не са отразени в преводите.Европейската комисия не поема каквато и да е отговорност по отношение на информация или данни, които се съдържат или споменават в този документ. Моля, посетете рубриката „Правна информация“, за да видите правилата за авторските права за държвата-членка, отговорна за тази страница.
Настоящият раздел на портала предоставя обща информация за Регистъра на предприятията (Unternehmensregister) на Германия.
Порталът на германския Търговски регистър (Handelsregister) се поддържа от Министерството на правосъдието на федерална провинция Северен Рейн-Вестфалия от името на другите германски федерални провинции (Länder). Порталът предоставя централизиран достъп до всички местни германски регистри на търговските дружества, на кооперациите и на сдруженията и до обявленията, които се публикуват в регистрите.
Повече информация на английски, френски, италиански, нидерландски, полски, испански и турски език може да се намери на портала на Търговския регистър, въпреки че същинската информация в регистъра е основно на немски език.
Допълнителна информация за несъстоятелността, счетоводните/финансовите отчети и капиталовите пазари може да се намери на уебсайта на германския Регистър на предприятията. Тази платформа е преведена на английски, френски, италиански и испански език, въпреки че същинската информация в регистъра е основно на немски език (част от информацията за капиталовите пазари е достъпна на английски и на други езици). Освен това германският Регистър на предприятията е свързан с Портала на Търговския регистър, като е възможно да се извършва търсене на данни и в двата регистъра.
Вписването в германския Регистър на предприятията е безплатно. Търсенето на фирми и извършването на справки в обявленията и данните за собствениците на предприятията също са безплатни. За всяка заявка на информация, свързана с конкретно дело в регистъра (напр. актуално извлечение, хронологическо извлечение, историческо извлечение или документната структура на фирмено дело), се събира такса от 4,50 EUR (за разпечатка на извлечение) или 1,50 EUR (за документната структура на фирмено дело).
В зависимост от наличната информация, на портала на Търговския регистър има две функции за търсене (
обикновено търсене и
разширено търсене). Уебсайтът на
германския Регистър на предприятията също има функция за търсене.
В член 15 от германския Търговски кодекс (Handelsgesetzbuch) се съдържат националните разпоредби, които предвиждат, че третите лица могат да се позовават на актовете и данните, изброени в член 2 от Директива 2009/101/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 16 септември 2009 г. за координиране на гаранциите, които държавите членки изискват от дружествата по смисъла на член 48, втора алинея от Договора, за защита на интересите на членовете и на трети лица с цел тези гаранции да станат равностойни (ОВ L 258, 1.10.2009 г., стр. 11), в съответствие с член 3, параграфи 5, 6 и 7 от тази директива.
Съгласно член 15: Дружеството може да противопостави на трето лице само фактите, които са били предварително вписани и обявени, или тези, които вече са били известни на третото лице (член 15, параграф 1 от германския Търговски кодекс). Фактите, които са били правилно вписани и обявени, са противопоставими на трети лица. Това не се отнася за правните действия, които са извършени в срок от петнадесет дни от обявяването на фактите, доколкото третото лице може да докаже, че фактите не са му били известни и не е трябвало да му бъдат известни (член 15, параграф 2 от германския Търговски кодекс).
Ако факт, който е трябвало да бъде вписан, е бил неправилно обявен, третото лице може да противопостави обявения факт на лицето, от чието име е трябвало да бъде вписан фактът, освен ако третото лице е знаело за грешката (член 15, параграф 3 от германския Търговски кодекс).
Цялата информация от регистъра от 2007 г. насам е достъпна в електронен формат.
Портал на германския Търговски регистър
Версията на националния език на тази страница се поддържа от съответната държава-членка. Преводите са направени от Европейската комисия. Възможно е евентуални промени, въведени в оригинала от компетентните национални органи, все още да не са отразени в преводите.Европейската комисия не поема каквато и да е отговорност по отношение на информация или данни, които се съдържат или споменават в този документ. Моля, посетете рубриката „Правна информация“, за да видите правилата за авторските права за държвата-членка, отговорна за тази страница.
Настоящата страница ви предоставя информация за търговския регистър и регистъра на сдруженията с нестопанска цел и фондациите на Естония.
Търговският регистър и регистърът на сдруженията с нестопанска цел и фондациите се поддържат от отдела по вписванията на Окръжния съд на Тарту. Регистрите се водят от съдилищата, за да се гарантира независимостта и юридическия експертен опит на длъжностното лице по вписванията. Регистрите имат голяма правна сила и тяхната цел е да гарантират правната сигурност. Вписването в търговския регистър е противопоставимо на трети лица, освен ако третото лице е знаело или е трябвало да знае, че вписването не е достоверно. Вписването не важи по отношение на сделки, които са сключени в петнадесетдневен срок след вписването, ако третото лице докаже, че не е знаело и не е трябвало да знае за съдържанието на вписването. Добросъвестните трети лица могат да разчитат на истинността на вписванията в регистъра, например при сключването на договор да предположат, че лицето, вписано в регистъра като член на управителния съвет, разполага с правомощия да подписва дружеството.
Някои правни обстоятелства са валидни само ако са вписани в регистъра: например правомощията да подписва дружеството на член на управителния съвет могат да бъдат ограничени в устава или в договореност, сключена с члена на управителния съвет, но само ограниченията, вписани в регистъра, са противопоставими на трети лица.
Някои важни обстоятелства пораждат действие от момента, в който бъдат вписани в регистъра: например увеличението на дружествения капитал поражда действие от момента на вписването му в търговския регистър, а не от момента на вземане на решението за увеличение на дружествения капитал, нито пък от момента на плащане на вноските. Същото се отнася и за учредяването на юридическо лице, изменението на неговия устав или сливането, разделянето и преобразуването му.
Регистрите се водят в електронен формат.
Отделът по вписванията на Окръжния съд на Тарту поддържа търговският регистър на самостоятелно заетите лица, търговските дружества (акционерни дружества, дружества с ограничена отговорност, събирателни дружества, командитни дружества, търговски кооперации, европейски дружества (Societas Europaea), европейски кооперативни дружества (Societas Cooperativa Europaea) и европейски групи за териториално сътрудничество) и клоновете на чуждестранни търговски дружества със седалище в Естония.
В регистъра на сдруженията с нестопанска цел и фондациите се съдържа информация относно сдруженията с нестопанска цел и фондациите (счита се, че сдруженията с нестопанска цел включват и сдруженията на собственици в етажна собственост, жилищно-строителните кооперации и други сдружения с нестопанска цел, както и политическите партии, професионалните съюзи, църквите, конгрегациите, сдруженията на конгрегации и манастирите) със седалище в Естония.
Търговският регистър и регистърът на сдруженията с нестопанска цел и фондациите съдържат за всяко самостоятелно заето лице, юридическо лице и клон на чуждестранно търговско дружество:
Фирмените и публичните дела съдържат документите, които юридическо лице, самостоятелно заето лице или клон на чуждестранно търговско дружество е подало до длъжностното лице по вписванията по реда на закона, например учредителния акт или устава и други публично вписани документи. Съдебните решения, жалбите срещу съдебни решения, кореспонденцията и другите документи, които не се съхраняват във фирмените или публичните дела, се пазят в регистърното дело.
В регистърния фиш на юридическо лице, самостоятелно заето лице или клон на чуждестранно търговско дружество се вписва следната информация:
Регистърните производства са охранителни граждански производства, които се разглеждат по писмен ред. Вписванията в регистрите се извършват въз основа на заявление за вписване или решение на съда, или на други предвидени по закон основания. Заявленията за вписване трябва да са подписани с електронен подпис или да бъдат нотариално заверени.
Вписванията в търговския регистър и в регистъра на сдруженията с нестопанска цел и фондациите са публични. Всеки има право да извършва справка в регистърните фишове и в документите във фирмените или публичните дела, както и да получава копия от тях. Справки в регистърните дела могат се извършват от компетентните държавни органи, съдилищата в рамките на съдебните производства и всяко друго лице, което има правен интерес.
Централната база данни на търговския регистър и на регистъра на сдруженията с нестопанска цел и фондациите се поддържа от Центъра за регистри и информационни системи. Центърът предлага и следните услуги:
Електронният търговски регистър е услуга, предоставяна въз основа на базата данни на отдела по вписванията на Окръжния съд на Тарту, която отразява информацията в реално време за всички юридически лица, самостоятелно заети лица и клонове на чуждестранни търговски дружества, вписани в Естония. Електронният търговски регистър позволява:
Допълнителна информация относно Електронния търговски регистър може да се намери на уебсайта на Центъра за регистри и информационни системи.
Порталът за вписване на търговските дружества е виртуално пространство, което позволява на физическите и юридическите лица сами да подават документи в отделите по вписванията на окръжните съдилища. През портала могат да се подават заявления за вписване на нови търговски дружества, за изменение на вече вписаните данни, за ликвидиране на търговски дружества и за заличаването им от регистъра. През портала могат да се изготвят и подават и годишните отчети. Естонските, финландските, португалските и белгийските граждани могат да влизат в портала, като удостоверят своята самоличност с помощта на лична карта. Естонските и литовските граждани могат да влизат в портала, като използват услугата „Mobile-ID“. В портала е възможно да се влезе също и чрез банковите интернет връзки на началната страница. Порталът за вписване на търговските дружества се намира на уебсайта на Центъра за регистри и информационни системи.
Европейският търговски регистър (EBR) е уеб-базирана система за справки, която предоставя официална информация за европейските търговски дружества. Справки могат да се правят на следния уебсайт.
Данните от регистъра могат да се получат в отделите по вписванията,
онлайн и в
нотариалните кантори. Достъпът до данните в търговския регистър и в регистъра на сдруженията с нестопанска цел и фондациите и до документите във фирмените дела е безплатен в отделите по вписванията на съдилищата.
Не се събират такси за онлайн справки за юридически лица, самостоятелно заети лица и клонове на чуждестранни търговски дружества, нито за информация относно съдебни производства или достъп до данните от регистърните фишове. Събират се обаче такси за всички други справки, в това число за достъп до хронологическите данни от регистърните фишове и до годишните отчети, уставите и други документи. Когато за дадена информация се събира такса, плащането се извършва веднага с банков превод по интернет. Абонатите, които могат да ползват разширени параметри за търсене, плащат въз основа на месечни фактури. Размерът на таксите за използване на компютърните данни от търговския регистър се определят с наредба на министъра на правосъдието.
За справки във вписаните в търговския регистър данни и документите във фирмените дела в нотариалните кантори се събира такса. Таксите са уредени в Закона за нотариалните такси.
Справки в търговския регистър и в регистъра на сдруженията с нестопанска цел и фондациите могат да се правят чрез Електронния търговски регистър на уебсайта на Центъра за регистри и информационни системи.
На настоящата страница е обяснено как е уредено в Естония използването на данните и документите, съдържащи се в търговския регистър.
Отделът по вписванията на Окръжния съд на Тарту поддържа търговския регистър. В търговския регистър се вписват самостоятелно заетите лица, клоновете на чуждестранни търговски дружества и търговските дружества (акционерни дружества, дружества с ограничена отговорност, събирателни дружества, командитни дружества, търговски кооперации, европейски дружества (Societas Europaea), европейски кооперативни дружества (Societas Cooperativa Europaea) и европейски групи за териториално сътрудничество). Електронният регистър има голяма правна сила и неговата цел е да гарантира правната сигурност. Търговският регистър се води на естонски език.
Вписването в търговския регистър е противопоставимо на трети лица, освен ако третото лице е знаело или е трябвало да знае, че вписването не е достоверно. Вписването не важи по отношение на сделки, които са сключени в петнадесетдневен срок след вписването, ако третото лице докаже, че не е знаело и не е трябвало да знае за съдържанието на вписването. Добросъвестните трети лица могат да разчитат на истинността на вписванията в регистъра, например при сключването на договор да предположат, че лицето, вписано в регистъра като член на управителния съвет, разполага с правомощия да подписва дружеството.
Някои правни обстоятелства са валидни само ако са вписани в регистъра: например правомощията да подписва дружеството на член на управителния съвет могат да бъдат ограничени в устава или в договореност, сключена с члена на управителния съвет, но само ограниченията, вписани в регистъра, са противопоставими на трети лица.
Някои важни обстоятелства пораждат действие от момента, в който бъдат вписани в регистъра: например увеличението на дружествения капитал поражда действие от момента на вписването му в търговския регистър, а не от момента на вземане на решението за увеличение на дружествения капитал, нито пък от момента на плащане на вноските. Същото се отнася и за учредяването на юридическо лице, изменението на неговия устав или сливането, разделянето и преобразуването му.
Търговският регистър съдържа за всяко самостоятелно заето лице, юридическо лице и клон на чуждестранно търговско дружество:
Фирменото дело съдържа документите, които търговско дружество, самостоятелно заето лице или клон на чуждестранно търговско дружество е подало до длъжностното лице по вписванията по реда на закона, например учредителния акт или устава и други публично вписани документи. Съдебните решения, жалбите срещу съдебни решения, кореспонденцията и другите документи, които не се съхраняват във фирменото дело, се пазят в регистърното дело.
Документите на чужд език се подават до длъжностното лице по вписванията, заедно с превода им на естонски език, удостоверен от заклет преводач или нотариус, или превода им на естонски език с нотариално заверен подпис на преводача. Предприятията не могат да се позовават на превод, който се различава от оригиналния документ. Трето лице може да се позове на превода на документ, подаден до длъжностното лице по вписванията, освен ако предприятието докаже, че третото лице е знаело за неточността на превода.
Вписванията в търговския регистър са публични. Всеки има право на достъп до информацията, съдържаща се в картотеката на регистрите, и до документите във фирмените дела, както и да получава копия от тях. Справки в регистърните дела могат се извършват от компетентните държавни органи, съдилищата в рамките на съдебните производства и всяко друго лице, което има правен интерес.
Извършването на справки в документите на делото и получаването на копия от тях може да стане чрез отдела по вписванията, електронния търговски регистър или нотариус.
Търговският регистър на Естония съдържа информация от 1 септември 1995 г. досега. Всички данни редовно се актуализират.
Европейски търговски регистър (EBR)
Версията на националния език на тази страница се поддържа от съответната държава-членка. Преводите са направени от Европейската комисия. Възможно е евентуални промени, въведени в оригинала от компетентните национални органи, все още да не са отразени в преводите.Европейската комисия не поема каквато и да е отговорност по отношение на информация или данни, които се съдържат или споменават в този документ. Моля, посетете рубриката „Правна информация“, за да видите правилата за авторските права за държвата-членка, отговорна за тази страница.
Настоящият раздел предоставя кратка информация за търговския регистър на Ирландия.
В Дружествения регистър (Register of Companies) се вписват определени документи, които се съхраняват и поддържат от Службата за регистрация на дружествата (Companies Registration Office) в съответствие със задълженията за заявяване на обстоятелства за вписване, произтичащи от законите за дружествата (Companies Acts) от 1963—2012 г. В Регистъра се съдържа основна информация за дружествата, като например:
Всички документи, подадени от дружествата в съответствие със Закона за дружествата, са публично достъпни. Фирмените дела могат да бъдат закупени. В тях се съдържа извлечение от информацията в Регистъра, включително отговорните ръководители на дружеството, тежестите и списък на подадените документи.
Да, достъпът до основната информация за дружествата е безплатен. За получаването на друга информация обаче се заплаща.
Търсенето може да бъде направено по номер на дружеството/фирмата или по наименование. Съществуват четири възможности за търсене по наименование:
Търсенето по наименование може да бъде стеснено чрез включване на данни за адреса.
Службата за регистрация на дружествата е централното хранилище за публичната законова информация за дружествата в Ирландия. Законът за дружествата от 2014 г. и свързаното с него законодателство са правното основание, въз основа на което дружествата са длъжни да предоставят информация на Службата за регистрация на дружествата за вписване и публикуване.
Информацията, която се съдържа в Дружествения регистър, се предоставя на Службата за регистрация на дружествата от трети лица по силата на законово задължение, включително на задължението да не се предоставя съзнателно или поради небрежност невярна информация на тази служба. Службата за регистрация на дружествата не може и не гарантира за точността на информацията, която ѝ е била предоставена от трети лица.
Във връзка с представянето на някои документи и данни съществува законово изискване направилото изявлението лице да подпише официална декларация, че то счита, че необходимите данни и документи са били надлежно подадени. В съответствие със Закона за официалните декларации (Statutory Declarations Act) от 1938 г., изменен, лице, което съзнателно прави невярна или подвеждаща официална декларация, подлежи на наказателно преследване и на наказание с глоба или с лишаване от свобода, или и с двете.
Освен това, съгласно член 876 от Закона за дружествата от 2014 г., съзнателното или поради небрежност предоставяне на невярна информация на Службата за регистрация на дружествата чрез официални формуляри се счита за престъпление.
