Настоящият раздел ви предоставя обща информация за търговския регистър на Румъния, поддържан от Министерството на правосъдието — Националната служба за търговския регистър
Намиране на информация по региони
Националната служба за търговския регистър на Румъния е публичен орган със статут на юридическо лице, под ръководството на Министерството на правосъдието. Службата отговаря за поддържането, организацията и управлението на централния електронен търговски регистър.
Съществуват редица служби по вписванията под ръководството на Националната служба за търговския регистър — в Букурещ и във всички 41 окръга в Румъния. Те са отговорни за поддържането, организация и управлението на местните търговски регистри.
Съгласно Закон № 26/1990 търговският регистър съдържа информация, отнасяща се до субектите, вписани в регистъра, както следва:
Търговският регистър съдържа всички документи, актове, забележки и идентичността на съответните лица, вписването на които се изисква по закон, както и всички други актове и документи, изрично предвидени от закона.
Уебсайтът на търговския регистър (https://www.onrc.ro/index.php/en/) съдържа следното:
1. документи;
2. информация и услуги, организирани в раздели и услуги;
3. информация във връзка с Националната служба за търговския регистър и бюрата по вписванията към съдилищата;
4. 4 публична информация в различни области — безплатен достъп;
5. използваните от институцията формуляри;
6. формалностите за процеса на вписване в търговския регистър на всички видове дружества и операции;
7. статистически данни за вписваните операции.
Онлайн услугите, предоставяни от Националната служба за търговския регистър, се намират в портала за електронни услуги, който беше разработен благодарение на секторните оперативна програма „Увеличаване на икономическата конкурентоспособност“, „Инвестиции за вашето бъдеще!“ по проект „Онлайн услуги“ (електронно правителство), предоставени от Националната служба за търговския регистър на деловите среди, посредством специално предназначен за целта портал.
Онлайн услугите, предоставяни от Националната служба за търговския регистър чрез портала за електронни услуги, включват следното:
Услугата „Recom онлайн“ дава достъп до следната информация за специалисти:
Информацията, предоставена от търговския регистър, е достъпна онлайн чрез портала за електронни услуги на Националната служба за търговския регистър. Достъпът до информацията е разрешен след регистрацията като потребител (чрез създаване на потребителско име и парола) и е безплатен.
Информацията в портала на Националната служба за търговския регистър е структурирана по вид предоставяни услуги. Част от информацията е достъпна безплатно, а друга част срещу заплащане, в съответствие с действащото законодателство.
Наличната информация включва следното:
Всички раздели на уебсайта https://www.onrc.ro/index.php/en/ са достъпни безплатно и са на разположение 24 часа в денонощието.
В безплатната информация, достъпна чрез услугата, може да се търси по следните критерии:
Общата информация за заинтересованите лица, достъпна безплатно на онлайн платформатна Recom, включва:
История на търговския регистър на Румъния
Търговският регистър беше създаден през 1990 г., съгласно Закон № 26/1990 за търговския регистър.
Специално предназначен за целта портал, предоставящ нови онлайн услуги за деловите среди и други заинтересовани лица, беше създаден през втората половина на 2011 г.
Цели на Националната служба за търговския регистър::
Търговският регистър на Румъния е създаден и функционира в съответствие със Закон № 26/1990 за търговския регистър, публикуван повторно, заедно с измененията. Разрешение за учредяване на субектите, подлежащи на задължение за вписване в търговския регистър, неговото функциониране и вписванията в него, вписването на всяко изменение на учредителните документи или други аспекти, изрично предвидени в закона, се издава в съответствие със Закон № 26/1990, Извънредно правителствено постановление № 116/2009, Закон № 359/2004, и правилата за прилагане при воденето на търговски регистри, отчитане на операциите и предоставяне на информация, одобрени със Заповед № 2594/C/2008 на министъра на правосъдието. Специфичните аспекти на всеки вид дейност, която подлежи на вписване в търговския регистър, са предмет на специални законодателни актове. Най-важни са Зако № 31/1990 за дружествата, Закон № 1/2005 за организацията и функционирането на кооперациите, Закона 566/2004 за селскостопанските кооперации, Извънредно правителствено постановление № 44/2008 относно извършването на стопанска дейност от еднолични търговци, еднолични дружества и семейни предприятия и Закон № 161/2003 относно някои мерки за гарантиране на прозрачност при заемането на публични длъжности, упражняването на публични функции или извършването на стопанска дейност, както и за предотвратяване и наказване на корупцията.
В националните разпоредби по-долу се посочва, че трети страни могат да се позовават на информацията и документите в Търговския регистър в съответствие с член 17 от Директива (ЕС) 2017/1132 на Европейския парламент и на Съвета от 14 юни 2017 г. относно някои аспекти на дружественото право.
1) Търговският регистър е публично достъпен.
2) Службата за търговския регистър предоставя, за сметка на лицето, регистриращо искането, информация, извлечения от регистъра и удостоверенията относно вписаните в търговския регистър данни и удостоверения, потвърждаващи дали даден документ или акт е бил регистриран, копия и заверени копия на записите в регистъра и представените документи, за които ще бъде начислена такса.
3) Документите, посочени в праграф 2) могат да бъдат поискани и изпратени по пощата.