За всички дружества, които са в нормална ситуация, електронните данни в Регистъра са пълни.
Версията на националния език на тази страница се поддържа от съответната държава-членка. Преводите са направени от Европейската комисия. Възможно е евентуални промени, въведени в оригинала от компетентните национални органи, все още да не са отразени в преводите.Европейската комисия не поема каквато и да е отговорност по отношение на информация или данни, които се съдържат или споменават в този документ. Моля, посетете рубриката „Правна информация“, за да видите правилата за авторските права за държвата-членка, отговорна за тази страница.
Търговският регистър в Гърция се нарича Общ електронен търговски регистър (Γενικό Εμπορικό Μητρώο, Γ.Ε.ΜΗ. — ОЕТР). Той е уреден със Закон № 3419/2005 (Държавен вестник, серия I, бр. 297/06-12-2005). В него се вписват всички обстоятелства и се подават документите за персоналните и капиталовите търговски дружества. Уебсайтът на Общия електронен търговски регистър е Националният бюлетин за търговска информация. Лицата или сдруженията на лица, посочени в член 1, параграф 1 от Закон № 3419/2005, трябва да бъдат вписани в Регистъра.
По-общо, на уебсайта можете да търсите вписаната информация за следните видове дружества:
а. Физически лица, които са търговци и имат място на стопанска дейност или на установяване или които извършват търговска дейност чрез основно или вторично място на установяване в Гърция.
б. Сдружения на лица, които извършват търговска дейност чрез основно или вторично място на установяване в Гърция, и всички търговски дружества, при условие че са създадени в съответствие с гръцкото право — събирателни дружества, командитни дружества (прости или с акции), граждански кооперации (които включват взаимозастрахователни сдружения и кредитни кооперации), акционерни дружества, дружества с ограничена отговорност и физически лица, които имат задължение за оповестяване в Националния бюлетин съгласно член 39 от Президентски указ от 27.11/14.12.1926.
в. Европейски обединения по икономически интереси, предвидени в Регламент (ЕИО) № 2137/85 (ОВ L 199, поправка в ОВ L 247), със седалище в Гърция.
г. Европейски дружества, предвидени в Регламент (ЕО) № 2157/2001 (ОВ L 294) със седалище в Гърция.
д. Европейски кооперативни дружества, предвидени в Регламент (ЕО) № 1435/2003 (ОВ L 207) със седалище в Гърция.
е. Лицата, посочени по-горе, чието основно място на дейност или седалище се намира в Гърция, трябва също да впишат всички свои клонове в Гърция.
ж. Чуждестранни дружества по член 1 от Директива 68/151/ЕИО (ОВ L 65), изменена с член 1 от Директива 2003/58/ЕО (ОВ L 221), чието седалище се намира в държава — членка на ЕС, трябва да впишат клоновете или представителствата си в Гърция.
з. Чуждестранни дружества, установени в държава извън ЕС, чиято правна форма е сходна с тази на чуждестранните дружества по буква ж) по-горе, трябва да впишат клоновете или представителствата си в Гърция.
и. Други физически или юридически лица или сдружения на лица, чието основно място на дейност или седалище се намира в чужбина и които не попадат в букви ж) и з), трябва да впишат всички клонове или представителства, чрез които извършват търговска дейност в Гърция.
й. Смесени предприятия.
к. Гражданските дружества по член 784 от Гражданския кодекс.
л. Физически или юридически лица или сдружения на лица, които извършват или възнамеряват да извършват стопанска или професионална дейност, без да са длъжни да станат търговци, за да упражняват тази дейност.
Във фирменото дело на всеки вписан субект се съдържа следната информация:
а. Номерът по ОЕТР на дружеството, клона или представителството.
б. Службата или отделът на ОЕТР, извършил първоначалното вписване или последващото вписване и пълното име на отговорното длъжностно лице.
в. Референтният номер на молбата за вписване и регистрационния код.
г. Елементите на решението на компетентните органи или служби, които издават разрешение за извършване на определена търговска дейност или професия или разрешение за установяване или пускане в действие на предприятие или клон, ако съгласно действащото законодателство е необходимо такова разрешение за учредяване на дружество или за започване на търговска дейност.
д. Съдебните решения за обявяване на дружеството в несъстоятелност или за започване на помирително производство или на друго универсално производство за удовлетворяване на кредиторите. Фирменото дело съдържа също пълното име, пълните имена на родителите, номера на личната карта или на паспорта, датата и мястото на раждане, гражданството и домашния адрес на ликвидаторите, законовите администратори, комисарите и синдиците на дружеството.
е. Елементите на съдебните решения, с които се прекратяват, спират или отменят правните положения, посочени в буква д) по-горе.
ж. Информацията, която трябва да се публикува съгласно законодателството в областта на несъстоятелността.
з. Елементите на висящите молби за обявяване в несъстоятелност или за започване на помирително производство или на друго универсално производство за удовлетворяване на кредиторите.
и. Броят на клоновете или представителствата на дружеството в Гърция и адресът и номерът по ОЕТР на всяко от тях.
й. Номерът, адресът и координатите за връзка на клоновете или представителствата на дружеството в чужбина.
а) учредителният акт или уставът;
б) измененията на учредителния акт или на устава, които включват удължаване на срока на съществуване на дружеството, както и след всяко последващо изменение на учредителния акт или на устава — пълният текст с измененията към съответната дата;
в) назначаването, прекратяването на функциите и личните данни на лицата, които в качеството си на орган, предвиден по закон, или на членове на такъв орган:
аа) са упълномощени да представляват дружеството в отношенията с трети лица. Ако това се отнася за повече от едно лице, в съответното фирмено дело трябва да се посочва дали тези лица могат да действат поотделно или трябва да действат заедно;
бб) представляват дружеството пред съда;
вв) участват в управлението, надзора или контрола на дружеството;
г) най-малко веднъж годишно — размерът на записания капитал, когато учредителният акт или уставът предвиждат уставен капитал, освен ако за увеличението на записания капитал е нужно изменение на устава;
д) счетоводните документи за всяка финансова година, които подлежат на публикуване по силата на Директиви 78/660/ЕИО (ОВ L 222, 14.8.1978 г.), 83/349/ЕИО (ОВ L 193, 18.7.1983 г.), 86/635/ЕИО (ОВ L 372, 31.12.1986 г.) и 91/674/ЕИО (ОВ L 374, 31.12.1991 г.);
е) всяка промяна на седалището;
ж) прекратяването на дружеството;
з) всяко обявяване на недействителност на дружеството по съдебен ред;
и) назначаването и личните данни на ликвидаторите;
й) приключване на процедурата по ликвидация и заличаването от Регистъра.
а) адресът на клона;
б) предметът на дейност на клона;
в) регистърът на държавата членка, в който се съхранява фирменото дело на дружеството, и регистрационният номер на дружеството в този регистър;
г) наименованието и правната форма на дружеството, и наименованието на клона, ако се различава от наименованието на дружеството;
д) назначаването, прекратяването на функциите и личните данни на лицата, упълномощени да представляват дружеството в отношенията с трети лица и в съдебните производства:
аа) ако се считат за управителен орган на дружеството по закон или за членове на такъв орган в съответствие с данните, които се оповестяват от дружеството по силата на член 2, параграф 1 от Директива 2009/101/ЕО (ОВ L 258, 1.10.2009 г.);
бб) като постоянни представители на дружеството за дейността на клона, с означаване на обхвата на правомощията им;
е) прекратяването на дружеството, назначаването на ликвидатори и техните лични данни и правомощия и приключването на ликвидацията, включително посочване на съответното вписване в регистъра на държавата членка, производството за обявяване в несъстоятелност, конкордат или всяко аналогично производство, в което участва дружеството;
ж) счетоводните документи на дружеството, съставени, проверени и оповестени в съответствие с правото на държавата членка, приложимо към дружеството съгласно Директиви 78/660/ЕИО (ОВ L 222, 14.8.1978 г.), 83/349/ЕИО (ОВ L 193, 18.7.1983 г.) и 84/253/ЕИО (ОВ l 126, 12.5.1984 г., стр. 20);
з) затварянето на клона.
Можете да търсите всички търговски данни на уебсайта на Общия електронен търговски регистър, като използвате само един от следните видове информация, свързана с дружеството:
Всички граждани имат достъп до фирменото дело на дружество в Регистъра безплатно. Те могат също така да съхраняват в цифров формат на собствено електронно устройство и да разпечатат или по друг начин да възпроизведат всеки документ, информация или известие, оповестени на уебсайта на Регистъра, от Регистъра или от лицата, които са длъжни да направят това. Ако гражданин желае да получи официално (автентично) удостоверение или копия от документи или данни, вписани във фирменото дело в Регистъра на дадено дружество, той може да се запише безплатно на
отдел „Външни отношения“ на Регистъра.
За да бъдат получени официални удостоверения или копия от документи и данни, трябва да се плати такса чрез съответния формуляр за подаване на молби по електронен път. Удостоверенията или копията от съответните документи или данни се предоставят по два начина: по електронен път чрез приложението на отдел „Външни отношения“ на Регистъра или по пощата чрез изпращане на информацията на адреса на получателя навсякъде по света.
Автентичността на съответните официални удостоверения или копия се проверява чрез гръцкия Общ електронен търговски регистър.
Ако заинтересованото лице попълни референтния номер на удостоверението или копието, номера по ОЕТР на дружеството и отдела на Регистъра, издал документа, текстът на документа ще се появи.
Може да се разчита на документите, изброени във фирмените дела, тъй като Регистърът е единственото място за оповестяването на търговски данни и представлява „държавния[...] вестник, определен“ за целите на публикуването на търговска информация по смисъла на член 3, параграф 5 от Директива 2009/101/ЕО. Общият електронен търговски регистър е свързан с регистрите на другите държави членки, посочени в това законодателство (националните регистри), чрез централизиран набор от инструменти на информационните технологии (европейската централна платформа) като част от системата за взаимно свързване на регистрите по Директива 2012/17/ЕС. Документите и данните се вписват в Общия електронен търговски регистър след проверка от служителите на Регистъра на тяхната законосъобразност, точност, яснота и пълнота и на това дали всички необходими такси, предвидени в действащото законодателство, са били платени. Ако тази проверка не разкрие нищо, което да възпрепятства вписването, отговорният отдел на Регистъра вписва съответната информация за предприятието в Регистъра. Ако молбата, приложените документи или някой от удостоверителните документи не отговарят на условията на закона или не са точни и пълни, отговорният отдел на Регистъра призовава заинтересованото лице, в писмен вид, по факс или по електронната поща, да направи необходимите разяснения, поправки или допълнения към молбата, придружаващата документация или приложените документи в срок от пет работни дни. Срокът може да бъде удължен до един месец, ако това се налага от обстоятелствата и вида информация, която трябва да бъде вписана. Този вид срок удължава всеки друг законоустановен срок за вписване на информацията. Ако не бъде получен отговор в петдневния срок или в евентуално удължения срок или ако заинтересованото лице подаде информация, която не отговаря на законовите изисквания или която не е точна и пълна, молбата за вписване се отхвърля с мотивирано решение на отдела, а съответни такси за вписване се задържат в полза на Регистъра. За събирателните дружества и командитните дружества (прости или с акции), акционерните дружества, дружествата с ограничена отговорност, гражданските кооперации, европейските обединения по икономически интереси, предвидени в Регламент (ЕИО) № 2137/85 (ОВ L 199, поправка в ОВ L 247), със седалище в Гърция, европейските дружества, предвидени в Регламент (ЕО) № 2157/2001 (ОВ L 294), със седалище в Гърция, европейските кооперативни дружества, предвидени от Регламент (ЕО) № 1435/2003 (ОВ L 207), със седалище в Гърция, и гражданските дружества по член 784 от Гражданския кодекс вписването на обстоятелствата, декларациите, документите и друга информация в Общия електронен търговски регистър има следните правни последици:
а. Юридическите лица от посочените по-горе видове, които са в процес на учредяване, придобиват правосубектност.
б. При спазване на специалните разпоредби на действащото законодателство, уреждащи преобразуването на дружествата, предприятията, които вписват преобразуване, ще бъдат преобразувани съответно в акционерни дружества, дружества с ограничена отговорност, граждански кооперации, европейски обединения по икономически интереси, европейски дружества и европейски кооперативни дружества.
в. Учредителният акт или уставът на предприятието се изменя.
г. Сливането или разделянето настъпва в момента на вписването и преди заличаването от Регистъра на дружеството, което е погълнато или се разделя.
д. Предприятието се прекратява след решение на съдружниците/акционерите или издаването на съответния административен акт.
е. Предприятието се възобновява.
Накрая, съгласно изричната разпоредба на параграф 4 от Закон № 3419/2005 съответните вписвания в Регистъра се считат за законосъобразни и правилни.
Уебсайтът на Общия електронен търговски регистър е „държавният вестник, определен“ за целта на публикуването по смисъла на член 3, параграф 5 от Директива 2009/101/ЕО от 16 септември 2009 г. (ОВ L 258). Общият указател на наименованията на дружествата, фирмените дела и цялата друга информация, необходима за публичното ползване на Регистъра, са публикувани на уебсайта на Регистъра. Всички граждани имат достъп до Регистъра безплатно. Те могат също така да съхраняват в цифров формат на собствено електронно устройство и да разпечатат или по друг начин да възпроизведат всеки документ, информация или известие, оповестени на уебсайта на ОЕТР, от отдел на Регистъра или от лицата, които са длъжни да направят това.
Като част от системата за взаимно свързване на регистрите Общият електронен търговски регистър: а) разменя информация по електронната поща с други национални регистри и аа) получава информация за данните, които се съхраняват в друг национален регистър относно дружествата, чието седалище се намира в една държава — членка на ЕС, а клоновете — в друга държава — членка на ЕС, и бб) предоставя информация за данните, посочени в член 6, параграфи 2a и 2b от Закон № 3419/2005, за дружествата, чието седалище или клонове се намират в Гърция, както е посочено в параграф 1, буква g) от същия закон; и б) отговаря на въпросите, зададени от отделните потребители до единна европейска електронна точка за достъп на системата за взаимно свързване на регистрите (портала) по отношение на информацията по буква а), точка бб).
Дирекция „Дружества и ОЕТР“ на генерална дирекция „Пазари“ (към Генералния секретариат за търговията и защитата на потребителите на Министерството на икономиката, развитието и туризма) е компетентна да отговаря на въпросите, зададени чрез европейския електронен портал, във връзка с документите и информацията, посочени в член 6, параграфи 2a и 2b от Закон № 3419/2005, за дружествата, чиито акции се котират на Атинската фондова борса, банките и клоновете на банки в държавите — членки на ЕС, и трети държави, акционерните застрахователни дружества и клоновете на застрахователни дружества в държавите — членки на ЕС, и трети държави, акционерните инвестиционни дружества, акционерните дружества за управление на взаимни фондове, акционерните дружества за управление на взаимни фондове за недвижими имоти, акционерните инвестиционни фондове за недвижими имоти, акционерните дружества за управление на активи и пасиви, акционерните инвестиционни предприятия и спортните (футболни и баскетболни) акционерни дружества.
Освен това, във всяка търговска камара в Гърция има създаден отдел на ОЕТР, който е компетентен, наред с другото, да отговаря на въпросите, зададени чрез европейския електронен портал във връзка с документите и информацията, посочени в член 6, параграфи 2a и 2b от Закон № 3419/2005, за всички правни форми на дружества, различни от посочените по-горе.
Важна бележка: Предоставената по-горе информация дава само обща представа, чиято цел е да информира заинтересованите страни за взаимовръзката между Търговския регистър на Гърция и другите национални регистри на държавите — членки на ЕС. По-подробна информация относно правната уредба може да бъде намерена на уебсайта на Общия електронен търговски регистър.
Електронно оповестяване в Общия електронен търговски регистър
Записване на физическите лица за услугите на Общия електронен търговски регистър
Записване на предприятията за услугите на Общия електронен търговски регистър
Законодателство във връзка с Общия електронен търговски регистър
Циркулярни писма за електронните услуги на Общия електронен търговски регистър и
Циркулярно писмо за Общия електронен търговски регистър
Версията на националния език на тази страница се поддържа от съответната държава-членка. Преводите са направени от Европейската комисия. Възможно е евентуални промени, въведени в оригинала от компетентните национални органи, все още да не са отразени в преводите.Европейската комисия не поема каквато и да е отговорност по отношение на информация или данни, които се съдържат или споменават в този документ. Моля, посетете рубриката „Правна информация“, за да видите правилата за авторските права за държвата-членка, отговорна за тази страница.
Длъжностните лица по регистрацията в Испания водят следните регистри:
Разяснения във връзка с регистрите за собствеността, а също и съответните линкове към тях можете да намерите в портала за електронно правосъдие (Е-Justice), и по-точно — в раздела, посветен на регистрите за собствеността.
Настоящата страница съдържа:
Правна и икономическа сигурност.
По-долу са представени по-важните особености на испанската система на Търговския регистър.
Търговският регистър е основният правен инструмент за официална търговска регистрация. Той има ключова роля за икономическото развитие, като средство за намаляване на разходите по сделките.
Вписванията в регистъра се правят след извършена вътрешна проверка: проверка на законосъобразността и достоверността на съдържанието на актовете и сключените от дружеството договори и на правосубектността и легитимността на сключилите ги.
В резултат на извършваната от регистъра проверка споменатите по-горе вписвания имат значими юридически последици:
По този начин се предотвратяват високи разходи по сделките както за дружествата, така и за гражданите и публичната администрация, тъй като те разполагат с достатъчно и надеждна информация за субектите, с които възнамеряват да встъпят в договорни отношения, а също и за тяхното правно и икономическо състояние.
Водещият принцип е, че за да бъде извършено вписване в Търговския регистър е необходимо удостоверяване от орган или лице, упражняващо публични функции. Документите могат да бъдат удостоверени от нотариус, съда или административен орган. Вписването на обстоятелства по силата на частни документи е възможно единствено в изрично предвидените от закона и от наредбата за Търговския регистър случаи. Примери за възможни вписвания по силата на частни документи са: регистрацията на едноличен предприемач, който не се занимава с корабна индустрия; назначаването, прекратяването на правомощията, встъпването в правомощия и подаването на оставка на администратори, ликвидатори и одитори.
Производството протича въз основа на подадена молба. Това означава, че, с някои изключения, то започва по инициатива на лицето, което е заинтересовано от вписването.
Достъпът до Търговския регистър в Испания не е безплатен.
В Тарифата на длъжностните лица по търговската регистрация и
Правилника за Търговския регистър са определени разходите за вписване и обявяване.
Разходите за вписване зависят от различни фактори, като информация за тях следва да се черпи непосредствено от Тарифата на длъжностните лица по търговската регистрация.
Разходите за обявяване варират от 1,20 евро до 24 евро, като информация за тях може да се намери непосредствено от Тарифата на длъжностните лица по търговската регистрация или на интернет страницата на
Сдружението на длъжностните лица по регистрацията в Испания.
Търговският регистър е публичен, като длъжностните лица по търговската регистрация носят отговорност за обработката на съдържанието на вписванията в регистъра за професионални цели.
Понятие: обикновената справка от регистъра има чисто информативна стойност и не е меродавна за достоверността на съдържанието на вписването. Тя съдържа всичките или част от данните, съдържащи се в съответното вписване.
Как може да бъде получена: съществуват два начина за заявяване и, съответно, получаване на справка:
Понятие: удостоверенията са пълни или частични копия, преписи или дубликати на съдържанието на вписаната в регистъра информация, които, след професионалната им обработка от длъжностното лице по регистрацията, представляват единственото средство за надеждно удостоверяване на истинността на съдържанието на вписванията в Търговския регистър. Длъжностните лица по регистрацията могат също така да заверяват документите, архивирани или депозирани в регистъра.
Как може да бъде получено: удостоверения могат да бъдат получавани само въз основа на писмено заявление (на хартиен носител), То може да бъде подадено лично, по пощата, по факс или чрез аналогичен способ. Възможно е също така да бъде поискано и получено електронно удостоверение, с електронния подпис на длъжностното лице по регистрацията.
За повече информация посетете раздела „Полезни връзки“ в края на настоящото изложение. Процедурата е съвсем проста и е достатъчно да следвате указанията на посочената по-долу интернет страница:
На тази страница е предвидена възможност за плащане с кредитна карта, в случай че не сте регистриран потребител или не притежавате предварително признат от Сдружението на длъжностните лица по регистрацията сертификат:
Тази страница ви позволява да изберете една от следните възможности: Имотен регистър, Търговски регистър, Регистър на движимата собственост и Регистър на общите договорни условия. Вие следва да изберете: „Обявления в Търговския регистър“.
Всеки има достъп до интерактивната търговска информация, която се предоставя в реално време от Сдружението на длъжностните лица по регистрацията на посочената по-горе страница. Някои от данните за дружествата, в това число и точното съдържание на депозираните от тях годишни финансови отчети, могат да бъдат получени веднага — 24 часа в денонощието и 365 дни в годината — въз основа на поискване. Информацията, получена от регистрираните документи на дружеството, е актуализирана и достоверна.
С Директива 2012/17/ЕС за взаимното свързване на централните, търговските и дружествените регистри в Директива 2009/101/ЕО беше добавен член 3а, с който се въвежда изискване държавите членки да предоставят актуална информация, с която се поясняват разпоредбите от националното право, според които трети лица могат да се позовават на данните и всеки от видовете актове по член 2, в съответствие с член 3, параграфи 5, 6 и 7. По-конкретно, държавите членки трябва да предоставят тази информация за публикуване на европейския портал за електронно правосъдие в съответствие с правилата и техническите изисквания на портала. Въпросната информация се отнася до начина, по който в отделните правни системи могат да се отправят молби за справка с данните, посочени в член 2 от Директивата, и е свързана с възможността актовете, вписани в Регистъра, да бъдат противопоставяни на трети лица.
Данните, посочени в член 2 от Директивата, се обявяват в испанския Търговски регистър, който се ръководи от следните принципи: лично дело, публично удостоверяване, законност, легитимност, достоверност, противопоставимост, последователност при прехвърлянето на дялове и обявяване.
Съгласно член 19 от Закон 14/2013 и 13-та Допълнителна разпоредба към него относно помощта за предприемачите и тяхната интернационализация Търговският регистър се поддържа в електронен формат, като това става посредством единна ИТ система и в предвидената от закона форма.
Обявяването на данните от Търговския регистър се осигурява чрез издаването на удостоверения или справки.
Удостоверението, издавано от длъжностното лице по регистрацията, е единственият начин да се удостовери достоверността на вписаните в регистъра обстоятелства; то е предмет на член 23, алинея 1 от Търговския кодекс и на членове 12 и 77 от Правилника за Търговския регистър.
Обикновената справка, отнасяща се за всички или само за някои от данните, фигуриращи в регистъра, е уредена в членове 12 и 78 от Правилника за Търговския регистър.
Справки в регистъра могат да се правят и на компютър, съгласно предвиденото в член 79 от посочения Правилник.
Съгласно член 23, алинея 4 от Търговския кодекс и член 80 от Правилника за Търговския регистър разпоредбите относно обявяването, съдържащи се в законодателството относно ипотеките, също се прилагат, и по-специално членове 221, 222, 222а, 227 и 248 от Закона за ипотеките, в които се предвижда възможност за обявяване на данните чрез електронни средства. Член 110, алинея 1 от Закон 24/2001 се отнася до обявяването на данни от длъжностното лице по регистрацията чрез използване на електронен подпис и се прилага и спрямо търговските регистри, като част от въвеждането на електронни, ИТ и телематични технологии (членове 106 — 115).
Съгласно член 379 от Правилника за Търговския регистър целта на Централния търговски регистър е да организира, води и обявява, единствено с информативна цел, данните, получавани от търговските регистри, да съхранява и обявява наименованията на структурите и юридическите лица, да публикува Държавен вестник на Търговския регистър, да води Регистъра на дружествата и структурите, които са преместили седалището си в чужбина без да губят испанската си националност, и да съобщава информацията, посочена в член 14 от Регламент (ЕО) № 2157/2001. Съгласно член 23 от Търговския кодекс и член 382 от Правилника за Търговския регистър Централният търговски регистър може да издава справки, но не може да издава други удостоверения, освен удостоверения за наименованията на регистрираните дружества.
Обявяването може да бъде поискано по пощата, по факс или по друг сходен начин.
На интернет страницата на Длъжностните лица по регистрацията можете да поискате информация за регистрираните образувания като използвате инструмента за търсене (Fichero Localizador de Entidades Inscritas).
В член 9 от Правилника за Търговския регистър, уреждащ противопоставимостта, се предвижда следното: „1. Подлежащите на вписване документи са противопоставими на трети добросъвестни лица само след като бъдат оповестени в Държавен вестник на Търговския регистър. Това правило не влияе на действието, присъщо на самото вписване. 2. При сделки, сключени до 15 дни след оповестяването, вписаните и оповестени документи не са противопоставими на третите лица, ако те докажат, че не са можели да узнаят за тях. 3. Когато има разлики между съдържанието на оповестяването и съдържанието на вписването в регистъра, добросъвестните трети лица могат да се позовават на публикацията, ако тя е благоприятна за тях. Лицето, отговорно за разликата, е длъжно да обезщети увредената страна. 4. Третото лице се счита за добросъвестно до доказване, че то е знаело за съществуването на подлежащ на вписване документ, който не е бил вписан, за вписан документ, който не е бил оповестен, или за разлики между съдържанието на оповестените данни и съдържанието на вписаното в регистъра.“
Можете да намерите допълнителна информация за:
Действащата нормативна уредба на Търговския регистър в Испания се предшества от:
Общите норми са въведени още с Търговския кодекс от 22 август 1885 г. Разпоредбите относно Търговския регистър, предвидени в този кодекс, са били изменяни по различни поводи, като за последен път това бе направено със Закон 19/1989 от 25 юли 1989 г.
Търговският регистър е публична служба със свои структурни подразделения във всички столици на провинции и в други градове, предвидени в съответната нормативна уредба; работата в тези подразделения се извършва от едно или повече длъжностни лица по търговската регистрация и те са на пряко подчинение на Министерството на правосъдието, и по-специално — на Генерална дирекция „Регистри и нотариални услуги“.
Длъжностното лице по регистрацията е професионален юрист на държавна служба: той класифицира и проверява на своя отговорност законосъобразността на всички документи, които трябва да бъдат вписани в регистъра.
Във всяка столица на съществуващите провинции в Испания има по един Търговски регистър. Освен това съществуват търговски регистри в градовете Ceuta, Melilla, Ibiza, Mahón, Arrecife, Puerto del Rosario, Santa Cruz de la Palma, San Sebastián de la Gomera, Valverde и Santiago de Compostela. Съществува и единен Централен търговски регистър, който се занимава с фирмените наименования на търговските дружества и субекти.
Дружествата придобиват юридическа правосубектност с вписването им в съответния Търговски регистър по местонахождението на седалището, което означава, че вписването им в регистъра има задължителен и конститутивен характер.
Правна и икономическа сигурност.
Регистърът на движимата собственост има за предмет вписването на правото на собственост и на другите вещни права върху движими вещи, които могат да бъдат идентифицирани чрез тяхното вписване.
Движимите вещи в тесния смисъл на думата: моторни превозни средства, потребителски стоки, машини за промишлеността, промишлени помещения, инвентар, земеделско оборудване и добитък, както и останалите, предвидени в закона.
Някои нематериални активи или права, които могат да бъдат вписани: индустриална и интелектуална собственост, права на филмово разпространение, административни лицензии и кредити в най-общия смисъл на думата.
Правото на собственост, запорите, възбраните, забраната за разпореждане, залозите върху движими вещи, особените залози и други активи, които могат да бъдат вписани или регистрирани в съответствие със закона.
Това е държавен регистър, който е на подчинение на Министерството на правосъдието. Той е правен, а не просто административен регистър. Като цяло, функционира на доброволен принцип. Вписването е факултативно, но се насърчава, поради положителния ефект от него. Не съществуват формални изисквания: договорите обикновено се вписват като частни документи, но също и като официални образци. Същевременно съществува и система на одобрение, според която преди вписването длъжностното лице по регистрацията проверява законосъобразността на описанието, названието и вписвания акт.
Регистърът се води на хартиен и на електронен носител.
По силата на Кралски декрет 1828/1999 Регистърът на движимата собственост е структуриран в 6 раздела:
Не. Приложимите такси са регламентирани в Наредбата от 20 юли 1999 г., в чийто член 36 са посочени сумите, които следва да се заплащат в зависимост от стойността на вписвания обект:
По отношение на залозите върху движими вещи и особените залози се прилага Тарифата на Регистъра на собствеността, поради което са приложими предвидените в нея такси (за целта направете справка в раздела за Регистъра за собствеността).
Що се отнася до съдържащата се в регистъра информация, за всяка справка се начислява такса от 3 евро, а за всяко удостоверение — от 6 до 24 евро.
Към тази сума се добавя и приложимата към съответния момент ставка на ДДС.
За повече информация посетете раздела „Полезни връзки“ в края на настоящото изложение. Процедурата е съвсем проста и е достатъчно да следвате указанията на посочената по-долу интернет страница:
След това натиснете: „Достъп до електронния регистър“ (Acceso Registro Electrónico). На следващата страница е предвидена възможност за плащане с кредитна карта, в случай че не сте регистриран потребител или не притежавате предварително признат от Сдружението на длъжностните лица по регистрацията сертификат:
Тази страница ви позволява да изберете една от следните възможности: Имотен регистър, Търговски регистър, Регистър на движимата собственост и Регистър на общите договорни условия. Вие следва да изберете: „Публичен регистър на движимата собственост“.
Този регистър защитава интересите на потребителите и ползвателите, които влизат в договорни отношения с физическо или юридическо лице, което ползва общи договорни условия. Той позволява да се постигне по-голяма сигурност при частноправните сделки, и осигурява необходимите средства за предотвратяване на евентуални правни спорове.
Регистърът на общите договорни условия има за задача постигането на следните цели:
Под общи договорни условия се разбират онези договорни клаузи, които са едностранно съставени от една от страните по договора (т.нар. „стандартни клаузи“), за да бъдат използвани в множество договори. В крайна сметка, това са условия, които не са били предмет на индивидуално договаряне. Не е необходимо те да са неравноправни.
На практика, въпреки предвидените улеснения за ползване на системата, не всички общи условия, съставляващи неразделна част от договорите, към които се присъединяват нови потребители/ползватели, биват депозирани в този регистър. Депозирането става на доброволен принцип, с изключение на определени сектори на договаряне, които могат да бъдат определени от правителството.
Когато общите условия са депозирани, честа практика е при сключването на последващи договори, в които същите са включени, лицето, депозирало общите условия да се позовава на обстоятелството, че те са депозирани в Регистъра на общите договорни условия. Така, вместо да ги възпроизвежда в бъдещи договори, последните съдържат само позоваване на факта, че общите условия са депозирани в Регистъра на общите договорни условия. Много ползватели, които са подписали договор, съдържащ общи договорни условия, не знаят с какви точно условия са обвързани, поради което за тях може да бъде от жизненоважно значение да знаят какви са били условията по договора, какви задължения произтичат от него за тях, как могат да се освободят от тези задължения на по-късен етап, и съответно какви ще бъдат последиците от това.
Тук става дума за окончателни съдебни решения в полза на жалбоподателя, постановени по дела, заведени от частни лица (в рамките на индивидуален иск) или от организация на потребители, представляваща интересите на голям брой засегнати лица (в рамките на колективен иск).
С факта на вписването си окончателното съдебно решение произвежда действие по отношение на други производства, имащи за предмет идентични клаузи.
Счита се, че с едно-единствено съдебно решение, произнесено досежно противоправния характер на определени клаузи, може да се намери решение по хиляди рекламации, така че ако впоследствие бъдат използвани клаузи, идентични с клаузи, които вече са обявени за противоправни, няма да се налага да се стига до съд, при условие че в спора е замесена същата страна, която първоначално е съставила въпросните клаузи. Оттук произтича и значението на публикуването на подобни съдебни решения в този регистър.
Преобладаващо правният характер на този регистър произтича от правните последици, които следват от вписването на съдебната декларация за нищожност на дадена неравноправна клауза. Вписването на определена клауза като неравноправна произвежда действие спрямо трети лица. Регистърът предвижда, че в случаите, в които има вписано окончателно съдебно решение за нищожност, а обявените за нищожни в резултат на индивидуален или колективен иск клаузи продължават да се използват, длъжностното лице по регистрацията може да вземе под внимание продължаващото използване на тези клаузи, като сведе този факт до знанието на Министерството на правосъдието.
Регистърът на общите договорни условия е създаден със Закона за общите условия от 1998 г., който възлага функциите по поддържането му на длъжностните лица по регистрацията на собствеността и по търговската регистрация. Понастоящем той е част от Регистъра на движимата собственост.
Регистърът на общите договорни условия съставлява един от разделите на Регистъра на движимата собственост. Справки в регистъра могат да се правят, като се следват връзките в края на тази страница.
Да.