4) Документите, посочени в параграф (2), в електронен формат с разширен електронен подпис, включен, свързан или свързан, може да бъде поискан и издаден по електронен път чрез портала за онлайн услуги на Националната служба за търговския регистър. Те могат да бъдат поискани и чрез електронното звено за обслужване на едно гише, в съответствие с Извънредно правителствено постановление № 49/2009 относно свободата на установяване на доставчиците на услуги и свободното предоставяне на услуги в Румъния, изменено със Закон № 68/2010.
5) Таксите за предоставяне на копия и/или информация, независимо от начина на доставка, не могат да надвишават административните разходи, направени за тяхното предоставяне.“
Член 41
1) Електронните копия на актовете и информацията, посочени в член 4, се предоставят и на обществеността чрез системата за взаимно свързване на търговските регистри за сметка на заявителя.
2) Таксите, събирани за предоставянето на копия и/или информация от Търговския регистър чрез системата за взаимно свързване на търговските регистри, не трябва да надвишават свързаните с това административни разходи.
Изпълняемостта на документи и актове на лица, подлежащи на вписване в търговския регистър, е предвидена в член 5 от Закон № 26/1990 за търговския регистър, публикуван повторно с измененията:
1) Регистрацията и упоменаванията подлежат на принудително изпълнение спрямо трети страни, считано от датата, на която те са вписани в Търговския регистър или публикувани в част IV на Държавния вестник на Румъния, или в друга публикация, предвидена от закона.
2) Лица, задължени да поискат вписване в регистъра, не могат да искат изпълняемост спрямо трети страни на нерегистрирани документи или актове, освен ако могат да докажат, че третите страни са знаели за съществуването на тези документи и актове."
3) Националната служба за търговския регистър публикува на своя уебсайт и портал за онлайн услуги и предоставя за публикация на европейския портал за електронно правосъдие актуализирана информация за националното законодателство по отношение на оповестяването и принудителното изпълнение спрямо трети страни на документи, актове и упоменавания на лица, които трябва да се регистрират в Търговския регистър.“
Освен това дружествата са обект на специални разпоредби в това отношение, а именно членове 50—53 от Закон № 31/1990 относно дружествата, публикуван повторно с измененията:
Член 50,
параграф 1: Документи или актове, които не са били оповестени, както е предвидено от закона, не могат да бъдат противопоставени на трети лица, освен ако дружеството докаже, че те са били запознати с тях.
2) Всички операции, извършени от дружество преди 16-ия ден от публикуването в част IV на Държавен вестник на Румъния на доклада на съдията, (в момента решение по заявленията може да се взема от ръководителя на службата по вписванията/лице, назначено от генералния директор на Националната служба за търговския регистър, в съответствие с Извънредно правителствено постановление № 116/2009, както е изменено), не могат да бъдат противопоставени на трети лица, ако те могат да докажат, че им е било невъзможно да узнаят за такива операции.
Член 51
При все това, третите страни могат да се позовават на документи или актове, които не са публикувани, освен ако факта, че не са били публикувани, отнема правната им сила.
Член 52,
параграф 1 В случай на несъответствие между текста, представен на службата по вписванията и текста, публикуван в част IV на румънския Държавен вестник, или във вестниците, дружеството не може да се позове на публикувания текст спрямо трети страни. Третите страни могат да се позоват на публикувания текст спрямо дружеството, освен ако дружеството докаже, че те са били запознати с текста, представен в службата по вписванията.
Член 12, параграф 1 от Закон № 26/1990 за търговския регистър, публикуван повторно с измененията, гласи, както следва:
1) Търговският регистър се състои от регистър за вписване на юридически лица, които са дружества, национални дружества или национални предприятия, държавни корпоративни предприятия, обединения по икономически интереси, кооперативни организации, европейски дружества, европейски обединения по икономически интереси или други юридически лица, изрично предвидени от закона, с основен или вторично представителство в Румъния, регистър за вписване на юридическите лица, които са кооперативни дружества и европейски кооперативни дружества с основно седалище или вторично представителство в Румъния, и регистър за регистриране на еднолични търговци, еднолични предприятия и семейни предприятия с професионални или вторични представителства в Румъния. Тези регистри се съхраняват в компютризирана система.
В съответствие с член 51, параграф 2 от Закон № 26/1990 за Търговския регистър, публикуван повторно с измененията, „записите в Търговския регистър се въвеждат по електронен път, както в службите по вписванията към съдилищата, така и в централния електронен регистър“.
Повече информация можете да получите тук.
Официален уебсайт на румънската Национална служба за търговския регистър.
Портал за електронни услуги на румънската Национална служба за търговския регистър.
Извънредно правителствено постановление № 116/2009 (255 Kb)
Правила за прилагане от 10 октомври 2008 г. относно воденето на търговските регистри (1034 Kb)
Версията на националния език на тази страница се поддържа от съответната държава-членка. Преводите са направени от Европейската комисия. Възможно е евентуални промени, въведени в оригинала от компетентните национални органи, все още да не са отразени в преводите.Европейската комисия не поема каквато и да е отговорност по отношение на информация или данни, които се съдържат или споменават в този документ. Моля, посетете рубриката „Правна информация“, за да видите правилата за авторските права за държвата-членка, отговорна за тази страница.