За повече информация посетете раздела „Полезни връзки“ по-долу. Процедурата е съвсем проста и е достатъчно да следвате указанията на посочената по-долу интернет страница:
Версията на националния език на тази страница се поддържа от съответната държава-членка. Преводите са направени от Европейската комисия. Възможно е евентуални промени, въведени в оригинала от компетентните национални органи, все още да не са отразени в преводите.Европейската комисия не поема каквато и да е отговорност по отношение на информация или данни, които се съдържат или споменават в този документ. Моля, посетете рубриката „Правна информация“, за да видите правилата за авторските права за държвата-членка, отговорна за тази страница.
Тази страница предоставя информация за възможностите да направите справка в търговските регистри на Франция.
Местните търговски и дружествени регистри се водят от секретарите на търговските съдилища и на гражданските съдилища с търговска компетентност (районните съдилища в департаментите Долен Рейн, Горен Рейн и Мозел и смесените търговски съдилища в отвъдморските региони и департаменти). Вписаната в тези регистри информация се контролира. Секретарите трябва да проверяват дали обявените обстоятелства съответстват на законовите и подзаконовите разпоредби, на удостоверителните документи и актовете, подадени в приложение, и са съвместими, в случай на молба за изменение или заличаване, с актуалното състояние на фирменото дело. Те проверяват също така дали учредяването и промените в устава на търговските дружества съответстват на законовите и подзаконовите разпоредби, които ги уреждат.
Извлечението Kbis, издадено от секретаря на съда, представлява истинска „лична карта“, гражданско състояние на всяко дружество, регистрирано в Търговския и дружествен регистър. Този документ обединява всички сведения, които дружеството трябва да декларира, и при необходимост съдържа всички вписвания, направени от секретаря, отговарящ за воденето на този регистър. Това извлечение Kbis удостоверява за правосубектността на дружеството и предоставя достоверна информация. Това е единственият официален документ, доказващ самоличността и адреса на регистрираното лице (физическо или юридическо), неговата дейност, неговите ръководни, административни, управленски и надзорни органи, както и наличието на производство по несъстоятелност, образувано срещу него. Единствено официалният документ, издаден и подписан от секретаря на съда, удостоверява достоверността на информацията, вписана от дружеството в Търговския и дружествен регистър.
Националният търговски и дружествен регистър се води от Националния институт по индустриална собственост (INPI), който централизира документите, представляващи оригинали от търговските и дружествените регистри, водени във всеки съдебен секретариат.
Тези регистри съдържат цялата информация, свързана с търговците и дружествата. Те дават достъп до всички вписвания и документи, съдържащи се в търговските и дружествените регистри.
Уебсайтът Infogreffe дава централизиран достъп до информацията от Търговския и дружествен регистър. Тази услуга се предлага на френски и на английски език.
На уебсайта на Националния институт по индустриална собственост, по наименованието на дружеството и номера SIREN, може да се получи копие от документ, подаден в Националния търговски и дружествен регистър, или копие от цялото фирмено дело в Националния търговски и дружествен регистър.
Потребителите на уебсайта Infogreffe разполагат с безплатен достъп до определени данни относно регистрираните в него предприятия, но по-голямата част от информацията, съдържаща се в базата данни, може да се получи само срещу заплащане.
Получаването на документи или на пълното фирмено дело от Националния институт по индустриална собственост, което може да стане по пощата или чрез електронна покупка на уебсайта на Националния институт по индустриална собственост, се заплаща.
Уебсайтът Infogreffe позволява да търсите дружество по:
Национален институт по индустриална собственост (INPI)
Национален съвет на секретарите в търговските съдилища (CNGTC)
Версията на националния език на тази страница се поддържа от съответната държава-членка. Преводите са направени от Европейската комисия. Възможно е евентуални промени, въведени в оригинала от компетентните национални органи, все още да не са отразени в преводите.Европейската комисия не поема каквато и да е отговорност по отношение на информация или данни, които се съдържат или споменават в този документ. Моля, посетете рубриката „Правна информация“, за да видите правилата за авторските права за държвата-членка, отговорна за тази страница.
В Република Хърватия съдебният регистър се води от търговските съдилища (trgovački sudovi).
Съдебният регистър е публична книга, съдържаща данни и актове за юридическите лица, които по закон подлежат на вписване в регистъра. Всеки съд, който извършва регистрация, отговаря за истинността на своите записи в регистъра. В регистъра се вписват: публичните търговски дружества (javna trgovačka društva), командитните дружества (komanditna društva), обединенията по икономически интереси (gospodarska interesna udruženja), акционерните дружества (dionička društva), дружествата с ограничена отговорност (društva s ograničenom odgovornošću), едноличните търговци (trgovci pojedinci), европейските дружества (ЕД), европейските обединения по икономически интереси (ЕОИИ), европейските кооперативни дружества (ЕКД), институциите (ustanove), институционалните общности (zajednice ustanova), кооперациите (zadruge), съюзите на кооперации (savezi zadruga), кредитните съюзи (kreditne unije), обикновени дружества с ограничена отговорност (jednostavna društva s ograničenom odgovornošću (j.d.o.o.)) и други лица, които подлежат на регистрация по закон. Дъщерните предприятия се вписват в регистъра, ако това се изисква по закон.
Регистърът не съдържа данни за занаятчии и асоциации.
Без да е необходимо да се доказва какъвто и да било законен интерес, всяко лице има право да преглежда информацията, вписана в главната книга, актовете, на които се основава вписването, и други актове и информация, които се съхраняват в делото с актовете (освен актовете, за които принципът за публично оповестяване не се отнася според закона). Всяко лице може да поиска също така извлечение, заверено копие или препис на актове и данни, които се съхраняват в делото с актове.
Основните законодателни актове, уреждащи учредяването на юридически лица, които подлежат на регистрация, и вписването им в регистъра, са: Законът за съдебния регистър (Zakon o sudskom registru) (наричан по-долу „ZSR“), Законът за търговските дружества (Zakon o trgovačkim društvima) (наричан по-долу „ZTD“) и Правилникът относно методиката за вписване в съдебния регистър (Pravilnik o načinu upisa u sudski registar). Въз основа на тези закони в регистъра се вписват данните, които са предвидени от закона, както и всички промени на тези данни.
Данните относно регистрираните юридически лица са на разположение 24 часа в денонощието на уебсайта на съдебния регистър и справките са безплатни.
Процедурата по вписване в регистъра се открива с писмено заявление за вписване на данни или за изменение на вписани данни, което се подава в съда по регистрация на хартиен носител или по електронен път. Заявлението трябва да бъде подадено в съда в срок до 15 дни, считано от датата, на която са изпълнени условията за вписване, освен когато в закона е предвидено друго. Съдът може да открие процедурата служебно, когато това е предвидено в закона.
Нотариусите могат по електронен път да влизат във връзка със съда, който извършва регистрацията, в съответствие с техните правомощия и с разпоредбите на Закона за съдебния регистър.
Съществува опростена процедура за регистрация на обикновено дружество с ограничена отговорност (j.d.o.o.) (дружество с най-много трима съдружници, едночленен управителен съвет и минимален дялов капитал в размер на 10,00 HRK). Съответните дружества трябва да използват формуляри, изготвени от нотариус, за да бъдат учредени по този начин.
Право да подават заявления за вписване в регистъра имат следните лица:
Вписването поражда правно действие по отношение на регистрираното юридическо лице в деня, следващ вписването в регистъра (освен когато в закона е предвидено друго), а по отношение на трети лица то поражда правно действие в деня, на който бъде публикувано.
Никое лице не може да претендира, че не е запознато с данни, вписани в главната книга на регистъра, които са били публикувани по начина, предвиден в Закона за съдебния регистър.
Всяко лице може да се позовава на запис в регистъра относно законно установени данни и обстоятелства, които са вписани в регистъра в съответствие със закона, с изключение на лице, за което се докаже, че е знаело, че съответните данни, вписани в регистъра, не отговарят на действителността. Не може да се правят възражения срещу действия, предприети от трето лице преди изтичането на шестнадесет дни от датата на публикуване на записа в регистъра на основание на регистрираните данни или посочените актове в публикацията, ако третото лице може да докаже, че не е било възможно да знае за тях.
Добросъвестно лице не може да претърпи вреди за това, че се е позовало на запис в регистъра по отношение на данни и факти, установени по законов ред.
Престъпленията, нарушенията и санкциите, налагани от съдилищата, които извършват регистрация, са определени в членове 624—632 от Закона за търговските дружества, а с членове 81 и 81а от Закона за съдебния регистър е уредено откриването на процедура за предупреждение и наказване на лица, които са били длъжни да изпълняват законови задължения за подаване на заявление за вписване в регистъра.
Версията на националния език на тази страница се поддържа от съответната държава-членка. Преводите са направени от Европейската комисия. Възможно е евентуални промени, въведени в оригинала от компетентните национални органи, все още да не са отразени в преводите.Европейската комисия не поема каквато и да е отговорност по отношение на информация или данни, които се съдържат или споменават в този документ. Моля, посетете рубриката „Правна информация“, за да видите правилата за авторските права за държвата-членка, отговорна за тази страница.
Настоящият раздел съдържа преглед на търговския регистър на Италия.
Търговският регистър на Италия се води от търговските камари с подкрепата на Unioncamere и под надзора на съдия и на Министерството на икономическото развитие. ИКТ инфраструктурата се управлява и поддържа от Infocamere — консорциум на търговските камари под формата на акционерно дружество.
Регистърът съдържа подробна информация за дружествата като:
Той предоставя така също достъп до публични актове на дружествата, в това число:
Търговският регистър на Италия предлага два вида разкриване на информация:
Достъпът до регистъра и до ограничено количество данни (като наименование и адрес на дружеството) е безплатен. Онлайн достъпът до пълната информация обаче е възможен само при поискване и срещу заплащане.
В Италия търговският регистър се води от съответните служби на търговската, промишлената, занаятчийската и селскостопанската камара. Тези служби се наричат служби на търговския регистър (uffici del Registro delle Imprese) и функционират под надзора на съдия, назначен от местно компетентния съд (който следи за формалната точност на отделните вписвания), и под административния контрол на Министерството на икономическото развитие.
Търговският регистър на Италия е създаден в настоящия си вид след реформа през 1993 г. (член 8 от Закон № 580 от 1993 г.), приложен с Наредба от 1995 г. (Указ № 581 на Президента на Републиката от 1995).
С тази реформа търговският регистър, който до този момент беше воден изцяло на хартиен носител в деловодствата на търговските съдилища, беше прехвърлен към търговската, промишлената, занаятчийската и селскостопанската камара, за да могат да го водят в изцяло компютризирана форма, при което данните и актовете, съдържащи се в него, вече са изцяло и незабавно на разположение в цялата държава.
Тези разпоредби впоследствие бяха допълнени с член 31 от Закон № 340 от 2000 г., според който за почти всички видове предприятия (по-специално всички дружества) стана задължително да използват електронен подпис и компютърни средства за изготвяне на заявленията за вписване и придружаващите актове, както и за подаването им в търговския регистър.
За целите на изпълнението на задълженията за докладване — след допълнителни промени в законодателството (член 9 от Наредба — закон № 7 от 2007 г.) — всички видове предприятия, включително едноличните търговци, вече водят преписките с търговския регистър чрез електронен подпис и по електронни канали.
Преди да се извърши регистрацията на дадено предприятие съответната служба на търговския регистър проверява (съгласно член 11, параграф 6 от Указ № 581 на Президента на Републиката от 1995 г.) дали:
а) заявлението носи автентичен подпис;
б) формулярът на заявлението е попълнен правилно;
в) актовете или обстоятелствата, за които се иска регистрация, съответстват на правните изисквания;
г) са приложени изискваните от закона актове;
д) са изпълнени всички други правни условия за регистрацията.
Следва да се отбележи също така, че почти всички актове, свързани с дружества, които се вписват в търговския регистър, са изготвени от нотариус. В член 11, параграф 4 от Указ № 581 от 1995 на Президента на Републиката е определено, че: „Актът, който подлежи на вписване, следва да се подаде в оригинал, а ако става дума за частен документ, който не е нотариално заверен, следва да бъде заверен подписът. В останалите случаи се подава заверено копие. Извлечението се представя в автентичен вид в съответствие с член 2718 от Гражданския кодекс.“
Според член 2193 от Гражданския кодекс:
Търговският регистър на Италия е създаден през 1993 г.
Версията на националния език на тази страница се поддържа от съответната държава-членка. Преводите са направени от Европейската комисия. Възможно е евентуални промени, въведени в оригинала от компетентните национални органи, все още да не са отразени в преводите.Европейската комисия не поема каквато и да е отговорност по отношение на информация или данни, които се съдържат или споменават в този документ. Моля, посетете рубриката „Правна информация“, за да видите правилата за авторските права за държвата-членка, отговорна за тази страница.
Отдел „Дружества“ (Κλάδος Εταιρειών) отговаря за вписването, воденето, контрола и заличаването на местните дружества, чуждестранните дружества, кооперациите и търговските наименования и е част от дирекция „Длъжностно лице по регистрацията“ (Τμήμα Εφόρου Εταιρειών και Επίσημου Παραλήπτη) към Министерството на енергетиката, търговията, промишлеността и туризма (Υπουργείου Ενέργειας, Εμπορίου, Βιομηχανίας και Τουρισμού).
Всеки може да установи онлайн дали конкретна организация е вписана в Дружествения регистър и какво е нейното актуално състояние (заличена или действаща). Възможно е да се извърши онлайн търсене на информация за всички дружества и да се направи справка с документите в електронното фирмено дело.
Дирекция „Длъжностно лице по регистрацията“ отговаря за воденето на Дружествения регистър.
Достъпът онлайн до Регистъра е безплатен, що се отнася до основната информация за дружествата.
Надеждността на документите в Регистъра е обезпечена чрез глава 113 на Закона за дружествата (Περί Εταιρειών Νόμου), която гарантира достоверността на информацията, предоставяна на трети лица въз основа на член 3, буква а) от европейската Директива 2009/101/ЕО, съгласно следните законови разпоредби:
Проверка, представяне и доказателства по документите, съхранявани от длъжностното лице по регистрацията.
Уведомяване от длъжностното лице по регистрацията за това каква информация се съхранява и за противопоставимостта на обстоятелствата, вписани в Регистъра или публикувани в Официален вестник на Република Кипър.
Длъжностното лице по регистрацията гарантира, че до актовете и документите, посочени в параграф 2, има достъп посредством електронната система за свързване на регистрите в рамките на ЕС в стандартен формат за съобщенията и по електронен път, като следи за спазването на минималните изисквания за сигурност при предаването на данни.
Изпълнение на задължението на дружествата за подаване до длъжностното лице по регистрацията на отчети, включително на годишния отчет за дейността и годишните счетоводни отчети за всяка година (членове 118—121).
Можете да търсите по наименованието и/или номера на дружеството. Повече информация за това как да бъде направена справка има на страницата за търсене.
В онлайн регистъра на длъжностното лице по регистрацията са включени всички организации, регистрирани от 1923 г. до настоящия момент, включително чуждестранни дружества, кооперации и търговски наименования.
Дирекция „Длъжностно лице по регистрацията“ (Τμήμα Εφόρου Εταιρειών και Επίσημου Παραλήπτη)
Министерство на енергетиката, търговията, промишлеността и туризма (Υπουργείου Ενέργειας, Εμπορίου, Βιομηχανίας και Τουρισμού)
Версията на националния език на тази страница се поддържа от съответната държава-членка. Преводите са направени от Европейската комисия. Възможно е евентуални промени, въведени в оригинала от компетентните национални органи, все още да не са отразени в преводите.Европейската комисия не поема каквато и да е отговорност по отношение на информация или данни, които се съдържат или споменават в този документ. Моля, посетете рубриката „Правна информация“, за да видите правилата за авторските права за държвата-членка, отговорна за тази страница.
Този раздел съдържа кратка информация за Търговския регистър на Латвия.
Търговският регистър на Република Латвия (Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistrs) е латвийски публичен орган, в който се вписват дружествата, търговците, техните клонове и представителства, промените в уставите им, и който извърша други дейности, установени със закон. В Търговския регистър също така се вписват средствата за масово осведомяване, сдруженията и фондациите, търговските залози, контролните пакети акции, договорите за публично-правни партньорства и брачните договори, политическите партии, арбитражните органи, синдикалните организации, религиозните организации и институции и производствата по несъстоятелност.
Да, Латвия не разполага с безплатен онлайн достъп до Търговския регистър.
Обаче при използване на функцията за търсене на уебсайта на Търговския регистър следната основна информация относно юридическите лица, вписани в Търговския регистър, може да бъде получена безплатно:
Латвийският Търговски регистър дава възможност за получаване на следната информация за всички регистрирани правни субекти безплатно, тъй като тя е с отворен достъп:
Информацията се предоставя в следните формати: .csv, .txt или .xlsx и достъп до нея имате тук. Ползвателят може да избере формата на информацията в съответствие с предвидената употреба.
Всички вписвания в Търговския регистър се публикуват електронно на уебсайта на Официален вестник Latvijas Vēstnesis. Същата процедура се прилага при публикуването на документи, подадени поотделно. Вписванията са противопоставими на трети лица само след публикуването им в Официален вестник, освен ако съответната информация е била известна на третото лице преди публикуването ѝ. Ако третото лице обаче може да докаже, че не е знаело и не е могло да знае за публикуваната информация, тази информация не е противопоставима за правни действия, предприети в срок от 15 дни от публикацията.
Ако информацията, която трябва да се впише в Търговския регистър, е записана или публикувана грешно, добросъвестно трето лице може да се позове на публикуваната информация, дори ако тя не отговаря на вписванията в Търговския регистър или на действителността. Но третото лице не може да се позове на грешно публикувана информация, ако е знаело, че тази информация е невярна.
Търговският регистър на Република Латвия предоставя информация за всички регистрирани юридически лица и правни факти.
Информация от Търговския регистър може да бъде получена след заплащането на такса, чрез подаването на формуляр за искане на информация лично, по пощата или по електронната поща като електронен документ със защитен електронен подпис и електронно обозначаване на датата и часа (в последния случай исканата информация се изпраща по същия начин). Искането трябва да бъде придружено от документ, с който се удостоверява извършеното плащане към Търговския регистър (документ за извършено плащане, копие от този документ или разпечатано банково извлечение). При подаването на искане на информация, моля, отбележете предпочитания начин за получаването ѝ (лично, по пощата или по електронен път). Исканията могат да бъдат направени онлайн чрез портала
https://www.latvija.lv/epakalpojumi/ep120/apraksts.
Списък с дължимите такси можете да намерите в интернет.
Всички вписвания в Търговския регистър се публикуват в Официален вестник Latvijas Vēstnesis и електронно на уебсайта на Официален вестник на http://www.vestnesis.lv. Същата процедура се прилага при публикуването на документи, подадени поотделно.
Вписванията в Търговския регистър са противопоставими на трети лица само след публикуването им в Официален вестник Latvijas Vēstnesis, освен ако съответната информация е била известна на третото лице преди публикуването ѝ. Ако третото лице обаче може да докаже, че не е знаело и не е могло да знае за публикуваната информация, тази информация не е противопоставима за правни действия, предприети в срок от 15 дни от публикацията.
Ако информацията, която трябва да се впише в Търговския регистър, е записана или публикувана грешно, добросъвестно трето лице може да се позове на публикуваната информация, дори ако тя не отговаря на вписванията в Търговския регистър или на действителността. Но третото лице не може да се позове на грешно публикувана информация, ако е знаело, че тази информация е невярна.
За по-подробна информация моля вж. член 12 от Търговския закон (Komerclikums) (превод на английски език съществува на
портала).
За контакти:
Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistrs Pērses iela 2, Riga, Latvia, LV 1011 Телефон за информация: 67031703 (моля, отбележете, че на този номер не може да получите правен съвет) Факс: 67031793 Ел. поща:Можете да видите работното време в интернет.
Търговският регистър на Република Латвия е създаден на 1 декември 1990 г.
Търговски регистър на Република Латвия
Европейски търговски регистър (достъпът е осигурен от Lursoft)
Версията на националния език на тази страница се поддържа от съответната държава-членка. Преводите са направени от Европейската комисия. Възможно е евентуални промени, въведени в оригинала от компетентните национални органи, все още да не са отразени в преводите.Европейската комисия не поема каквато и да е отговорност по отношение на информация или данни, които се съдържат или споменават в този документ. Моля, посетете рубриката „Правна информация“, за да видите правилата за авторските права за държвата-членка, отговорна за тази страница.
Настоящият раздел съдържа преглед на регистъра на юридическите лица на Литва.
Данните в регистъра на юридическите лица на Литва (Lietuvos juridinių asmenų registras), актовете, които се съхраняват в регистъра, и всякаква друга информация, която бъде предоставена на регистъра, са публични. В регистъра на юридическите лица се съхраняват данни и актове за частни и публични юридически лица. В регистъра фигурират общо 26 различни вида юридически лица.
В регистъра се вписва следната информация: наименование на юридическото лице; код; правна форма; правен статус; седалище на юридическото лице; органи на юридическото лице; членове на ръководните органи (собствено име, фамилно име, идентификационен номер, местоживеене) и партньорите, упълномощени да сключват договори от името на юридическото лице, както и правата, с които разполагат; клонове и представители; ограничения върху дейността на юридическото лице; изтичане на срока, за който е учредено юридическото лице; финансова година; дати, на които са направени промени в актовете и данните в регистъра; информация за физическите лица, които могат да сключват договори от името на юридическото лице, и други данни, предвидени от закона.
Регистърът на юридическите лица съдържа също така: актове за учредяването на юридически лица, решения на органите на юридическото лице, набор годишни финансови отчети, подаван от дружествата, и други актове, предвидени от закона.
Регистърът на юридическите лица на Литва се води и поддържа от Държавния център за регистрация (Registrų centras).
В регистъра може да се извършва безплатно търсене за юридически лица. Безплатно се предоставя следната информация за юридическите лица:
За по-подробни данни относно юридическите лица се начислява такса, като въпросната информация се предоставя, ако:
Регистърът на юридическите лица на Литва дава възможност за безплатна проверка дали дадено наименование е идентично с наименования, използвани от други юридически лица, клонове или представителства, или наименования, които са вписани временно в регистъра.
След като мениджърът на регистъра впише промените в данните или информацията за юридическите лица в регистъра, тези промени се публикуват най-късно на следващия работен ден, а датата, на която те са регистрирани, се публикува в електронния информационен бюлетин.
Когато мениджърът на регистъра публикува извлечения за информация или данни, или копия на актове от регистъра, това означава, че по формални признаци те са действителни.
Търсенето на юридически лица в регистъра е безплатно, като се използват следните критерии за търсене:
Регистрираните потребители, които са подписали договор за предоставяне на услуги, могат да извършват търсене по следните критерии: код, наименование, физическо лице, юридическо лице или чуждестранно юридическо лице.
Системата за самообсужване дава възможност да се правят справки за юридическо лице по код, наименование и предишно наименование (за юридически лица, които са си сменили наименованието).
Регистърът на юридическите лица е създаден през 2004 г., като в него автоматично са прехвърлени данни за юридическите лица от предходни информационни системи от 1990 г. насам.
Версията на националния език на тази страница се поддържа от съответната държава-членка. Преводите са направени от Европейската комисия. Възможно е евентуални промени, въведени в оригинала от компетентните национални органи, все още да не са отразени в преводите.Европейската комисия не поема каквато и да е отговорност по отношение на информация или данни, които се съдържат или споменават в този документ. Моля, посетете рубриката „Правна информация“, за да видите правилата за авторските права за държвата-членка, отговорна за тази страница.
Тази страница предоставя информация за възможностите да направите справка в Търговския и фирмен регистър на Люксембург.
Търговският и фирмен регистър (Registre de Commerce et des Sociétés) представлява официален списък на всички физически и юридически лица, извършващи търговска дейност, както и на други субекти, посочени в изменения Закон от 19 декември 2002 г.
Търговският и фирмен регистър се води под контрола на министъра на правосъдието. Воденето на Търговския и фирмен регистър е поверено от министъра на правосъдието на обединение по икономически интереси — GIE RCSL, в което участват държавата, Търговската камара (Chambre de Commerce) и Занаятчийската камара (Chambre des Métiers).
Целта на Търговския и фирмен регистър е да:
В Търговския и фирмен регистър се вписват два вида данни:
Адрес на службите | Пощенски адрес | Работно време |
Centre administratif Pierre Werner Bâtiment F Тел.: (+352) 26 428-1 Факс: (+352) 26 42 85 55 Ел. поща: helpdesk@rcsl.lu | Registre de Commerce et des Sociétés | от понеделник до петък, от 9.00 ч. до 12.00 ч. и от 13.30 ч. до 16.00 ч. |
Извършването на справка в Търговския и фирмен регистър на място е безплатно.
Някои основни данни са достъпни безплатно на уебсайта на Търговския и фирмен регистър:
Срещу заплащане може да получите:
Таблицата на приложимите тарифи може да намерите онлайн под заглавие „informations générales-Tarifs“.
Търсенето е възможно чрез уебсайта на Търговския и фирмен регистър по:
Търсачката на уебсайта показва списък с наименованията, отговарящи на зададеното търсене.
Ако щракнете върху наименованието на някои от показаните резултати, ще получите безплатно следната информация:
По силата на член 9, параграф 4 от Закона от 10 август 1915 г. за търговските дружества, актовете или извлеченията от актове са противопоставими на трети лица, считано от датата на публикуването им в Официален вестник на Люксембург, в раздела за дружествата и сдруженията (Mémorial, Recueil des sociétés et associations), освен ако дружеството не докаже, че третите лица са знаели предварително за публикуваните обстоятелства. Третите лица обаче могат да се позовават на всички актове или извлечения от актове, които все още не са били публикувани.
По отношение на сделки, сключени преди шестнадесетия ден след деня на публикуването, тези актове или извлеченията от актове не могат да се противопоставят на трети лица, които докажат, че им е било невъзможно да узнаят за тях.
В случай на несъответствие между вписания текст и текста, публикуван в Официален вестник на Люксембург, в раздела за дружествата и сдруженията, последният не може да се противопостави на трети лица. Третите лица могат обаче да се позовават на него, освен ако дружеството не докаже, че те са били запознати с вписания текст.
Търговският и фирмен регистър съществува от 1909 г.
От 2003 г. насам той се води под контрола на министъра на правосъдието и воденето му е поверено на обединението по икономически интереси — GIE RCSL. Оттогава той е напълно цифровизиран.
Документите, подадени в Търговския и фирмен регистър след 1 януари 2006 г., систематично се цифровизират и са достъпни за електронна справка на уебсайта на Регистъра.
Документите, подадени от създаването на Търговския и фирмен регистър през 1909 г., бяха цифровизирани и стават публично достъпни след завършването на този процес.
От този момент може да се прави електронна справка в целия Търговски и фирмен регистър.
Версията на националния език на тази страница се поддържа от съответната държава-членка. Преводите са направени от Европейската комисия. Възможно е евентуални промени, въведени в оригинала от компетентните национални органи, все още да не са отразени в преводите.Европейската комисия не поема каквато и да е отговорност по отношение на информация или данни, които се съдържат или споменават в този документ. Моля, посетете рубриката „Правна информация“, за да видите правилата за авторските права за държвата-членка, отговорна за тази страница.
Настоящият раздел съдържа кратка обща информация относно Търговския регистър на Унгария.
В Търговския регистър се съдържа информация относно вписаните дружества и дружествените документите, послужили за регистрирането им. Данните в Търговския регистър (по отношение на вписаните в него дружества) се поддържат от съдилищата в качеството им на съдилища на регистрация. Информацията за дружествата и дружествените документи се съхраняват електронно. Достъпът до данните на регистрираните дружества във всеки унгарски съд на регистрация е безплатен през уебсайта на Службата за информация относно дружествата и електронна регистрация на дружествата към Министерството на правосъдието (Служба за информация относно дружествата, https://www.e-cegjegyzek.hu/).
Имате достъп до следната информация (съществуваща или такава, която вече не е актуална), която е вписана в Търговския регистър към момента на заявката:
На първия ден от всяка седмица се обновява следната информация:
На първия ден от всяка седмица обновената информация може да бъде намерена и с помощта на търсачка.
В Търговския регистър се съхранява дружествена информация, която се основава и на други критерии (има достъп и до данни, които вече не са актуални), а освен до дружествената информация достъп има и до дружествените документи. Достъпът до тези данни е осигурен в съдилищата на регистрация и чрез Службата за информация относно дружествата, а нотариално заверени или незаверени копия от дружествените документи могат да бъдат получени срещу плащането на административна такса.
Съдържанието на унгарския Търговски регистър е достъпно безплатно с описаните по-горе условности на адрес <https://www.e-cegjegyzek.hu/?ceginformacio>. За достъп до допълнителна информация се плаща такса.
Информация относно дружествата може да се търси по един от следните критерии:
- наименование на дружеството,
- търговски регистрационен номер,
- данъчен номер.
Данните, посочени в член 2 от Директива 2009/101/ЕО, са достъпни онлайн безплатно за дружествата, регистрирани в Унгария.
В Унгария публична информация за дружествата се предоставя от съда на регистрацията, Службата за информация относно дружествата или се публикува в Дружествен вестник. Дружествен вестник е официалният вестник на Министерството на правосъдието и до него има безплатен достъп на адрес http://www.e-cegkozlony.gov.hu/. При публикуването на данни от Търговския регистър, свързани с акционерно дружество или дружество с ограничена отговорност, съдът на регистрация също публикува в Дружествен вестник устава на дружеството или измененията в него, като информацията се обновява ежедневно.
Данните в Търговския регистър се поддържат от съдилищата в качеството им на съдилища на регистрация. Информацията за дружествата и дружествените документи се съхраняват електронно. Достъпът до данните на регистрираните дружества във всеки унгарски съд на регистрация е безплатен през уебсайта на Службата за информация относно дружествата и електронна регистрация на дружествата към Министерството на правосъдието (Служба за информация относно дружествата, https://www.e-cegjegyzek.hu/).
От юли 1993 г., когато Националната система за информация относно дружествата и регистрация на дружествата (Országos Céginformációs és Cégnyilvántartási Rendszer) започна да функционира пълноценно, данните в Търговския регистър се вписват от съдилищата в електронен вид.
Времето за реакция на системата между две произволни съдилища е няколко минути.
Версията на националния език на тази страница се поддържа от съответната държава-членка. Преводите са направени от Европейската комисия. Възможно е евентуални промени, въведени в оригинала от компетентните национални органи, все още да не са отразени в преводите.Европейската комисия не поема каквато и да е отговорност по отношение на информация или данни, които се съдържат или споменават в този документ. Моля, посетете рубриката „Правна информация“, за да видите правилата за авторските права за държвата-членка, отговорна за тази страница.
Този раздел предоставя преглед на търговския регистър на Малта
Търговският регистър на Малта съдържа обща информация за търговските дружества в Малта.
Регистърът е част от малтийския Орган за финансови услуги (МОФУ), който по закон отговаря за воденето на националния регистър на търговските дружества. Уебсайтът на МОФУ съдържа информация относно законодателството в областта на финансовите услуги, включително:
Общата информация за търговския регистър на Малта е достъпна за обществеността безплатно, но съществуват и раздели на уебсайта, които са платени.
Уебсайтът на МОФУ е достъпен за обществеността безплатно.
Регистрираните потребители на онлайн системата на регистъра имат безплатен достъп до базата данни на регистъра. Няма абонаментна такса за регистрирането като потребител. Изтеглянето на документи за отделни търговски дружества е платено, но търсенето на информация в базата данни е безплатно. Следователно всеки може да търси търговско дружество, като използва наименованието му или част от него, или регистрационния му номер. Седалището на търговското дружество и имената на управителите, секретарите и акционерите/съдружниците са част от информацията, която е достъпна безплатно.
Законът за дружествата, глава 386 от Законите на Малта, е основният закон, уреждащ капиталовите търговски дружествата, регистрирани в Малта, и съдържа разпоредби, позволяващи на трети лица да се позовават на документи и други актове в регистъра, както е посочено по-долу:
Всички документи и известия, представени от дружествата за регистрация, се подписват/удостоверяват с подписа на директора или секретаря на дружеството. Документите или известията се получават добросъвестно от длъжностното лице по регистрацията. Служителят на дружеството, подписващ документите, отговаря за съдържанието на документа. Даването на невярно изявление в документ, предназначен за публичен орган, с цел набавяне на предимство или облага за себе си или за другиго е престъпление съгласно малтийското право.
Дружественото право е въведено в Малта с Наредбата за търговските партньорства от 1962 г. Първоначално регистърът е бил част от Министерството на търговията. Регистърът става част от малтийския Орган за финансови услуги през 1997 г. след влизането в сила на новия Закон за дружествата през 1995 г. Всички регистрирани документи за съществуващите дружества бяха сканирани и за всяко от тях беше създадено електронно фирмено дело. Достъпът от разстояние до базата данни за търговските дружества и до документите, които се съдържат в нея, първоначално беше възможен чрез система за пряко телефонно избиране, която беше заменена с интернет през 2000 г.. В края на 2004 г. беше въведена нова уеб-базирана система, а през 2006 г. беше въведена система с електронни фирмени дела с използването на електронен подпис.
Малтийски орган за финансови услуги
Уебсайт на Министерството на правосъдието, културата и местното самоуправление
Версията на националния език на тази страница се поддържа от съответната държава-членка. Преводите са направени от Европейската комисия. Възможно е евентуални промени, въведени в оригинала от компетентните национални органи, все още да не са отразени в преводите.Европейската комисия не поема каквато и да е отговорност по отношение на информация или данни, които се съдържат или споменават в този документ. Моля, посетете рубриката „Правна информация“, за да видите правилата за авторските права за държвата-членка, отговорна за тази страница.
Настоящият раздел съдържа обща информация за търговския регистър на Нидерландия.
Търговският регистър на Нидерландия принадлежи и се поддържа от Нидерландската търговска камара (Kamer van Koophandel), упълномощена за това от правителството посредством Закона за търговския регистър.
Регистърът съдържа преглед на цялата (правна) уместна информация относно всички съответни стопански организации в Нидерландия. Всички субекти са регистрирани. Това включва:
Количеството регистрирани данни е различно в зависимост от правната форма на организацията. Най-важните регистрирани данни са:
Регистърът съдържа приблизително 2,5 млн. записа.
Съгласно нидерландското законодателство информацията в регистъра е действителна (и обвързваща за трети страни), освен ако не е посочено друго. Задължението за регистрация (и вписване на евентуални промени) е на самите организации. Всяка промяна трябва да се впише в рамките на седмица след нейното извършване.
Регистрацията не съставлява част от процеса на учредяване на търговско дружество в Нидерландия. От правна гледна точка едно дружество може да съществува в Нидерландия и без да е регистрирано. Поради това, макар и да е незаконно да не се регистрира, едно нерегистрирано дружество все пак съществува и може да действа като дружество (обратно например на ситуацията в Обединеното кралство).
Нидерландските дружества с (не)ограничена отговорност също трябва да подават своя годишен отчет в търговския регистър. Това важи за приблизително 900 000 дружества. Мнозинството от тях трябва да подават единствено счетоводен баланс, докато големите предприятия (прибл. 20 000 на брой) трябва да подават също и своя отчет за приходите и разходите.
Основната информация в търговския регистър на Нидерландия е достъпна безплатно посредством интернет, но за някои услуги (напр. официални извлечения) се начислява такса.
Организациите заплащат единична такса за регистрация в регистъра. Годишна такса няма, нито такса за внасяне на промени в информацията.
Директива 2012/17/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 13 юни 2012 г. за изменение на Директива 89/666/ЕИО на Съвета и директиви 2005/56/ЕО и 2009/101/ЕО на Европейския парламент и на Съвета засяга взаимното свързване на централните, търговските и дружествените регистри. В нея се предвижда създаването на европейска централна платформа. Системата от взаимно свързани регистри включва централната платформа, регистрите на държавите членки и портал, който служи като европейски електронен вход за достъп.
Директивата предвижда два срока за влизане в сила.С изключение на малък брой разпоредби, държавите членки е трябвало да се съобразяват с разпоредбите на Директивата до 7 юли 2014 г. Останалите членове трябва да бъдат транспонирани в рамките на две години след приемането от страна на Европейската комисия на актовете за изпълнение.
Нидерландското законодателство вече е съобразено с изискванията, установени във въпросните членове. За спазването на горепосочените срокове за транспониране не е необходимо да бъдат приемани други изменения на Закона за търговските регистри от 2007 г. Съобщение в този смисъл бе публикувано в Държавен вестник от 4 юли 2014 г.
Можете да търсите в търговския регистър на Нидерландия по:
Информацията датира от основаването на настоящия регистър (1920 г.) Налични са данни и за някои по-стари дружества.
Версията на националния език на тази страница се поддържа от съответната държава-членка. Преводите са направени от Европейската комисия. Възможно е евентуални промени, въведени в оригинала от компетентните национални органи, все още да не са отразени в преводите.Европейската комисия не поема каквато и да е отговорност по отношение на информация или данни, които се съдържат или споменават в този документ. Моля, посетете рубриката „Правна информация“, за да видите правилата за авторските права за държвата-членка, отговорна за тази страница.
Този раздел от портала ви предоставя кратка информация относно търговския регистър в Австрия.
Търговският регистър (основен регистър) съдържа информация за всички регистрирани дружества в Австрия (вж. член 2 от Закона за търговския регистър (Firmenbuchgesetz —FBG). Документите, въз основа на които са направени вписванията, се съхраняват в електронния документен архив на Съдебната администрация (Сборник документи — Urkundensammlung). Данните за дружествата и сборникът документи са публично достъпни онлайн. Достъпът обаче се заплаща.
Австрийските власти могат да преглеждат данните за дружествата също посредством портала на Федералния изчислителен център (Bundesrechenzentrum — BRZ). Държавите — членки на ЕС имат достъп до данните посредством европейския търговски регистър (ЕТР).
Достъпът до търговския регистър се заплаща.
Всеки има право на достъп до търговския регистър, за да получи информация относно вписванията в регистъра.
След въвеждане на номера, под който дружеството е заведено в търговския регистър, може да бъде получен препис от актуалните данни. По заявка може да бъде направена също и справка относно заличени данни (само за данни, достъпни по електронен път). Заявките могат да се отнасят също и за извършени наскоро вписвания, промени или заличавания.
Публичният достъп до базата данни на търговския регистър се осигурява от дружества, така наречените „точки за достъп“ (Verrechnungsstellen), които са сключили договор с Министерството на правосъдието за обслужването на запитванията. Те предлагат платени услуги като отговаряне на запитвания, свързани с търговския регистър, или издаване на заверени копия от вписванията, идентични с официално издадени извлечения от регистъра.
Само окръжните съдилища (отдел по въпросите на търговския регистър — Firmenbuchabteilung) са оправомощени да издават официален документ, предназначен за представяне пред публичен орган и удостоверяващ актуалното състояние на дадено дружеството съгласно търговския регистър.
Съгласно член 3а от Директива 2009/101/ЕО (изменена с Директива 2012/17/EС) държавите членки трябва да осигурят информация за разпоредбите от националното право, въз основа на които трети лица могат да се позовават на данните и актовете по член 2, отнасящи се до дружествата (напр. представителни правомощия на органи, устави). В този раздел се предоставя информация относно правното положение в Австрия.
В Австрия предвидените в член 2 от Директива 2009/101/ЕО данни и актове относно акционерните дружества (AG) и дружествата с ограничена отговорност (GmbH) се намират в търговския регистър, законово уреден в Търговския закон (Unternehmensgesetzbuch — UGB) и Закона за търговския регистър (Firmenbuchgesetz — FBG). Търговският регистър се води от съдилищата под формата на електронен регистър. Той се състои от основния регистър, в който се извършват вписванията и заличаванията на юридическите факти (напр. представителни правомощия на органи), и сборника документи, в който се съдържат съответните документи (напр. устави).
Съгласно член 10, параграф 1 от UGB вписванията следва да бъдат оповестени от една страна в базата данни на публичните обявления (Ediktsdatei), която е безплатно достъпна в интернет, а от друга — в Amtsblatt zur Wiener Zeitung (официален бюлетин към ежедневника Wiener Zeitung). Оповестяването се счита за извършено от момента на регистрация на съответната информация в базата данни на публичните обявления.
Действието на вписванията в търговския регистър спрямо трети лица е уредено в член 15 от UGB. Съгласно този член обстоятелството, което е трябвало да бъде вписано в търговския регистър, но не е било вписано, не може да бъде противопоставено от съответното дружество на трето лице, освен ако това лице вече е знаело за съответното обстоятелство (параграф 1). Дадено обстоятелство става противопоставимо на трети лица от момента на вписването му. Това правило обаче не се прилага за правни действия, извършени до изтичането на 15 дни от оповестяването, ако третото лице докаже, че нито е можело, нито е трябвало да знае за обстоятелството (параграф 2). В търговския обмен неточните вписвания също са противопоставими от трети лица на дружества, ако дружествата сами са причинили неточното вписване или не са поискали заличаването му, въпреки че са знаели или е трябвало знаят, че вписването е неточно. Неточното вписване обаче не е противопоставимо на дружеството, ако то докаже, че третото лице не е действало с презумпцията, че вписването е точно, или че е знаело, че то е неточно, или че не е знаело за неточността поради груба небрежност (параграф 3).
Уставът на едно акционерно дружество или дружество с ограничена отговорност е обвързващ винаги във версията, която е предоставена в търговския регистър, тъй като едно изменение на устава или на дружествения договор няма правно обвързващо действие преди то да бъде вписано в търговския регистър(член 148, параграф 3 от Закона за акционерните дружества (Aktiengesetz— AktG),
член 49, параграф 2 от Закона за дружествата с ограничена отговорност (GmbH-Gesetz — GmbHG).
Вписванията на данни в търговския регистър на Австрия първоначално са били извършвани върху хартиен носител. Когато през 1991 г. търговският регистър е бил автоматизиран, данните на хартиен носител са били прехвърлени в електронна база данни. От тогава насам всички актуални и исторически данни са достъпни по електронен път.
Обща информация относно австрийския търговски регистър
База данни на австрийската съдебна система за публичните обявления
Версията на националния език на тази страница се поддържа от съответната държава-членка. Преводите са направени от Европейската комисия. Възможно е евентуални промени, въведени в оригинала от компетентните национални органи, все още да не са отразени в преводите.Европейската комисия не поема каквато и да е отговорност по отношение на информация или данни, които се съдържат или споменават в този документ. Моля, посетете рубриката „Правна информация“, за да видите правилата за авторските права за държвата-членка, отговорна за тази страница.
Настоящият раздел съдържа преглед на търговския регистър на Полша.
Търговският регистър на Полша (национален съдебен регистър) се води и управлява от
Министерството на правосъдието на Полша.
От регистъра се предоставя информация за дружества, фондации, асоциации и други лица.
По-специално регистърът съдържа различна по вид информация, свързана с тези лица:
Да, достъпът до регистъра е безплатен.
Информация в търговския регистър на Полша може да се търси, като се използват следните критерии за търсене:
Според полското право въпросът със защитата на трети лица във връзка с предоставянето на информация и документи, предвидени в Директива 2009/101/ЕО, е уреден със Закона за националния съдебен регистър от 20 август 1997 г. (Държавен вестник от 2013 г., № 1203).
В съответствие с разпоредбите на Закона за националния съдебен регистър от 20 август 1997 г. (Държавен вестник от 2013 г., № 1203):
Член 12
1. Данните, които се съхраняват в регистъра, не могат да бъдат заличавани, освен ако в закона е предвидено друго.
2. Ако стане ясно, че в регистъра е въведен запис, който съдържа явни грешки или не е в съответствие със съдебното решение, съдът автоматично коригира вписването.
3. Ако в регистъра са вписани данни, които според закона са недопустими, съдът, в който се извършва регистрацията, след като изслуша съответните лица на заседание или след като ги прикани да представят писмено изявление, автоматично заличава данните.
Член 13
1. Вписванията в регистъра подлежат на публикуване във Вестника за икономическа и съдебна информация, освен ако в закона е предвидено друго.
Член 14
Лицето, задължено да представи заявление за вписване в регистъра, не може да се позовава на данни, които не са вписани или са заличени от регистъра, що се отнася до отношенията му с трети добросъвестни лица.
Член 15
1. Считано от датата на публикуване във Вестника за икономическа и съдебна информация, никой не може да се позовава на незнание по отношение на публикуваните вписвания. Що се отнася обаче до действия, извършени преди изтичането на шестнадесет дни от публикуването, вписаното в регистъра лице не може да се позовава на записа срещу трето лице, ако последното докаже, че не е имало как да знае за съдържанието на записа.
2. В случай на несъответствие между вписването в регистъра и неговото публикуване във Вестника за икономическа и съдебна информация, правно обвързващ е записът в регистъра. Въпреки това трето лице може да се позовава на публикуваното във Вестника за икономическа и съдебна информация, освен ако регистрираното лице докаже, че третото лице е била запознато със съдържанието на записа в регистъра.
3. Трето лице може да се позовава на документи и данни, за които още не е изпълнено задължението за публикуване, при условие че фактът, че не са публикувани, не ги лишава от правна сила.
Член 17
1. Данните в регистъра се приемат за верни.
2. Ако вписаните в регистъра данни не съответстват на заявлението на лицето или ако няма заявление, лицето не може да претендира в отношенията си с трето добросъвестно лице, че данните са неверни, ако не е подало незабавно заявление за изменение, допълнение или заличаване на записа.“
Регистърът функционира от месец януари 2007 г.
Версията на националния език на тази страница се поддържа от съответната държава-членка. Преводите са направени от Европейската комисия. Възможно е евентуални промени, въведени в оригинала от компетентните национални органи, все още да не са отразени в преводите.Европейската комисия не поема каквато и да е отговорност по отношение на информация или данни, които се съдържат или споменават в този документ. Моля, посетете рубриката „Правна информация“, за да видите правилата за авторските права за държвата-членка, отговорна за тази страница.
Настоящата страница ви предоставя преглед на търговските и правосъдни портали в Португалия.
Целта на регистъра е да се оповести правното състояние на едноличните търговци, търговските дружества, гражданскоправните дружества със стопанска дейност, едноличните дружества с ограничена отговорност, кооперациите, публичните предприятия, други видове компании и европейските обединения по икономически интереси, както и отделни лица и сдружения, които по закон следва да бъдат вписани. Могат да се вписват само факти, подкрепени от документални доказателства. Тези документи се архивират електронно.
Търговския регистър предоставя правосубектност на търговските дружества и регистрацията обикновено е задължителна. По правило, информацията за дружествата е изложена в отделен документ. В повечето случаи е достатъчно да се предоставят протоколите и решението, взето от акционерите.
Предприятията трябва да се регистрират в рамките на два месеца от датата им на учредяване. Валидността на заявлението се оценява от отговорното длъжностно лице въз основа на приложимите законови разпоредби, представените документи и предишни регистрации, като се отдава специално внимание на проверката на легитимността на участниците, законосъобразността на актовете и валидността на действията, посочени в актовете.
В Португалия материята на търговския регистър се урежда в Кодекса за търговския регистър, приет с Декрет-закон № 403/86 от 3 декември 1986 г., и е отговорност на службите по вписванията в цялата страна; тези служби са външни служби към Института на регистрите и нотариусите (IRN), публичен орган под егидата на Министерството на правосъдието.
Службите по вписванията могат да бъдат независими или да работят в сътрудничество с други регистри (поземлени, граждански, на превозните средства), които са също и служби на Института на регистрите и нотариусите. Търговските актове могат да бъдат вписани във всяка служба по вписванията, без географски ограничения в тяхната компетентност.
Всяко лице може да поиска извлечения от регистъра, и съответните електронни документи.
За извлечения на хартия се подава молба в службите по вписванията, но съответната информация може да бъде намерена на уебсайта за обслужване на едно гише за предприемачи (Balcão do empreendedor) под формата на електронно извлечение относно правното състояние на предприятието, което редовно се актуализира и достъпно на португалски и английски език Тук.
Търсенето се извършва с помощта на данъчния идентификационен номер на предприятието (Número de Identificação Coletiva — NIPC), който е регистрационният номер на предприятието в търговския регистър, както и неговия данъчен номер.
Търсене на публикувани актове на предприятието може да се извърши на официалния уебсайт въз основа на NIPC, района или вида акт.
Публичните органи могат също да извършват търсения, като използват наименованието на предприятието, което подлежи на регистрация или неговия NIPC номер или чрез уеб услугата, предоставена с разрешението на IRN.
Информация относно вписаните актове е достъпна безплатно на официалния уебсайт за публикуване на документи на дружеството. Публикуването е незабавно и автоматично след приключване на регистрацията и информацията може да се търси от всеки.
Извлеченията от регистъра и релевантните документи на хартиен или на електронен носител се заплащат.
Достъп до електронни извлечения може да бъде получен срещу абонамент от 25 EUR годишно; може да се получи и абонамент за две, три или четири години . Търсенията се извършват въз основа на NIPC номера. След извършване на плащането информацията може да бъде получена след въвеждане на сертификационен код.
Същата процедура може да се използва, за да се поискат електронните извлечения от документи, съхранявани в базата данни, с други думи документи, използвани като основа за регистрация, считано от януари 2011 г., както и заверени копия на актуализирани дружествени устави.
Фактите, които трябва да бъдат вписани и публикувани в търговския регистър, могат да бъдат използвани срещу трети страни само след датата на публикуване.
Окончателният регистър представлява презумпция за правното положение (член 11 от Кодекса на търговския регистър).
Цялата информация за дружеството (наименование, правен статут, седалище, цел, подписалите страни, членове на органите на дружеството и т.н.) и по-голямата част от фактите, предмет на вписване, произхождат от преписи на документи; това означава, че те се ползват с презумпция, че правното положение, както е посочено в регистъра, съществува.
Изключение от това правило са депозираните вписвания, форма на вписване, където отговорността за проверката на спазването на правните изисквания на документите, представени за вписване, се носи от дружеството. Служителят по вписванията просто проверява легитимността на заявителя за вписване. Този тип вписване служи за публично уведомление и не се ползва от презумпция за истинност. Записи на дялови участия имат този статут.
В член 153 от Кодекса за кадастъра — закон, приложим за алтернативата на търговския регистър — се предвижда, че всяко лице, което регистрира неверен или несъществуващ от правна гледна точка документ, може, в допълнение към наказателната отговорност, да носи и отговорност за щетите, които това действие е причинило. Той предвижда също, че всяко лице, което извършва или потвърждава неточни или неверни декларации в регистъра или другаде, за да извърши вписване или изготвяне на необходимите документи, също се подвежда под отговорност.
Съгласно член 348а от Наказателния кодекс, който погрешно декларира или удостоверява пред публичен орган или публично длъжностно лице в изпълнение на своите задължения, своя или чужда самоличност, гражданско състояние или друго качество, на което законът придава правна сила, и тези декларации бъдат вписани в автентичен документ, се наказва с лишаване от свобода до две години или с глоба.
Версията на националния език на тази страница се поддържа от съответната държава-членка. Преводите са направени от Европейската комисия. Възможно е евентуални промени, въведени в оригинала от компетентните национални органи, все още да не са отразени в преводите.Европейската комисия не поема каквато и да е отговорност по отношение на информация или данни, които се съдържат или споменават в този документ. Моля, посетете рубриката „Правна информация“, за да видите правилата за авторските права за държвата-членка, отговорна за тази страница.
Настоящият раздел ви предоставя обща информация за търговския регистър на Румъния, поддържан от Министерството на правосъдието — Националната служба за търговския регистър
Националната служба за търговския регистър на Румъния е публичен орган със статут на юридическо лице, под ръководството на Министерството на правосъдието. Службата отговаря за поддържането, организацията и управлението на централния електронен търговски регистър.
Съществуват редица служби по вписванията под ръководството на Националната служба за търговския регистър — в Букурещ и във всички 41 окръга в Румъния. Те са отговорни за поддържането, организация и управлението на местните търговски регистри.
Съгласно Закон № 26/1990 търговският регистър съдържа информация, отнасяща се до субектите, вписани в регистъра, както следва:
Търговският регистър съдържа всички документи, актове, забележки и идентичността на съответните лица, вписването на които се изисква по закон, както и всички други актове и документи, изрично предвидени от закона.
Уебсайтът на търговския регистър (https://www.onrc.ro/index.php/en/) съдържа следното:
1. документи;
2. информация и услуги, организирани в раздели и услуги;
3. информация във връзка с Националната служба за търговския регистър и бюрата по вписванията към съдилищата;
4. 4 публична информация в различни области — безплатен достъп;
5. използваните от институцията формуляри;
6. формалностите за процеса на вписване в търговския регистър на всички видове дружества и операции;
7. статистически данни за вписваните операции.
Онлайн услугите, предоставяни от Националната служба за търговския регистър, се намират в портала за електронни услуги, който беше разработен благодарение на секторните оперативна програма „Увеличаване на икономическата конкурентоспособност“, „Инвестиции за вашето бъдеще!“ по проект „Онлайн услуги“ (електронно правителство), предоставени от Националната служба за търговския регистър на деловите среди, посредством специално предназначен за целта портал.
Онлайн услугите, предоставяни от Националната служба за търговския регистър чрез портала за електронни услуги, включват следното:
Услугата „Recom онлайн“ дава достъп до следната информация за специалисти:
Информацията, предоставена от търговския регистър, е достъпна онлайн чрез портала за електронни услуги на Националната служба за търговския регистър. Достъпът до информацията е разрешен след регистрацията като потребител (чрез създаване на потребителско име и парола) и е безплатен.
Информацията в портала на Националната служба за търговския регистър е структурирана по вид предоставяни услуги. Част от информацията е достъпна безплатно, а друга част срещу заплащане, в съответствие с действащото законодателство.
Наличната информация включва следното:
Всички раздели на уебсайта https://www.onrc.ro/index.php/en/ са достъпни безплатно и са на разположение 24 часа в денонощието.
В безплатната информация, достъпна чрез услугата, може да се търси по следните критерии:
Общата информация за заинтересованите лица, достъпна безплатно на онлайн платформатна Recom, включва:
История на търговския регистър на Румъния
Търговският регистър беше създаден през 1990 г., съгласно Закон № 26/1990 за търговския регистър.
Специално предназначен за целта портал, предоставящ нови онлайн услуги за деловите среди и други заинтересовани лица, беше създаден през втората половина на 2011 г.
Цели на Националната служба за търговския регистър::
Търговският регистър на Румъния е създаден и функционира в съответствие със Закон № 26/1990 за търговския регистър, публикуван повторно, заедно с измененията. Разрешение за учредяване на субектите, подлежащи на задължение за вписване в търговския регистър, неговото функциониране и вписванията в него, вписването на всяко изменение на учредителните документи или други аспекти, изрично предвидени в закона, се издава в съответствие със Закон № 26/1990, Извънредно правителствено постановление № 116/2009, Закон № 359/2004, и правилата за прилагане при воденето на търговски регистри, отчитане на операциите и предоставяне на информация, одобрени със Заповед № 2594/C/2008 на министъра на правосъдието. Специфичните аспекти на всеки вид дейност, която подлежи на вписване в търговския регистър, са предмет на специални законодателни актове. Най-важни са Зако № 31/1990 за дружествата, Закон № 1/2005 за организацията и функционирането на кооперациите, Закона 566/2004 за селскостопанските кооперации, Извънредно правителствено постановление № 44/2008 относно извършването на стопанска дейност от еднолични търговци, еднолични дружества и семейни предприятия и Закон № 161/2003 относно някои мерки за гарантиране на прозрачност при заемането на публични длъжности, упражняването на публични функции или извършването на стопанска дейност, както и за предотвратяване и наказване на корупцията.
В националните разпоредби по-долу се посочва, че трети страни могат да се позовават на информацията и документите в Търговския регистър в съответствие с член 17 от Директива (ЕС) 2017/1132 на Европейския парламент и на Съвета от 14 юни 2017 г. относно някои аспекти на дружественото право.
1) Търговският регистър е публично достъпен.
2) Службата за търговския регистър предоставя, за сметка на лицето, регистриращо искането, информация, извлечения от регистъра и удостоверенията относно вписаните в търговския регистър данни и удостоверения, потвърждаващи дали даден документ или акт е бил регистриран, копия и заверени копия на записите в регистъра и представените документи, за които ще бъде начислена такса.
3) Документите, посочени в праграф 2) могат да бъдат поискани и изпратени по пощата.
4) Документите, посочени в параграф (2), в електронен формат с разширен електронен подпис, включен, свързан или свързан, може да бъде поискан и издаден по електронен път чрез портала за онлайн услуги на Националната служба за търговския регистър. Те могат да бъдат поискани и чрез електронното звено за обслужване на едно гише, в съответствие с Извънредно правителствено постановление № 49/2009 относно свободата на установяване на доставчиците на услуги и свободното предоставяне на услуги в Румъния, изменено със Закон № 68/2010.
5) Таксите за предоставяне на копия и/или информация, независимо от начина на доставка, не могат да надвишават административните разходи, направени за тяхното предоставяне.“
Член 41
1) Електронните копия на актовете и информацията, посочени в член 4, се предоставят и на обществеността чрез системата за взаимно свързване на търговските регистри за сметка на заявителя.
2) Таксите, събирани за предоставянето на копия и/или информация от Търговския регистър чрез системата за взаимно свързване на търговските регистри, не трябва да надвишават свързаните с това административни разходи.
Изпълняемостта на документи и актове на лица, подлежащи на вписване в търговския регистър, е предвидена в член 5 от Закон № 26/1990 за търговския регистър, публикуван повторно с измененията:
1) Регистрацията и упоменаванията подлежат на принудително изпълнение спрямо трети страни, считано от датата, на която те са вписани в Търговския регистър или публикувани в част IV на Държавния вестник на Румъния, или в друга публикация, предвидена от закона.
2) Лица, задължени да поискат вписване в регистъра, не могат да искат изпълняемост спрямо трети страни на нерегистрирани документи или актове, освен ако могат да докажат, че третите страни са знаели за съществуването на тези документи и актове."
3) Националната служба за търговския регистър публикува на своя уебсайт и портал за онлайн услуги и предоставя за публикация на европейския портал за електронно правосъдие актуализирана информация за националното законодателство по отношение на оповестяването и принудителното изпълнение спрямо трети страни на документи, актове и упоменавания на лица, които трябва да се регистрират в Търговския регистър.“
Освен това дружествата са обект на специални разпоредби в това отношение, а именно членове 50—53 от Закон № 31/1990 относно дружествата, публикуван повторно с измененията:
Член 50,
параграф 1: Документи или актове, които не са били оповестени, както е предвидено от закона, не могат да бъдат противопоставени на трети лица, освен ако дружеството докаже, че те са били запознати с тях.
2) Всички операции, извършени от дружество преди 16-ия ден от публикуването в част IV на Държавен вестник на Румъния на доклада на съдията, (в момента решение по заявленията може да се взема от ръководителя на службата по вписванията/лице, назначено от генералния директор на Националната служба за търговския регистър, в съответствие с Извънредно правителствено постановление № 116/2009, както е изменено), не могат да бъдат противопоставени на трети лица, ако те могат да докажат, че им е било невъзможно да узнаят за такива операции.
Член 51
При все това, третите страни могат да се позовават на документи или актове, които не са публикувани, освен ако факта, че не са били публикувани, отнема правната им сила.
Член 52,
параграф 1 В случай на несъответствие между текста, представен на службата по вписванията и текста, публикуван в част IV на румънския Държавен вестник, или във вестниците, дружеството не може да се позове на публикувания текст спрямо трети страни. Третите страни могат да се позоват на публикувания текст спрямо дружеството, освен ако дружеството докаже, че те са били запознати с текста, представен в службата по вписванията.
Член 12, параграф 1 от Закон № 26/1990 за търговския регистър, публикуван повторно с измененията, гласи, както следва:
1) Търговският регистър се състои от регистър за вписване на юридически лица, които са дружества, национални дружества или национални предприятия, държавни корпоративни предприятия, обединения по икономически интереси, кооперативни организации, европейски дружества, европейски обединения по икономически интереси или други юридически лица, изрично предвидени от закона, с основен или вторично представителство в Румъния, регистър за вписване на юридическите лица, които са кооперативни дружества и европейски кооперативни дружества с основно седалище или вторично представителство в Румъния, и регистър за регистриране на еднолични търговци, еднолични предприятия и семейни предприятия с професионални или вторични представителства в Румъния. Тези регистри се съхраняват в компютризирана система.
В съответствие с член 51, параграф 2 от Закон № 26/1990 за Търговския регистър, публикуван повторно с измененията, „записите в Търговския регистър се въвеждат по електронен път, както в службите по вписванията към съдилищата, така и в централния електронен регистър“.
Повече информация можете да получите тук.
Официален уебсайт на румънската Национална служба за търговския регистър.
Портал за електронни услуги на румънската Национална служба за търговския регистър.
Извънредно правителствено постановление № 116/2009 (255 Kb)
Правила за прилагане от 10 октомври 2008 г. относно воденето на търговските регистри (1034 Kb)
Версията на националния език на тази страница се поддържа от съответната държава-членка. Преводите са направени от Европейската комисия. Възможно е евентуални промени, въведени в оригинала от компетентните национални органи, все още да не са отразени в преводите.Европейската комисия не поема каквато и да е отговорност по отношение на информация или данни, които се съдържат или споменават в този документ. Моля, посетете рубриката „Правна информация“, за да видите правилата за авторските права за държвата-членка, отговорна за тази страница.
Търговският регистър на Словения се води от Агенцията на Република Словения за публичните регистри и свързаните с тях услуги (Agencija Republike Slovenije za javnopravne evidence in storitve).
Търговският регистър на Словения е централната публична база данни с информация за всички търговски дружества с регистрирано седалище в Словения, които извършват стопанска или нестопанска дейност, както и за дъщерните дружества и други подразделения на тези дружества. Регистърът съдържа информация също и за дъщерните подразделения на чуждестранни дружества, извършващи дейност в Словения. В Регистъра са включени следните категории:
За всяка стопанска единица, вписана в Търговския регистър на Словения, са налични редица регистрационни данни (идентификационен номер, наименование на дружеството, данъчен номер, данни за представителите и учредителите и т.н.).
Приложението ePRS предоставя достъп на потребителите до информацията в отделните вписвания за стопанските единици в Търговския регистър на Словения, които извършват икономическа дейност в Република Словения.
Достъпът е безплатен, но потребителите трябва да въведат потребителското си име и парола в портала (новите потребители трябва най-напред да се регистрират).
Потребителите трябва да въведат потребителското си име и парола в портала, за да могат да правят справка в Регистъра. Достъпът до данните може да се осъществи чрез въвеждане на критерии за търсене в едно или повече полета или чрез избиране на критерии за търсене от падащото меню. Критерий за търсене може да бъде всеки един от следните: информация, част от информация (дума) или началото на дума. Възможни критерии за търсене са идентификационният номер, данъчният номер, наименованието на дружеството, името и номерът на улица, община и др.
Данните се актуализират ежедневно.
Агенцията на Република Словения за публичните регистри и свързаните с тях услуги предоставя следните услуги за повторна употреба на информацията от Търговския регистър:
На всеки три месеца Агенцията публикува безплатно в интернет преглед на целия Търговски регистър на Словения в XML формат с набор от данни за повторна употреба.
Агенцията на Република Словения за публичните регистри и свързаните с тях услуги събира такси за повторната употреба на публична информация от Търговския регистър на Словения, както това е определено в Размера на таксите за повторна употреба на публична информация от Търговския регистър на Словения (Tarifa nadomestil za ponovno uporabo informacij javnega značaja Poslovnega registra Slovenije) (връзка към базата данни със законодателството на Словения).
Третите лица могат да се позовават на информацията и на всички видове документи, упоменати в член 2 от Директива 2009/101/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 16 септември 2009 г. за координиране на гаранциите, които държавите членки изискват от дружествата по смисъла на член 48, втора алинея от Договора, за защита на интересите на членовете и на трети лица с цел тези гаранции да станат равностойни, въз основа на следните закони.
- Закон за търговските дружества (Zakon o gospodarskih družbah) (Uradni list RS (Официален вестник на Република Словения, бр. 65/09 — официална консолидирана версия, бр. 33/11, 91/11, 32/12, 57/12, 44/13 — Решение на Конституционния съд и бр. 82/13, наричан по-нататък „ЗТД“), който е системният акт, уреждащ основните положения на правния статут на търговските дружества, учредяването и дейността на търговските дружества, едноличните търговци и свързаните с тях лица, обединенията по икономически интереси и дъщерните подразделения на чуждестранни дружества, и всяко изменение на правния им статут.
- Закон за Съдебния регистър (Zakon o sodnem registru) (Официален вестник на Република Словения, бр. 54/07 — официална консолидирана версия, бр. 65/08, 49/09 и 82/13, наричан по-нататък „ЗСР“), който урежда Съдебния регистър, определя информацията, която се вписва в Съдебния регистър, процедурните правила, чрез които компетентният съд се произнася по вписванията в Съдебния регистър, и правилата относно начина, по който Агенцията управлява Съдебния регистър. Този закон урежда също процедурите, които са част от системата Vse na enem mestu (системата за обслужване на едно гише).
- Закон за Търговския регистър на Словения (Zakon o Poslovnem registru Slovenije) (Официален вестник на Република Словения, бр. 49/06 и 33/07, наричан по-нататък „ЗТРС“), който урежда воденето и поддържането на Търговския регистър на Словения (PRS), определя каква информация подлежи на вписване в Търговския регистър, как тя се установява и задължителното използване на такова установяване, съдържанието на Търговския регистър и придобиването на информация за актуализиране на Регистъра, и определя процедурата за вписване в Търговския регистър, информацията, добавяна или определяна от длъжностното лице по регистрацията за вписване, използването на данните от Търговския регистър и съхраняването на документацията.
Да, достъпът е безплатен. Потребителите обаче трябва да въведат потребителско име и парола в портала, за да получат достъп до него.
Търговски регистър (на словенски език),
Търговски регистър (на английски език)
Версията на националния език на тази страница се поддържа от съответната държава-членка. Преводите са направени от Европейската комисия. Възможно е евентуални промени, въведени в оригинала от компетентните национални органи, все още да не са отразени в преводите.Европейската комисия не поема каквато и да е отговорност по отношение на информация или данни, които се съдържат или споменават в този документ. Моля, посетете рубриката „Правна информация“, за да видите правилата за авторските права за държвата-членка, отговорна за тази страница.
В този раздел се прави преглед на словашкия търговски регистър.
Obchodný register (търговският регистър) е публичен списък, който съдържа задължителните по закон данни за предприемачи, дружества и други правни субекти, когато това е уредено от отделен законодателен акт.
Списъкът се поддържа от Ministerstvo spravodlivosti Slovenskej republiky (Министерството на правосъдието на Словашката република).
Търговският регистър се води от registrové súdy (съдилища по вписванията) (районен съд в седалището на окръжния съд).
Търговският регистър и регистърът на документите са достъпни за всички. Достъп до търговския регистър и извлеченията от него подлежат на заплащане на такса.
Ако обаче заявител подаде молба за електронно извлечение от търговския регистър или електронно копие на депозиран документ или електронно потвърждение, че даден документ не е бил депозиран в регистъра на документите, съдът по вписванията издава съответните документи по електронен път и безплатно.
Търсенето е възможно на словашки и английски език.
В словашкия Obchodný register може да бъде извършено търсене по:
Закон № 513/1991 (Търговският кодекс) посочва кога могат да се правят позовавания на данни, вписани в търговския регистър — и, когато е уместно, съдържанието на документите, депозирани в него.
Данните, вписани в търговския регистър, пораждат действие по отношение на трети страни, считано от датата на публикуването им. Съдържанието на документите, които по закон трябва да бъдат публикувани, пораждат действие по отношение на трети страни, считано от датата на съобщението в Търговския вестник, че документите са били депозирани в регистъра на документите.
От този момент нататък трети страни могат да се позовават на публикувани данни или на съдържанието на документите. Това обаче не се прилага, ако регистрираното лице може да докаже, че третата страна предварително е била запозната с данните или съдържанието на документа.
При все това, регистрираните лица не могат да се позовават на публикуваните данни или на съдържанието на документите по отношение на трети страни в срок от 15 дни от публикуването им в случаите, когато третите страни могат да докажат, че не са могли да узнаят предварително тези данни или съдържанието на документа.
След изтичането на този срок регистрираните данни и съдържанието на депозираните документи могат да бъдат поискани от регистъра на документите.
В случай на несъответствие между регистрираните и публикуваните данни или съдържанието на депозираните и публикуваните документи, регистрираното лице (дружество) може да се позове само на публикуваната версия по отношение на трети страни. Ако то може да докаже обаче , че третата страна е знаела за съдържанието на регистрираните данни или на внесен документ, може да ги поиска.
Търговският регистър беше създаден през 1992 г. след приемането на Закон № 513/1991 (Търговския кодекс), заменящ предишния търговски регистър.
Търговският кодекс (§раздели 27—§34) измени приложното поле на търговския регистър до 2004 г.
На 1 февруари 2004 г. Специален закон № 530/2003 относно търговския регистър и за изменение на някои други актове влезе в сила и въведе нови правни изисквания, приложими към търговския регистър. При въвеждането на специалния акт отговорността за правния аспект на търговския регистър е частично заличена от Търговския кодекс.
Понастоящем търговският регистър се води по електронен път. Регистърът на документите се съхранява на хартиен носител и електронно.
Версията на националния език на тази страница се поддържа от съответната държава-членка. Преводите са направени от Европейската комисия. Възможно е евентуални промени, въведени в оригинала от компетентните национални органи, все още да не са отразени в преводите.Европейската комисия не поема каквато и да е отговорност по отношение на информация или данни, които се съдържат или споменават в този документ. Моля, посетете рубриката „Правна информация“, за да видите правилата за авторските права за държвата-членка, отговорна за тази страница.
Националният съвет за патенти и регистрация (НСПР) притежава и поддържа търговския регистър на Финландия.
Търговският регистър на Финландия е публичен регистър, който съдържа информация за търговците (дружествата). По правило всички дружества трябва да бъдат вписани в регистъра. Дружествата трябва също така да обявяват в регистъра всяка промяна в своите вписани данни. Повечето от дружествата трябва също така да подават своите годишни финансови отчети в регистъра. Всяка година в регистъра се вписват:
Търговският регистър и данъчната администрация имат съвместна процедура за уведомяване и информационно обслужване. Информационната услуга за дружествата (ИУД) представлява безплатно информационно обслужване, поддържано съвместно от НСПР и данъчната администрация. Услугата включва информация за връзка с дружествата и тяхното идентифициране, като например:
В допълнение към безплатната информационна услуга „Търсене с ИУД“, е възможно срещу заплащане да се поръчат избрани данни от Информационната система на дружествата (ИСД), която също се поддържа съвместно от данъчната администрация и Националния съвет за патенти и регистрация.
Това позволява на клиентите да търсят дружества в ИСД: например, в групи по район, предмет на дейност (основния предмет на дейност на дружеството според Стандартната отраслова класификация на Статистическата служба на Финландия), форма на дружеството, регистър (регистрите на данъчната администрация, Търговския регистър и Регистъра на фондациите) или по дата на вписване (при избор на нови дружества).
Европейският търговски регистър (ЕТР) предоставя лесен достъп до надеждна информация за дружествата в цяла Европа. ЕТР е съвместна информационна услуга, предоставяна от търговските регистри на 15 европейски държави. Информационната услуга предлага официална и надеждна информация директно от националния търговски регистър на всяка участваща държава.
Услугата, предоставяна от ЕТР, е лесна за използване, тъй като потребителят може да избере езика, на който да се показва информацията (финландски, шведски или английски език), а вписаната информация за всяка държава е представена по еднакъв и лесен за разбиране начин.
Да, достъпът до част от регистъра е безплатен.
Подробните данни за търговците са вписани в търговския регистър въз основа на уведомления и съобщения, получени от органа по вписване в търговския регистър. Регистърът съдържа информация, подадена както от самите търговци, така и от съдилищата и други органи.
Съгласно член 21, буква a) от Закона за търговския регистър, Националният съвет за патенти и регистрация (НСПР) може да актуализира своите данни и, чрез използване на финландската информационна система за населението, да проверява личните данни, които клиентите са предоставили с уведомленията и приложенията към тях.
Съгласно член 21 от Закона за забрана за извършване на търговска дейност, Центърът на правния регистър във Финландия предоставя на търговския регистър подробна информация за влезли в сила забрани за извършване на търговска дейност и за това кога те влизат в сила и кога се прекратява тяхното действие. След това тези подробни данни се актуализират в системата на търговския регистър.
Съдържанието на търговския регистър е определено със закон във Финландия. Финландското законодателство, което регламентира търговския регистър, видовете дружества и стопански дейности, определя по принцип какви данни се вписват за различните видове дружества. (Вж. например Закона за търговския регистър, Закона за дружествата с ограничена отговорност и Закона за партньорствата).
Обикновено за всеки вид дружество се вписва поне следната информация:
Когато в търговския регистър се извършва вписване, едновременно с това то се публикува чрез електронната информационна услуга. Електронната информационна услуга за публикувани вписвания представлява безплатна публична услуга, която освен публикуваните вписвания включва и основната информация за дадено дружество. С помощта на услугата може да се провери например дали дадено дружество е заявило за вписване данни за своя нов управителен съвет или да разбере какви нови дружества са вписани в рамките на определен период от време.
Когато се използва тази услуга, може да се търси информация за всяко дружество, като се въведе идентификационния номер на дружеството. Идентификационният номер може да бъде проверен в Информационната система на дружествата, ако е необходимо. Като критерий за търсене може да бъде използвана също конкретна дата или времеви интервал. Като алтернатива можете да ограничите търсенето по вид регистрация, по община или област. Резултатът от търсенето съдържа основните данни за дружеството, наименованието на дружеството, идентификационен номер и седалището на дружеството. Публикуваните данни от регистрацията включват например вида регистрация и наименованията на записите в регистъра.
В регистъра се вписват и други данни в зависимост от вида на дружеството. Извлеченията от регистъра за дружества от един и същ вид могат да изглеждат съвсем различно едно от друго. Някои дружества с ограничена отговорност например се възползват от възможностите, които Законът за дружествата предлага; те предоставят права на опция и други специални права или се сливат с други дружества и след това съобщават тези данни за вписване в регистъра. Други дружества, от друга страна, избират да съобщават само такива данни, които подлежат на задължително заявяване за вписване в регистъра. Освен това и законовите изменения се отразяват на съдържанието на извлеченията от регистъра. Вписванията в регистъра по отношение например на дружества с ограничена отговорност, могат да бъдат много различни в зависимост от това дали данните, които подлежат на вписване, се отнасят до решение, взето съгласно новия Закон за дружествата с ограничена отговорност, който влезе в сила на 1 септември 2006 г., или до решение, взето съгласно по-ранен закон.
В Закона за търговския регистър (Закон 1979/129 от 2 февруари 1979 г.) се съдържат разпоредби относно данните, които подлежат на вписване в регистъра, и тяхното публикуване. Законът дава право на всеки на достъп до данни, извлечения и удостоверения от търговския регистър. Трето добросъвестно лица може да разчита на надеждността на данните, които са вписани регистъра.
Според член 1, буква а) от Закона всички данни, които са вписани в регистъра, са публични и всеки има право на достъп до данни, извлечения и удостоверения за вписвания в търговския регистър. Данните могат да бъдат оповестявани също така в електронна форма. Единствените изключения са личните идентификационни номера на физически лица и домашните адреси на физически лица, които живеят в чужбина; те не са публични. Данните за последните цифри от личния номер, служещи за идентификация, и домашния адрес на физически лица, които живеят в чужбина, се оповестяват само ако това отговаря на изискванията относно служебната процедура, определени в член 16, параграф 3 от Закона за прозрачността на държавната дейност. В противен случай се оповестява държавата по местоживеене вместо домашния адрес.
В член 26 от Закона за търговския регистър е предвидено, че трето добросъвестно лице може да разчита на данните, които са вписани и публикувани в регистъра. Данните се публикуват в електронен вид, непосредствено след вписването им в регистъра. Публикации може да се получат безплатно чрез информационната услуга на търговския регистър.
В регистъра се съхранява информация от 1860 г. насам.
Европейски търговски регистър,
Национален съвет за патенти и регистрация на Финландия
Версията на националния език на тази страница се поддържа от съответната държава-членка. Преводите са направени от Европейската комисия. Възможно е евентуални промени, въведени в оригинала от компетентните национални органи, все още да не са отразени в преводите.Европейската комисия не поема каквато и да е отговорност по отношение на информация или данни, които се съдържат или споменават в този документ. Моля, посетете рубриката „Правна информация“, за да видите правилата за авторските права за държвата-членка, отговорна за тази страница.
Настоящият раздел съдържа преглед на търговския регистър на Швеция.
Службата за регистрация на дружествата в Швеция поддържа няколко регистъра, които предоставят информация относно предприятия (т.е. регистрирани дружества). Достъпът до информацията в тези регистри се осъществява посредством интернет търсачка, или чрез справка в
Службата за регистрация на дружествата в Швеция.
Тези регистри са наричани по-долу с общото название търговски регистър на Швеция.
Търговският регистър на Швеция предоставя информация например относно:
Регистърът се притежава и поддържа от Службата за регистрация на дружествата в Швеция.
До информацията в търговския регистър на Швеция има безплатен достъп чрез справка по телефона в Службата за регистрация на дружествата в Швеция. Исканията за писмени извлечения от регистъра обикновено се заплащат.
Интернет търсачката предоставя безплатен достъп до информация относно наименованието на дружество, регистрационен номер и статус. Следните допълнителни услуги са налични само за регистрирани потребители и срещу заплащане:
Информацията относно шведските търговски дружества се оповестява в съответствие с член 2 от Директива 2009/101/ЕО.
Новорегистрираните търговски дружества в Швеция и всички промени в тях се регистрират в Службата за регистрация на дружествата в Швеция.
Според член 2 от Директива 2009/101/ЕО от държавите членки се изисква да гарантират оповестяването от дружествата на определени актове и данни. Според член 3а, параграф 2 от държавите членки се изисква също така да предоставят тази информация за публикуване в европейския портал за електронно правосъдие.
В случая на Швеция регистрираната информация се публикува в Официален вестник на Швеция (Post- och Inrikes Tidningar).
Допълнителна информация относно шведските дружества може да се получи от уебсайта на Службата за регистрация на дружествата в Швеция http://www.bolagsverket.se/en.
Достъп до Официален вестник на Швеция може да се осъществи чрез уебсайта на Службата за регистрация на дружествата в Швеция http://www.bolagsverket.se/en.
За получаване на информация от регистъра всеки може да се свърже със Службата за регистрация на дружествата в Швеция по пощата, по ел. поща или по телефона.
Търсения може да се извършват с помощта на търсачката и въвеждане на наименование на дружеството и регистрационен номер. Информацията, посочена по-долу, е достъпна само за регистрирани потребители срещу заплащане:
В регистъра се съхранява информация от 1897 г. насам. Определен вид данни се съхраняват на цифров носител от 1982 г. От 2002 г. цялата информация, постъпваща в регистъра, се конвертира в цифров формат.
Версията на националния език на тази страница се поддържа от съответната държава-членка. Преводите са направени от Европейската комисия. Възможно е евентуални промени, въведени в оригинала от компетентните национални органи, все още да не са отразени в преводите.Европейската комисия не поема каквато и да е отговорност по отношение на информация или данни, които се съдържат или споменават в този документ. Моля, посетете рубриката „Правна информация“, за да видите правилата за авторските права за държвата-членка, отговорна за тази страница.
Настоящият раздел ви предоставя обща информация за търговския регистър на Обединеното кралство.
Търговският регистър за Обединеното кралство се нарича Companies House, като той обхваща Англия и Уелс, Северна Ирландия и Шотландия.
Регистърът предоставя информация, подадена от дружества, сдружения с ограничена отговорност (limited liability partnerships), командитни дружества (limited partnerships), чуждестранни дружества, ЕОИИ (европейски обединения по икономически интереси), ЕД (европейски дружества — Societas Europaea) и при трансгранични сливания. Повече сведения относно изискванията за вписване на информация може да потърсите на уебсайта на Companies House. Регистърът не съдържа информация за едноличните търговци, сдруженията с неограничена отговорност и търговските наименования.
Да, достъпът до регистъра и получаването от него на основна информация за дружествата са безплатни.
Търсенето на информацията за дружествата, съдържаща се в търговския регистър на Обединеното кралство, може да се извършва на уебсайта на Companies House, чрез ползване на услугата „WebCHeck“.
В настоящия раздел се описва позицията спрямо информацията за дружествата, тъй като последната съставлява по-голямата част от данните в регистъра.
Основният нормативен акт, регламентиращ функционирането на регистъра в Обединеното кралство, е Законът за дружествата от 2006 г. (Companies Act 2006). В него се предвижда, че подлежащата на регистриране информация се предоставя на завеждащия регистъра на дружествата от самото дружество или от представители, действащи от негово име. След подаването на формуляра с информация се извършва проверка дали той е попълнен изцяло. Завеждащият регистъра приема тази информация на доверие. Нейната достоверност не се проверява или потвърждава. Ако подадената информация е приемлива, тя се регистрира, така че да се поддържа регистър, който да може да е на разположение за публични справки. Като се изключи ограничена категория данни, лицата, извършващи справки в регистъра, могат да му се доверят, но само доколкото информацията, предоставена на завеждащия го, е точна.
Ограничена категория данни в регистъра са свързани с правни последици, произтичащи от регистрирането им. Лицата, извършващи справки, могат да се доверят на тази информация така, както тя е вписана в регистъра. Посочената категория данни включва информация за:
За сериозни неточности в информацията, подавана пред завеждащия регистъра, могат да бъдат налагани наказателни санкции. Съгласно член 1112 от Закона за дружествата от 2006 г. умишленото или небрежно предоставяне на невярна, подвеждаща или заблуждаваща информация на завеждащия регистъра се наказва като престъпление.
В отношенията си с трети страни дружествата могат да се позовават на определени събития само ако въпросните лица са били официално уведомени за тях или ако може да се докаже, че третата страна е знаела за събитието (член 1079 от Закона за дружествата от 2006 г.).
Гореспоменатите особени събития са:
Версията на националния език на тази страница се поддържа от съответната държава-членка. Преводите са направени от Европейската комисия. Възможно е евентуални промени, въведени в оригинала от компетентните национални органи, все още да не са отразени в преводите.Европейската комисия не поема каквато и да е отговорност по отношение на информация или данни, които се съдържат или споменават в този документ. Моля, посетете рубриката „Правна информация“, за да видите правилата за авторските права за държвата-членка, отговорна за тази страница.